Teplárna Kladno Teplárna Kladno Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Tepo Volejbal Kladno Kanonýři Kladno Jaroš
 • SAMK
 • Divadlo Kladno
 • Labyrint Kladno

Kanonýři nabízejí semináře s mentálním koučem Davidem Vavruškou

Středa, 4. listopadu 2020 07:30

Kanonýři ve spolupráci s mentálním koučem Davidem Vavruškou nabízejí od tohoto pátku hráčům, trenérům i rodičům exkluzivní přístup do webinářů, ve kterých se bude řešit, jak moc je (nejen) ve florbale důležitá hlava a psychická stránka. Půjde o tři oddělené kurzy po 45 minutách, z nichž každý bude určený konkrétní výše zmíněné skupině. Začne se v pátek 6. listopadu v 18:00 seminářem pro hráče.

Kanonýři nabízejí semináře s mentálním koučem Davidem Vavruškou (Foto: Archiv Kanonýrů Kladno)

„Nechystám přednášku, kde bych do lidí chtěl hustit nějakou nudnou teorii. Naopak vše bude vycházet z praxe. Trenérům, rodičům i hráčům budu vyprávět, co u mě fungovalo, a co ne,“ představuje svůj projekt Vavruška, dlouholetý fotbalový trenér a zakladatel SMT Academy.

Ten zároveň zmiňuje, že přístup Kanonýrů považuje v českém sportu za zcela unikátní, neboť jiné kluby – i z bohaté fotbalové ligy – mentální trénink podceňují a nemluví o něm.

Davide, co konkrétně pro Kanonýry chystáte?

Projekt koncipuji tak, aby v této době, kdy se hráči, trenéři neschází a rodiče nevozí děti na trénink, dostali zamyšlení nad mentální stránkou tréninku. Výkon na hřišti totiž vždy definuje taktika, technika, kondice a hlava. Já si připravil tři různě zaměřené projekty, jejichž společným jmenovatelem je mentální příprava. Vše bude vycházet z praxe, takže u trenérů se budu snažit, aby si uvědomili, co s jedincem dělá, když mu předávají konkrétní informace. U rodičů to zase bude zaměřené na to, jak dítěti hlavně nevědomky neubližovat. Začneme v pátek s hráči a o termínech dalších skupin budeme vždy členy Kanonýrů informovat.

Co konkrétně se od vás dozví?

Těch věcí, o kterých bych mohl mluvit, je hodně. Mohl bych mluvit i půlden, ale snažil jsem se věci ze svých přednášek utřídit a dostat je do požadovaných 45 minut. Víte, trénuji skoro 30 let, hodně jsem toho zažil (Vavruška trénoval v 1. fotbalové lize a v roce 2015 vyhrál i Pohár FAČR). Tím, že jsem později vystudoval mentální koučink, se na sport dívám úplně jinak a ve spoustě věcech se mi otevřely oči. Takže projekt bude vysloveně praktický, řeknu: dělal jsem tohle, tohle, a nefungovalo to. Zatímco tohle a tohle už ano. Jsem a budu lidem otevřený, nechci nic tajit a budu rád, když si trenéři zkušenosti ode mě vezmou. U rodičů se samozřejmě necítím na to, abych jim říkal, jak mají vychovávat své děti. Nicméně sám jsem otec dvou dětí. A můj syn prošel od pěti do dvaceti let fotbalovou výchovou v ligových klubech. Takže se na to umím podívat jako trenér i rodič. Právě s nimi bych chtěl mluvit o tom, že jsem se nejvíc naučil mezi jeho 17. až 20. rokem. Byli jsme spolu v permanentním kontaktu a on mi vyprávěl, jak se chová trenér, co to s ním dělá. A já jsem vnímal, co to se mnou dělá jako s rodičem.

Říkal jste, že se jim pokusíte vysvětlit, jak hlavně dítěti neublížit.

Ano. Každý sportovec, kterého jsem mentálně koučoval, řešil buď trenéra – že si neumí poradit s jeho chováním – nebo řešil rodiče a stav doma. Ti, aniž by to tušili, často dítě shazují svými připomínkami. A já mám nasbíráno hodně poznatků, jak mohou nevědomky dítěti ublížit, když mu řeknou něco nepříjemného. Budu samozřejmě rád, když dojde k diskuzi, protože ta může obohatit obě strany.

