ČSAD KLADNO
 • Rebuy Stars
 • Ples města Kladna
 • Den otevřených dveří

Blíží se světový den předčasně narozených dětí

Pondělí, 16. listopadu 2020 07:30

Péče o nezralé novorozence a novorozence s poruchou poporodní adaptace má v kladenské nemocnici již dlouholetou tradici. Za rok se tu personál postará zhruba o sto mrňousků, kteří na svět příliš pospíchali.

Blíží se světový den předčasně narozených dětí (Foto: Oblastní nemocnice Kladno)

Jen v České republice se takových „předčasňátek“ narodí až deset tisíc ročně, v celosvětovém měřítku se toto číslo blíží až k 15 milionům. Jelikož to rozhodně nejsou zanedbatelné počty, slaví se každoročně 17. listopad jako Světový den předčasně narozených dětí. Jeho cílem je zvýšení povědomí o předčasném porodu i vyzdvihnutí pokročilých možností moderní medicíny. Od roku 2010 se tento den slaví i v České republice. Hlavním organizátorem oslav je rodičovská organizace Nedoklubko, se kterou již několik let spolupracuje také Nedonošenecké oddělení Oblastní nemocnice Kladno.

„Cílem letošního Světového dne jsou především osvěta problematiky předčasného porodu i oboru neonatologie a výzkum příčin a prevence předčasného porodu,“ říká výkonná ředitelka Nedoklubka Lucie Žáčková a dodává: „Chceme poděkovat lékařům a sestrám v celé republice za jejich péči o předčasně narozená a nemocná miminka“. Ve světe se již tradičně k oslavám připojují stovky organizací i jednotlivců.

Péče se šije na míru každému dítěti podle jeho vyzrálosti a potřeb

Nedonošenecké oddělení kladenské nemocnice je vybavené moderní technikou a poskytuje péči nejen novorozencům od 32. týdne těhotenství s porodní hmotností nad 1500 gramů, ale i menším, kteří nevyžadují vysoce intenzivní léčbu perinatologických center vyššího typu.

„Za nedonošené se považují děti narozené od 24. do 37. týdne těhotenství a děti s nízkou porodní hmotností od 500 gramů do 2,5 kilogramu. Většina předčasně narozených dětí se u nás dobře adaptuje a hospitalizace probíhá bez komplikací. Nejčastěji se po porodu projeví známky nezralosti plic, takzvaný syndrom dechové tísně novorozence, kdy je nutné zahájit podporu dýchání pomocí pozitivního přetlaku (nCPAP),“ vysvětluje Radka Tesařová, staniční sestra Nedonošeneckého oddělení.

První dny a týdny po předčasném porodu jsou velmi náročné

Na jednotku intenzivní péče těsně navazuje oddělení následné péče. „Zde si maminka pod dohledem zkušených sester osvojuje dovednosti spojené s péčí o nezralé rizikové miminko. Podpora kojení, klidný, vřelý, avšak profesionální přístup jsou zde samozřejmostí. Po propuštění sledujeme vývoj a prospívání dětí v rizikové poradně. Našim cílem je zlepšování kvality péče nepřetržitým vzděláváním a kvalitní spoluprací celého týmu, a především to, aby se maminka naučila a získala jistotu v péči o své děťátko a odcházela z našeho oddělení klidná a spokojená,“ dodává Radka Tesařová.

Oslavy v roce pandemie COVID-19

V minulých letech bývaly oslavy Světového dne předčasně narozených dětí ve znamení setkávání se. „V tomto nelehkém roce chceme více než kdy jindy zvýšit povědomí o předčasném porodu a podpořit rodiče, kteří mají situaci významně ztíženou epidemiologickou situací. Protože epidemiologická situace není příznivá, pojmeme letošní oslavy trochu netradičně. Připraveny jsou informativní materiály do všech 12 perinatologických center intenzivní péče, 13 center intermediární péče a dalších šest zapojených novorozeneckých oddělení. Na celý měsíc je připraveno několik aktivit v rámci kampaně Purpurový listopad s jednoznačným cílem. Šířit informace o nezralosti, příčinách předčasného porodu, rizikovém těhotenství a péči o předčasně narozená miminka,“ říká Lucie Žáčková.

Purpurový háv: Připojuje se čím dál víc dominant

Za účelem zviditelnění problematiky předčasného porodu se v předvečer Světového dne předčasně narozených dětí zbarví významné dominanty České republiky do purpurova. Letos zazáří alespoň jedna budova v každém městě, kde se nachází perinatologické centrum.

A proč je právě purpurová barvou předčasně narozených dětí? Purpurové srdce je celosvětově vnímaný symbol a ocenění za zranění v boji. Původně se udělovalo vojákům, v posledních letech myšlenku přejali i rodiče nedonošených dětí na celém světě. Purpurová barva je barva královská, barva králů a královen i všech nedonošených dětí.

Autor: Hana Plačková 1. zprávy

  Soutěž o nelevné rodiné vstupenky do Lumina parku

 2. zprávy

  Kladenská energetika přehledně v městském newsletteru

 3. zprávy

  Do Hornického skanzenu Mayrau se vrací Masopust

 4. zprávy

  Kemp vítězů míří opět do města Slaný za podpory olympioniků

 5. krimi

  Viditelnost v provozu je letošní téma akce Besipu a slánských strážníků

 6. zprávy

  Ve středních Čechách se rozjedou masopustní reje

 7. foto

  Kladenští Rytíři si pozvali na svůj led klub Miners

 8. krimi

  Kladenští strážníci předali spravedlnosti tři osoby v pátrání

 9. sport

  Ledovou plochu v Kladně pod otevřeným nebem můžete navštívit do konce ledna

 10. pozvánka

  V Kladně se chystá vernisáž výstavy Jindřicha Štreita

 11. krimi

  V jednom dni zastavili kladenští strážníci hned dvakrát mladíka s drogou v těle

 12. zprávy

  Zdravotní sestra je nedostatková. Kladenská nemocnice nabízí až půl milionu za nástup

 13. zprávy

  V únoru máte poslední možnost navštívit Lumina Park, svět statisíců světýlek

 14. sport

  Divadlo ve Slaném bylo opět dějištěm ocenění sportovců roku

 15. zprávy

  Kladensko zasypal první letošní sníh. Silničáři vyjeli se vším, co mají k dispozici

 16. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 17. zprávy

  Udělte svůj hlas osobnostem Středočeského kraje nominovaným na Cenu hejtmanky 2022

 18. zprávy

  Dan hledá nový domov, pomůžete mu?

 19. zprávy

  Slánské muzeum věnovalo vzpomínku svému významnému občanovi

 20. foto

  Další netradiční den otevřených dveří na SOŠ a SOU, Kladno, náměstí E. Beneše