Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Středočeský kraj chce vybavit autobusy zařízením pro aktivní preferenci

Středa, 4. listopadu 2020 07:00

Vybavit celkem 400 autobusů zařízením pro aktivní preferenci na území Prahy hodlá Středočeský kraj do roku 2023. Nákup těchto zařízení plánuje u všech dopravců, kteří budou zajišťovat dopravní obslužnost na linkách Středočeského kraje, které zajíždějí do Prahy. Kladenské ČSAD MHD však autobusy s tímto zařízením nakupuje již čtyři roky a jen čeká, až kraj službu uvede do provozu.

Středočeský kraj chce vybavit autobusy zařízením pro aktivní preferenci (Foto: KL)

Záměr vybavit autobusy tímto zařízením, které umožní zajistit vyšší rychlosti, plynulosti a spolehlivosti provozu autobusových linek byl také rozhodnutím Rady kraje zařazen do zásobníku projektů spolufinancovaných z Integrovaného regionálního operačního programu (ITI). „Jeho celkové odhadované finanční náklady pro 400 autobusů představují 130,8 milionů korun,“ vyčíslil František Petrtýl. Ten vysvětluje, že jde o zařízení, které zjednodušeně řečeno komunikuje se systémem světelné signalizace na křižovatkách, a pokud to dopravní situace umožňuje, tak autobusům rozsvítí na semaforu zelenou, aby mohly plynule projet.

„Již čtyři roky nakupujeme autobusy, které toto zařízení mají. Jedná se přibližně o polovinu našeho vozového parku. Nyní jen čekáme na to, kdy ho budeme moci začít používat,“ uvedl pro Kladenské lisy ředitel ČSAD MHD Ludomír Landa.

Využití zařízení v autobusech má nejen vliv na atraktivitu veřejné dopravy, ale i na efektivitu jejího provozu, protože umožňuje důsledněji dodržovat jízdní řád. „Díky zvýšení cestovní rychlosti se zvýší i oběžné rychlost dané linky, čímž se může snížit také počet vozidel potřebných k zajištění provozu linky,“ slibuje si od využívání moderního zařízení z oboru telematiky radní Petrtýl.

K zásadním efektům aktivní preference se řadí úspory pohonných hmot dosažené snížením počtu zabrzdění a rozjezdů autobusů před světelnými signalizačními zařízeními a v kolonách popojíždějících vozidel, úspory na počtu autobusů v oběhu a zrychlování veřejné hromadné dopravy ve městě, včetně zvyšování komfortu přepravy ve veřejné hromadné dopravě. S instalací zařízení v autobusech středočeských dopravců je počítáno v polovině roku 2023.

Autor: (red)