ČSAD KLADNO
 • Rebuy Stars
 • Ples města Kladna
 • Den otevřených dveří

Středočeská vědecká knihovna radí jak na e-výpůjčky

Čtvrtek, 12. listopadu 2020 07:20

Ve Středočeské vědecké knihovně je zaregistrováno 6000 uživatelů. V době, kdy je knihovna na základě rozhodnutí vlády od 22. října uzavřena, mohou tito čtenáři využívat elektronické zdroje.

Středočeská vědecká knihovna radí jak na e-výpůjčky (Foto: KL)

1. Středočeská vědecká knihovna má uzavřenu smlouvu s Národní knihovnou a nabízí svým uživatelům přístup do Národní digitální knihovny, kde jsou k dispozici digitalizované dokumenty z české vydavatelské produkce do roku 1989. Ovšem od 2. listopadu Národní knihovna získala souhlas kolektivních správců autorských práv, konkrétně spolku DILIA, OOA-S a  také souhlasné stanovisko Svazu českých knihkupců a nakladatelů a mohou studenti a pedagogové vysokých škol a vyšších odborných škol využívat dočasný online přístup k digitálním fondům Národní knihovny a Moravské zemské knihovny. Tyto subjekty daly souhlas bez nároku na finanční plnění. Zpřístupněno tak bude více než 215 000 titulů monografií a periodik, což je téměř 64 milionů stran. Z důvodu očekávané vysoké zátěže byly spuštěny dvě přístupové brány. V případě přetížení jedné, mohou čtenáři využít druhou. Kompletní digitální fondy lze najít po přihlášení ZDE:

2.Knihovníci nabízí též zpracování rešerší jako pomoc při zpracování bakalářských a diplomových prací. Rešerše je soupis záznamů dokumentů dle specifikace, kterou uživatel zadá ve svém požadavku (klíčová slova, časové období, jazyk dokumentů) – jsou to záznamy knih, článků z odborných i populárních časopisů a novin a  elektronických informačních zdrojů.

3. Rovněž je možné zaslat nejrůznější informační dotazy na is@vkkl.cz nebo na www.ptejteseknihovny.cz.

Další možností získání informací a plných textů jsou volně přístupné zdroje například Google Advanced, Google Scholar (z jednoho místa je možné hledat články, knihy, diplomové práce, abstrakty napříč různými obory vědeckého výzkumu), E-knihy zdarma ke stažení včetně povinné četby jsou k dispozici na www.databazeknih.cz. Zjistit jaké elektronické služby nabízí české knihovny lze prostřednictvím portálu Knihovny.cz.

Prostřednictvím katalogu knihovny je možné si vypůjčit e-knihy od firem Palmknihy.cz a Flexibooks, rovněž jsou dispozici e-knihy v databázi EBSCO. Výpůjčky e-knih je možné realizovat na zařízeních s operačními systémy Windows, Android a iOS, to znamená číst je na počítači, notebooku, tabletech i jiných mobilních zařízeních. Délka výpůjčky je 31 dnů, po uplynutí této doby se e-kniha automaticky znepřístupní, e-knihu není možné vrátit před vypršením výpůjční lhůty, zároveň si lze vypůjčit maximálně tří e-knihy. 

 • Palmknihy.cz nabízí e-knihy ze současné produkce českých nakladatelů on-line (beletrie, populárně naučná literatura). V nabídce jsou i bestsellery a nejžádanější knihy.
 • Od Flexibooksje možné si vypůjčit odborné e-knihy v češtině (odborné publikace, okrajově populárně naučná literatura a beletrie) od nakladatelů Grada, Portál, Fraus a dalších.
 • V rámci databáze EBSCO (eBook Collection)je možné i z domova prostřednictvím on-line služeb studovat 3500 e-knih v angličtině.

Dalším elektronickým zdrojem jsou licencované databáze

 • Databáze PressReader

Databáze PressReader zpřístupňuje plné texty více než 7000 zahraničních deníků a časopisů v 70 jazycích ze 120 zemí. Databáze je denně aktualizována, obsahuje i starší vydání s retrospektivou zpravidla tři měsíce. Z českých deníků a časopisů je možné číst Ekonom, Hospodářské noviny, Lidové noviny, Metro, MF Dnes, Respekt, Rytmus života a další.

 • EBSCO

Multioborové databáze s texty v angličtině a dalších jazycích zaměřené na humanitní a společenské vědy, ekonomiku, obchod, životní prostředí a další obory. Zpřístupňují plné texty článků a abstrakty, knihy, zprávy a sborníky z konferencí a další dokumenty. Retrospektiva u některých titulů od konce 19. století. Databáze jsou kontinuálně doplňovány a poskytují široké možnosti vyhledávání. Jejich využití je zaměřeno především na studenty, pedagogickou a další odbornou veřejnost.

 • Naxos Music Library

Databáze nahrávek hudby určených pouze k poslechu. Obsahuje více než 1 000 000 streamovaných skladeb, kolekci vážné hudby, jazzu, folku, world music, čínské a historické hudby, biografii umělců, skladatelů, instrumentaci děl, analýzy, hudební termíny, libreta, synopse oper a anglický slovník hudební terminologie.

Autor: Ivana Feldmanová  1. zprávy

  Soutěž o nelevné rodiné vstupenky do Lumina parku

 2. zprávy

  Kladenská energetika přehledně v městském newsletteru

 3. zprávy

  Do Hornického skanzenu Mayrau se vrací Masopust

 4. zprávy

  Kemp vítězů míří opět do města Slaný za podpory olympioniků

 5. krimi

  Viditelnost v provozu je letošní téma akce Besipu a slánských strážníků

 6. zprávy

  Ve středních Čechách se rozjedou masopustní reje

 7. foto

  Kladenští Rytíři si pozvali na svůj led klub Miners

 8. krimi

  Kladenští strážníci předali spravedlnosti tři osoby v pátrání

 9. sport

  Ledovou plochu v Kladně pod otevřeným nebem můžete navštívit do konce ledna

 10. pozvánka

  V Kladně se chystá vernisáž výstavy Jindřicha Štreita

 11. krimi

  V jednom dni zastavili kladenští strážníci hned dvakrát mladíka s drogou v těle

 12. zprávy

  Zdravotní sestra je nedostatková. Kladenská nemocnice nabízí až půl milionu za nástup

 13. zprávy

  V únoru máte poslední možnost navštívit Lumina Park, svět statisíců světýlek

 14. sport

  Divadlo ve Slaném bylo opět dějištěm ocenění sportovců roku

 15. zprávy

  Kladensko zasypal první letošní sníh. Silničáři vyjeli se vším, co mají k dispozici

 16. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 17. zprávy

  Udělte svůj hlas osobnostem Středočeského kraje nominovaným na Cenu hejtmanky 2022

 18. zprávy

  Dan hledá nový domov, pomůžete mu?

 19. zprávy

  Slánské muzeum věnovalo vzpomínku svému významnému občanovi

 20. foto

  Další netradiční den otevřených dveří na SOŠ a SOU, Kladno, náměstí E. Beneše