Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném

Tři Kanonýři zamířili do Švédska. Nabrat zkušenosti i plnit si sny

Úterý, 10. listopadu 2020 07:30

Nemohou trénovat ani hrát, a tak v době tuzemského sportovního lockodownu odlétají kladenští florbalisté Marek Pixa, Matyáš Bachmaier a Jakub Bohuslávek do švédské Uppsaly, aby v tamním klubu Sirius Innebandy okusili florbal na nejvyšší světové úrovni. Pixa se pokusí probít do sestavy elitního týmu, který hraje švédskou SSL ligu, tedy nejlepší soutěž světa. Duo Bachmaier, Bohuslávek pak čekají tréninky i zápasy v juniorském celku.

Tři Kanonýři zamířili do Švédska. Nabrat zkušenosti i plnit si sny

Do Skandinávie v posledních týdnech míří řada českých superligových florbalistů, prvoligoví jsou však velkou výjimkou. Cestu jim otevřela spolupráce se švédským velkoklubem, kterou Kanonýři navázali už minulý rok, kdy byli v Uppsale na soustředění.

„Nyní využíváme příležitost, která tu kvůli koronaviru je, abychom posunuli vzájemnou spolupráci dál. Talentovaným hráčům, z nichž dva jsou kladenští odchovanci, umožníme i během nucené pauzy dál se rozvíjet. Chceme se navíc bavit nejen o hráčských výměnách, ale i o sdílení know how, vzdělávání trenérů,“ říká sportovní ředitel Kanonýrů Jan Pazdera.

Hráči, kteří se do Švédska vydali v neděli, jsou z příležitosti nadšení. Ve Švédsku by měli zůstat do Vánoc, což berou jako šanci, jak se herně posunout a nasbírat zkušenosti, které později prodají v A-týmu či na mistrovství světa juniorů, o které usiluje Matyáš Bachmaier.

„Mým cílem je si dokázat, že mohu hrát florbal i na nejvyšším levelu. Dostat se do sestavy by bylo krásné, nicméně skok mezi českou ligou a švédskou SSL je podobný, jako kdyby někdo z fotbalové Příbrami šel rovnou hrát za Inter Milán. Na druhou stranu, kdyby mi někdo při příchodu do Kladna řekl, že budu za rok trénovat s týmem SSL, tak bych si ťukal na čelo, že je blázen. A teď se to děje,“ vypráví jednadvacetiletý Pixa.

O čtyři roky mladší Bachmaier přidává: „Od angažmá čekám ochutnávku vyspělejšího florbalu, než je u nás v Česku. Doufám v můj florbalový rozvoj i osamostatnění mimo domov.“

A šestnáctiletý Bohuslávek, který kvůli pravidlům ještě nemůže v tuzemsku hrát v seniorské soutěži, věří, že ho Švédsko připraví na dospělý mužský florbal. „Čeká mě velká změna v rychlosti a herní vyspělosti hráčů. Chci pochytit co nejvíce detailů a vytěžit z angažmá maximum.“

Každý z tria vyráží do Švédska i s mimoflorbalovým cílem. Třeba Pixovi, jinak studentovi Stavební fakulty ČVUT, vedení Kanonýrů díky svým vazbám domluvilo na severu praxi, aby se obohatil i v tomto oboru. Bohuslávek se chce zase výrazně posunout v angličtině. Cítil v ní rezervy, od začátku září mu však rodiče platí lekce s rodilou mluvčí, za což jim děkuje, a je prý znát progres. „Samozřejmě to pořád není ono, ale chci ve Švédsku hodně mluvit, abych se zdokonalil.“

Autor: Diana Augustinová