ČSAD KLADNO
 • Rebuy Stars
 • Ples města Kladna
 • Den otevřených dveří

Žena z Unhoště naletěla podvodnici na internetu

Pondělí, 23. listopadu 2020 07:40

Mnozí z nás, nejen před Vánocemi, stále častěji vyhledávají nakupování v online prostředí. Má to své výhody, ale také skryté hrozby. Policie nyní radí, jak se nestát obětí podvodu.

Žena z Unhoště naletěla podvodnici na internetu (Ilustrační foto: KL)

„V minulých dnech se na policisty Obvodního oddělení Unhošť obrátila žena s oznámením, že byla podvedena při internetovém nakupování. Oznamovatelka si 12. října objednala na facebookové stránce zprostředkující prodej věcí tři šátky v hodnotě 199 korun za kus plus 79 korun poštovné. Následující den uhradila finance na bankovní účet prodávající, do současné doby však neobdržela zboží, ani jí nebyly zpět zaslány požadované peníze,“ uvedla policejní mluvčí Michaela Nováková.

Policisté v uplynulých týdnech započali prověřovat okolnosti hned několika skutků, spáchaných prostřednictvím internetu. Poškození si objednávali různé zboží, po zaplacení však objednané věci neobdrželi. Tak by se ve zkratce daly činy popsat. Shodným jmenovatelem je také identická právní kvalifikace činů – podvod.

Bezpečné nákupy nejen během vánočního období

K výhodám bezesporu patří jednoduché vyhledávání nejvýhodnějších nabídek, rychlost, časová nezávislost a pohodlí nakupování bez nutnosti navštívit kamennou prodejnu. Tyto zjevné výhody jsou ale vykoupeny některými nevýhodami, které toto nakupování mohou doprovázet.

Asi největší nevýhodou je anonymita některých prodejců. Ne vždy využíváme ověřené internetové obchody, využíváme také možnosti soukromých prodejců, například na různých bazarech a inzertních serverech.

A právě zde se můžete setkat s podvodníky. U takovýchto prodejců nemáte možnost zboží vyzkoušet nebo osobně prohlédnout, nabízejí okamžité zaslání zboží na vaši adresu. Nezřídka se stává, že kupujícímu je následně doručeno zboží poškozené nebo zcela jiné, než si objednal. V těchto případech je pak složitá komunikace ohledně reklamací, kupující může s prodávajícím komunikovat omezeně nebo vůbec.

Dalším nebezpečím jsou účelově zřízené podvodné stránky výhodných nabídek. Nabízejí výrazně nižší ceny zboží, než je obvyklé, zdarma prodlužují záruční dobu a podobně. Platbu za zboží žádají vždy předem a uvedené zboží poté nedodají nebo zaslané zboží neodpovídá původnímu popisu.

Spolehlivost prodejce

Před koupí je třeba si ověřit spolehlivost prodejce, a to buď přímo na internetu, či z recenzí ostatních kupujících nebo ze stránek prodejce, kde by měly být uvedeny kontaktní údaje (adresa, telefon, obchodní podmínky, reklamační podmínky a další informace). Výhodou je certifikace a akreditace obchodu.

Příliš nízká cena zboží

Vybíráte-li z nabídky desítek prodejců a jeden z nich nabízí stejný výrobek za cenu podstatně nižší než ostatní prodejci, je jasné, že zboží buďto vůbec nemá, nebo se jedná o falsifikát originálního výrobku (plagiátorství) – takovéto zboží je vyrobeno z jiných (levnějších) materiálů a často nemá prodejcem prezentované funkce.

Platební podmínky

Zda lze zboží zasílat na dobírku, nebo se musí platit předem, a to převodem, či ihned pomocí platebních karet. Při koupi zboží od neprověřeného prodejce se doporučuje nechat si zaslat zboží na dobírku. Při doručení takovéhoto zboží pečlivě zkontrolujte neporušenost obalu. A při rozbalování mít přítomnu nezúčastněnou osobu pro případnou reklamaci zboží. Při platbách kartou je dobré si prostřednictvím internetového bankovnictví nastavit limity plateb. Výhodné je použít ověřené platební systémy.

Místo odkud nakupujeme

Je důležité, abyste vše prováděli jen ze svého počítače, který by měl být dostatečně zabezpečen a chráněn. Na cizích počítačích (v kavárnách, u známých apod.) může být instalován software (spyware), který by mohl zadaná data přenášet třetím osobám. A dalším rizikem v dnešní době je používání mobilních telefonů k internetovým nákupům a bankovním transakcím. Mobilní telefony většinou nemají dostatečné zabezpečení a mohou také posloužit k neoprávněným přenosům citlivých údajů třetím osobám.

Je potřeba si uvědomit, že při nakupování přes internet velice často posíláme do kyberprostoru velice citlivé informace. Při dodržení základních bezpečnostních pravidel snižujeme riziko, že při internetových nákupech „sedneme na lep“ podvodníkům. I proto se Policie České republiky intenzivně věnuje prevenci, na rizika internetu a sociálních sítí upozorňuje různé cílové skupiny od dětí až po seniory.

Autor: (red) 1. zprávy

  Soutěž o nelevné rodiné vstupenky do Lumina parku

 2. zprávy

  Kladenská energetika přehledně v městském newsletteru

 3. zprávy

  Do Hornického skanzenu Mayrau se vrací Masopust

 4. zprávy

  Kemp vítězů míří opět do města Slaný za podpory olympioniků

 5. krimi

  Viditelnost v provozu je letošní téma akce Besipu a slánských strážníků

 6. zprávy

  Ve středních Čechách se rozjedou masopustní reje

 7. foto

  Kladenští Rytíři si pozvali na svůj led klub Miners

 8. krimi

  Kladenští strážníci předali spravedlnosti tři osoby v pátrání

 9. sport

  Ledovou plochu v Kladně pod otevřeným nebem můžete navštívit do konce ledna

 10. pozvánka

  V Kladně se chystá vernisáž výstavy Jindřicha Štreita

 11. krimi

  V jednom dni zastavili kladenští strážníci hned dvakrát mladíka s drogou v těle

 12. zprávy

  Zdravotní sestra je nedostatková. Kladenská nemocnice nabízí až půl milionu za nástup

 13. zprávy

  V únoru máte poslední možnost navštívit Lumina Park, svět statisíců světýlek

 14. sport

  Divadlo ve Slaném bylo opět dějištěm ocenění sportovců roku

 15. zprávy

  Kladensko zasypal první letošní sníh. Silničáři vyjeli se vším, co mají k dispozici

 16. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 17. zprávy

  Udělte svůj hlas osobnostem Středočeského kraje nominovaným na Cenu hejtmanky 2022

 18. zprávy

  Dan hledá nový domov, pomůžete mu?

 19. zprávy

  Slánské muzeum věnovalo vzpomínku svému významnému občanovi

 20. foto

  Další netradiční den otevřených dveří na SOŠ a SOU, Kladno, náměstí E. Beneše