Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Pro vodárny letošní likvidace hlodavců skončila

Středa, 25. listopadu 2020 07:50

Celoplošná podzimní deratizace kanalizační sítě provozovaná společností Středočeských vodáren skončila. Avšak boj s hlodavci nekončí. V následujícím období bude probíhat opakovaná deratizace na podněty úřadů či občanů.

Pro vodárny letošní likvidace hlodavců skončila (Foto: SVAS)

„Pravidelnou celoplošnou deratizací se snažíme udržovat populaci potkanů v přiměřené míře, ale bohužel se nemění postoje některých spoluobčanů, kteří vesele přikrmují hlodavce zbytky jídel z domácností prostřednictvím výlevek a záchodových mís, či přikrmují toulavá zvířata odpadky, které vyhazují k popelnicím,“ uvedl Vladimír Dragoun, manažer provozu kanalizace. „Tento nezodpovědný přístup napomáhá potkanům ke snazší cestě za potravou. Pak jsou obyvatelé sídlišť překvapeni výskytem hlodavců u kontejnerových stání a žádají po naší společnosti provést dodatečnou deratizaci,“ upřesnil Vladimír Dragoun.

„Obvykle platí, že mírná zima napomáhá vyšší porodnosti hlodavců, proto jsme v letošním roce předpokládali, že položíme více nástrah do kanalizačních šachet. Opak byl pravdou. Jarní celoplošná deratizace nám ukázala, že v letošním roce nedošlo ke zvýšení počtu kolonií potkanů. Množství nástrah, které jsme položili, jsou ve stejném množství jako v předcházejícím roce,“ upřesnil Vladimír Dragoun a dále pokračoval: „V místech, kde zástavba navazuje na polnosti, nás žádali spoluobčané, zda bychom nepomohli s polními hlodavci, kteří se v letošním roce přemnožili, a v honbě za potravou se dostali blíže k nemovitostem. Jenom bych chtěl upozornit, že v tomto případě je potřeba se obrátit na příslušný obecní či městský úřad. Likvidace polních hlodavců nepatří do služeb naší společnosti,“ upřesnil Vladimír Dragoun.

Pro maximální účinnost zredukování počtu hlodavců probíhají celoplošné deratizace v jarních a podzimních měsících. V rámci celoplošné deratizace bylo využito skoro 20 000 kanalizačních vstupů s téměř 4 000 kilogramy návnad.

Autor: Lenka Kozlová