ROYAL Fitness SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Farmarske trhy Nad Kladnem Klapod
 • Nad Kladnem
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Středočeská vědecká knihovna radí jak na e-výpůjčky

Čtvrtek, 12. listopadu 2020 07:20

Ve Středočeské vědecké knihovně je zaregistrováno 6000 uživatelů. V době, kdy je knihovna na základě rozhodnutí vlády od 22. října uzavřena, mohou tito čtenáři využívat elektronické zdroje.

Středočeská vědecká knihovna radí jak na e-výpůjčky (Foto: KL)

1. Středočeská vědecká knihovna má uzavřenu smlouvu s Národní knihovnou a nabízí svým uživatelům přístup do Národní digitální knihovny, kde jsou k dispozici digitalizované dokumenty z české vydavatelské produkce do roku 1989. Ovšem od 2. listopadu Národní knihovna získala souhlas kolektivních správců autorských práv, konkrétně spolku DILIA, OOA-S a  také souhlasné stanovisko Svazu českých knihkupců a nakladatelů a mohou studenti a pedagogové vysokých škol a vyšších odborných škol využívat dočasný online přístup k digitálním fondům Národní knihovny a Moravské zemské knihovny. Tyto subjekty daly souhlas bez nároku na finanční plnění. Zpřístupněno tak bude více než 215 000 titulů monografií a periodik, což je téměř 64 milionů stran. Z důvodu očekávané vysoké zátěže byly spuštěny dvě přístupové brány. V případě přetížení jedné, mohou čtenáři využít druhou. Kompletní digitální fondy lze najít po přihlášení ZDE:

2.Knihovníci nabízí též zpracování rešerší jako pomoc při zpracování bakalářských a diplomových prací. Rešerše je soupis záznamů dokumentů dle specifikace, kterou uživatel zadá ve svém požadavku (klíčová slova, časové období, jazyk dokumentů) – jsou to záznamy knih, článků z odborných i populárních časopisů a novin a  elektronických informačních zdrojů.

3. Rovněž je možné zaslat nejrůznější informační dotazy na is@vkkl.cz nebo na www.ptejteseknihovny.cz.

Další možností získání informací a plných textů jsou volně přístupné zdroje například Google Advanced, Google Scholar (z jednoho místa je možné hledat články, knihy, diplomové práce, abstrakty napříč různými obory vědeckého výzkumu), E-knihy zdarma ke stažení včetně povinné četby jsou k dispozici na www.databazeknih.cz. Zjistit jaké elektronické služby nabízí české knihovny lze prostřednictvím portálu Knihovny.cz.

Prostřednictvím katalogu knihovny je možné si vypůjčit e-knihy od firem Palmknihy.cz a Flexibooks, rovněž jsou dispozici e-knihy v databázi EBSCO. Výpůjčky e-knih je možné realizovat na zařízeních s operačními systémy Windows, Android a iOS, to znamená číst je na počítači, notebooku, tabletech i jiných mobilních zařízeních. Délka výpůjčky je 31 dnů, po uplynutí této doby se e-kniha automaticky znepřístupní, e-knihu není možné vrátit před vypršením výpůjční lhůty, zároveň si lze vypůjčit maximálně tří e-knihy. 

 • Palmknihy.cz nabízí e-knihy ze současné produkce českých nakladatelů on-line (beletrie, populárně naučná literatura). V nabídce jsou i bestsellery a nejžádanější knihy.
 • Od Flexibooksje možné si vypůjčit odborné e-knihy v češtině (odborné publikace, okrajově populárně naučná literatura a beletrie) od nakladatelů Grada, Portál, Fraus a dalších.
 • V rámci databáze EBSCO (eBook Collection)je možné i z domova prostřednictvím on-line služeb studovat 3500 e-knih v angličtině.

Dalším elektronickým zdrojem jsou licencované databáze

 • Databáze PressReader

Databáze PressReader zpřístupňuje plné texty více než 7000 zahraničních deníků a časopisů v 70 jazycích ze 120 zemí. Databáze je denně aktualizována, obsahuje i starší vydání s retrospektivou zpravidla tři měsíce. Z českých deníků a časopisů je možné číst Ekonom, Hospodářské noviny, Lidové noviny, Metro, MF Dnes, Respekt, Rytmus života a další.

 • EBSCO

Multioborové databáze s texty v angličtině a dalších jazycích zaměřené na humanitní a společenské vědy, ekonomiku, obchod, životní prostředí a další obory. Zpřístupňují plné texty článků a abstrakty, knihy, zprávy a sborníky z konferencí a další dokumenty. Retrospektiva u některých titulů od konce 19. století. Databáze jsou kontinuálně doplňovány a poskytují široké možnosti vyhledávání. Jejich využití je zaměřeno především na studenty, pedagogickou a další odbornou veřejnost.

 • Naxos Music Library

Databáze nahrávek hudby určených pouze k poslechu. Obsahuje více než 1 000 000 streamovaných skladeb, kolekci vážné hudby, jazzu, folku, world music, čínské a historické hudby, biografii umělců, skladatelů, instrumentaci děl, analýzy, hudební termíny, libreta, synopse oper a anglický slovník hudební terminologie.

Autor: Ivana Feldmanová  1. zprávy

  Do 2. června bude uzavřena ulice u autobusového nádraží a další uzavírka potrvá do 16. června

 2. video

  Již zítra Kladno hází, mítink plný atletických hvězd, Sletiště v Kladně

 3. zprávy

  Učitele/ky na 1. stupeň, uklízečku a pomocnou kuchařku, přijme ZŠ škola ve Svárově s tradicí od roku 1905

 4. pozvánka

  V Kladně na Sletišti se koná Den dětského úsměvu, již po patnácté

 5. video

  Kouzlo přírody a tajemství města, nová výstava v galerii nemocnice Kladno

 6. krimi

  U nehody autobusu s osobním vozem zasahovali kladenské složky IZS

 7. krimi

  Muž z Kladna chtěl ušetřit za svoz odpadu, zničil si auto a řešili ho strážníci

 8. zprávy

  Nábor hrdinů v Kladně, můžete zachránit lidský život

 9. video

  Na SOŠ a SOU zažili sladké dobrodružství s Mirkou van Gils Slavíkovou

 10. pozvánka

  Májová tančírna s Michalem Padevětem, Tanec a zábava, to bude páteční večer v kladenském Kině Sokol

 11. zprávy

  Redakční výběr toho, co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 12. zprávy

  Srdcem pro Nelinku, spousta zábavy pro děti i dospělé pokračuje dnes ve Vinařicích na hřišti

 13. krimi

  Zloděj v Kladně byl dopaden díky spolupráci občanů, strážníků a policistů

 14. video

  Kladno ocenilo své sportovce, Kaberle se stal legendou, sportovcem města je Krsek, video

 15. video

  Ohlédnutí za požárem v Auto Kelly očima hasičů, oficiální zpráva, foto, video

 16. krimi

  Černý démon úspěšně unikal strážníkům v Kladně

 17. zprávy

  Rozsáhlý požár kladenské firmy Auto Kelly vyšetřují kriminalisté

 18. video

  Vyhrajte vstupenky, legendární kapela Flamengo míří do Kladna vystoupí v kině Sokol už v sobotu

 19. pozvánka

  Kam o víkendu i po něm, kultura, sport, zábava i poučení. Vyberte si v naší nabídce

 20. zprávy

  Jarní výstava drobného zvířectva ve Slaném přináší i změny v parkování