Teplárna Kladno Roebels Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
 • SAMK
 • Teplárna Kladno

Blíží se světový den předčasně narozených dětí

Pondělí, 16. listopadu 2020 07:30

Péče o nezralé novorozence a novorozence s poruchou poporodní adaptace má v kladenské nemocnici již dlouholetou tradici. Za rok se tu personál postará zhruba o sto mrňousků, kteří na svět příliš pospíchali.

Blíží se světový den předčasně narozených dětí (Foto: Oblastní nemocnice Kladno)

Jen v České republice se takových „předčasňátek“ narodí až deset tisíc ročně, v celosvětovém měřítku se toto číslo blíží až k 15 milionům. Jelikož to rozhodně nejsou zanedbatelné počty, slaví se každoročně 17. listopad jako Světový den předčasně narozených dětí. Jeho cílem je zvýšení povědomí o předčasném porodu i vyzdvihnutí pokročilých možností moderní medicíny. Od roku 2010 se tento den slaví i v České republice. Hlavním organizátorem oslav je rodičovská organizace Nedoklubko, se kterou již několik let spolupracuje také Nedonošenecké oddělení Oblastní nemocnice Kladno.

„Cílem letošního Světového dne jsou především osvěta problematiky předčasného porodu i oboru neonatologie a výzkum příčin a prevence předčasného porodu,“ říká výkonná ředitelka Nedoklubka Lucie Žáčková a dodává: „Chceme poděkovat lékařům a sestrám v celé republice za jejich péči o předčasně narozená a nemocná miminka“. Ve světe se již tradičně k oslavám připojují stovky organizací i jednotlivců.

Péče se šije na míru každému dítěti podle jeho vyzrálosti a potřeb

Nedonošenecké oddělení kladenské nemocnice je vybavené moderní technikou a poskytuje péči nejen novorozencům od 32. týdne těhotenství s porodní hmotností nad 1500 gramů, ale i menším, kteří nevyžadují vysoce intenzivní léčbu perinatologických center vyššího typu.

„Za nedonošené se považují děti narozené od 24. do 37. týdne těhotenství a děti s nízkou porodní hmotností od 500 gramů do 2,5 kilogramu. Většina předčasně narozených dětí se u nás dobře adaptuje a hospitalizace probíhá bez komplikací. Nejčastěji se po porodu projeví známky nezralosti plic, takzvaný syndrom dechové tísně novorozence, kdy je nutné zahájit podporu dýchání pomocí pozitivního přetlaku (nCPAP),“ vysvětluje Radka Tesařová, staniční sestra Nedonošeneckého oddělení.

První dny a týdny po předčasném porodu jsou velmi náročné

Na jednotku intenzivní péče těsně navazuje oddělení následné péče. „Zde si maminka pod dohledem zkušených sester osvojuje dovednosti spojené s péčí o nezralé rizikové miminko. Podpora kojení, klidný, vřelý, avšak profesionální přístup jsou zde samozřejmostí. Po propuštění sledujeme vývoj a prospívání dětí v rizikové poradně. Našim cílem je zlepšování kvality péče nepřetržitým vzděláváním a kvalitní spoluprací celého týmu, a především to, aby se maminka naučila a získala jistotu v péči o své děťátko a odcházela z našeho oddělení klidná a spokojená,“ dodává Radka Tesařová.

Oslavy v roce pandemie COVID-19

V minulých letech bývaly oslavy Světového dne předčasně narozených dětí ve znamení setkávání se. „V tomto nelehkém roce chceme více než kdy jindy zvýšit povědomí o předčasném porodu a podpořit rodiče, kteří mají situaci významně ztíženou epidemiologickou situací. Protože epidemiologická situace není příznivá, pojmeme letošní oslavy trochu netradičně. Připraveny jsou informativní materiály do všech 12 perinatologických center intenzivní péče, 13 center intermediární péče a dalších šest zapojených novorozeneckých oddělení. Na celý měsíc je připraveno několik aktivit v rámci kampaně Purpurový listopad s jednoznačným cílem. Šířit informace o nezralosti, příčinách předčasného porodu, rizikovém těhotenství a péči o předčasně narozená miminka,“ říká Lucie Žáčková.

Purpurový háv: Připojuje se čím dál víc dominant

Za účelem zviditelnění problematiky předčasného porodu se v předvečer Světového dne předčasně narozených dětí zbarví významné dominanty České republiky do purpurova. Letos zazáří alespoň jedna budova v každém městě, kde se nachází perinatologické centrum.

A proč je právě purpurová barvou předčasně narozených dětí? Purpurové srdce je celosvětově vnímaný symbol a ocenění za zranění v boji. Původně se udělovalo vojákům, v posledních letech myšlenku přejali i rodiče nedonošených dětí na celém světě. Purpurová barva je barva královská, barva králů a královen i všech nedonošených dětí.

Autor: Hana Plačková 1. zprávy

  Na rozdělovském věžáku vznikne ještě letos vyhlídka

 2. zprávy

  Během a procházkou pro miminka do dlaně můžete podpořit kladenskou nemocnici

 3. krimi

  V Kladně zmizelo ze sklepa elektrokolo, policie hledá svědky

 4. zprávy

  Sportovní areály města Kladna otevřely další sportoviště

 5. zprávy

  Nepodceňujte přezutí zimních pneumatik na letní

 6. krimi

  Anonym nahlásil bombu v budově kladenského soudu

 7. zprávy

  Slaný chce vybudovat kulturně-vzdělávací centrum a knihovnu, požádá o dotaci

 8. krimi

  V Kladně vyděsil pes mladou slečnu při venčení mazlíčka

 9. video

  Kladenská škole E. Beneše se přidala k výzvě Jerusalema Challenge

 10. zprávy

  Řidiči pozor! Ve středu jezděte s lehkou nohou. Policie bude měřit na 800 místech

 11. zprávy

  V Kačici se opět uhnízdili čápi, domovem je jim opravený komín

 12. zprávy

  Slánští zastupitelé rozhodli o budoucnosti městské plovárny

 13. krimi

  V Kladně si ke svému lupu vyhlédl zloděj stánek s občerstvením

 14. video

  Kladenská ZUŠ natočila prezentační videa – Žesťové nástroje

 15. krimi

  Krkavčí otec zapomněl, že má děti. Na alimentech dluží 69 tisíc

 16. zprávy

  Od června se v Kladně mění provozní doba na poštách

 17. foto

  FOTO: Rytíři neuspěli doma ani podruhé a do Jihlavy pojedou v těžké pozici

 18. foto

  Ve Slaném boural řidič čtyřkolky, se zraněním byl převezen do Motola

 19. krimi

  V kladenském Centralu kradl recidivista, byl přistižen při činu

 20. zprávy

  Středočeští školáci patří mezi nejlepší ve finanční gramotnosti