Znáte ligový fotbal i obecně sportovní prostředí. Není tento projekt Kanonýrů pro hráče, trenéry a rodiče unikátní?

Je. Málokde jsem viděl, že by někdo tímto způsobem pracoval nebo že by to minimálně nepodceňoval. U Kanonýrů ale pracují osobnosti, kterých si vážím a které si především uvědomují, že mentální stránka je nedílnou součástí přípravy. A také s ní pracují. Já neznám podobný klub. Zmínil jste fotbal, v němž sice všichni přiznávají, že mentální složka ovlivňuje výkon až ze 70 procent, ale panuje všeobecné přesvědčení, že psychiku nejde trénovat. A já vím, že jde. Vidím to na hráčích, se kterými pracuji, a oni výkonnostně poskočili. A když sleduji, jak k této stránce přistupují Kanonýři, zaráží mě, že podobné věci neděláme ve velkém fotbale. Právě příběhy ze své praxe bych chtěl říct i hráčům a hráčkám, aby věděli, jakým způsobem se dá mentální příprava řešit.

Myslíte, že je mentální stránka zvlášť důležitá v současné koronavirové době?

My jsme se ocitli v něčem, co neznáme. Život je o přizpůsobení. Když nám nefunguje mentální stránka v osobním životě či ve sportu, tak to znamená, že naše vnitřní prožívání si neumí poradit se situací, která nastala. Víte, jsou lidé, kteří jsou schopni do 70 let bojovat s věcmi, se kterými moc neudělají a jsou schopni si z toho udělat peklo na zemi. Přitom některé věci je prostě nutné přijmout, neprat se s nimi. Je důležité rozlišovat, co mohu ovlivnit, a co ne. A to, co my teď zažíváme, je pro nás nové a učíme se to. Ano, neovlivním skutečnost, která se děje, ale jiná věc je, jak se k tomu všemu postavím a jak s tím naložím. To už pod kontrolou máme.

Zdroj: Kanonýři Kladno 1. krimi

  Poznáte muže na fotografii? Mohl by objasnit krádež peněženky

 2. zprávy

  Ve středních Čechách stoupá zájem o platbu poplatků převodem

 3. zprávy

  Sportovní areály musely kvůli koronaviru v roce 2020 omezit investice, přesto zvelebily aquapark

 4. zprávy

  Podnikatelé mohou až do poloviny března žádat o dotace

 5. pozvánka

  Fotky z Kladenského krasohledu jsou k vidění v zahradě i Centralu

 6. zprávy

  Lidé se bojí ztráty práce, zájem o pojištění ztráty zaměstnání roste

 7. zprávy

  Od pondělí budou mít Kladeňáci cestu po D6 komplikovanou

 8. sport

  Kladenští volejbalisté uspěli i v Brně a slaví postup do čtvrtfinále play off

 9. sport

  Rytíři se v Kadani strachovali o výsledek, nakonec ale berou tři body

 10. krimi

  Pozor, na co klikáte, internetoví šmejdi řádí stále více

 11. zprávy

  Ve kterých oborech a profesích nemají lidé perspektivní vyhlídky

 12. krimi

  Dcera mi neplatí na svěřeného vnuka, oznámila babička policistům

 13. krimi

  V Lidicích někdo naboural zastávku, z místa ujel. Policie hledá svědky

 14. zprávy

  V pondělí dojde k dopravní uzavírce ve slánské nemocnici

 15. foto

  Mezi Kladnem a Velkou Dobrou boural opilý řidič

 16. zprávy

  Ve Středočeských vodárnách hromadně testují své zaměstnance  

 17. zprávy

  Památník Lidice nabízí nový formát vzdělávacích programů na zkoušku zdarma

 18. sport

  Kladenští volejbalisté nedarovali Brnu ani set a jsou krok od čtvrtfinále

 19. foto

  Kamerový systém v Kladně funguje, odhalil zloděje

 20. foto

  Obleva ulevila sportovním areálům, kde se kvůli sněhu zřítily dvě tenisové haly