Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
 • 90 let školy
 • SAMK
 • Práce ve Slaném

Kanonýři nabízejí semináře s mentálním koučem Davidem Vavruškou

Středa, 4. listopadu 2020 07:30

Kanonýři ve spolupráci s mentálním koučem Davidem Vavruškou nabízejí od tohoto pátku hráčům, trenérům i rodičům exkluzivní přístup do webinářů, ve kterých se bude řešit, jak moc je (nejen) ve florbale důležitá hlava a psychická stránka. Půjde o tři oddělené kurzy po 45 minutách, z nichž každý bude určený konkrétní výše zmíněné skupině. Začne se v pátek 6. listopadu v 18:00 seminářem pro hráče.

Kanonýři nabízejí semináře s mentálním koučem Davidem Vavruškou (Foto: Archiv Kanonýrů Kladno)

„Nechystám přednášku, kde bych do lidí chtěl hustit nějakou nudnou teorii. Naopak vše bude vycházet z praxe. Trenérům, rodičům i hráčům budu vyprávět, co u mě fungovalo, a co ne,“ představuje svůj projekt Vavruška, dlouholetý fotbalový trenér a zakladatel SMT Academy.

Ten zároveň zmiňuje, že přístup Kanonýrů považuje v českém sportu za zcela unikátní, neboť jiné kluby – i z bohaté fotbalové ligy – mentální trénink podceňují a nemluví o něm.

Davide, co konkrétně pro Kanonýry chystáte?

Projekt koncipuji tak, aby v této době, kdy se hráči, trenéři neschází a rodiče nevozí děti na trénink, dostali zamyšlení nad mentální stránkou tréninku. Výkon na hřišti totiž vždy definuje taktika, technika, kondice a hlava. Já si připravil tři různě zaměřené projekty, jejichž společným jmenovatelem je mentální příprava. Vše bude vycházet z praxe, takže u trenérů se budu snažit, aby si uvědomili, co s jedincem dělá, když mu předávají konkrétní informace. U rodičů to zase bude zaměřené na to, jak dítěti hlavně nevědomky neubližovat. Začneme v pátek s hráči a o termínech dalších skupin budeme vždy členy Kanonýrů informovat.

Co konkrétně se od vás dozví?

Těch věcí, o kterých bych mohl mluvit, je hodně. Mohl bych mluvit i půlden, ale snažil jsem se věci ze svých přednášek utřídit a dostat je do požadovaných 45 minut. Víte, trénuji skoro 30 let, hodně jsem toho zažil (Vavruška trénoval v 1. fotbalové lize a v roce 2015 vyhrál i Pohár FAČR). Tím, že jsem později vystudoval mentální koučink, se na sport dívám úplně jinak a ve spoustě věcech se mi otevřely oči. Takže projekt bude vysloveně praktický, řeknu: dělal jsem tohle, tohle, a nefungovalo to. Zatímco tohle a tohle už ano. Jsem a budu lidem otevřený, nechci nic tajit a budu rád, když si trenéři zkušenosti ode mě vezmou. U rodičů se samozřejmě necítím na to, abych jim říkal, jak mají vychovávat své děti. Nicméně sám jsem otec dvou dětí. A můj syn prošel od pěti do dvaceti let fotbalovou výchovou v ligových klubech. Takže se na to umím podívat jako trenér i rodič. Právě s nimi bych chtěl mluvit o tom, že jsem se nejvíc naučil mezi jeho 17. až 20. rokem. Byli jsme spolu v permanentním kontaktu a on mi vyprávěl, jak se chová trenér, co to s ním dělá. A já jsem vnímal, co to se mnou dělá jako s rodičem.

Říkal jste, že se jim pokusíte vysvětlit, jak hlavně dítěti neublížit.

Ano. Každý sportovec, kterého jsem mentálně koučoval, řešil buď trenéra – že si neumí poradit s jeho chováním – nebo řešil rodiče a stav doma. Ti, aniž by to tušili, často dítě shazují svými připomínkami. A já mám nasbíráno hodně poznatků, jak mohou nevědomky dítěti ublížit, když mu řeknou něco nepříjemného. Budu samozřejmě rád, když dojde k diskuzi, protože ta může obohatit obě strany.

Znáte ligový fotbal i obecně sportovní prostředí. Není tento projekt Kanonýrů pro hráče, trenéry a rodiče unikátní?

Je. Málokde jsem viděl, že by někdo tímto způsobem pracoval nebo že by to minimálně nepodceňoval. U Kanonýrů ale pracují osobnosti, kterých si vážím a které si především uvědomují, že mentální stránka je nedílnou součástí přípravy. A také s ní pracují. Já neznám podobný klub. Zmínil jste fotbal, v němž sice všichni přiznávají, že mentální složka ovlivňuje výkon až ze 70 procent, ale panuje všeobecné přesvědčení, že psychiku nejde trénovat. A já vím, že jde. Vidím to na hráčích, se kterými pracuji, a oni výkonnostně poskočili. A když sleduji, jak k této stránce přistupují Kanonýři, zaráží mě, že podobné věci neděláme ve velkém fotbale. Právě příběhy ze své praxe bych chtěl říct i hráčům a hráčkám, aby věděli, jakým způsobem se dá mentální příprava řešit.

Myslíte, že je mentální stránka zvlášť důležitá v současné koronavirové době?

My jsme se ocitli v něčem, co neznáme. Život je o přizpůsobení. Když nám nefunguje mentální stránka v osobním životě či ve sportu, tak to znamená, že naše vnitřní prožívání si neumí poradit se situací, která nastala. Víte, jsou lidé, kteří jsou schopni do 70 let bojovat s věcmi, se kterými moc neudělají a jsou schopni si z toho udělat peklo na zemi. Přitom některé věci je prostě nutné přijmout, neprat se s nimi. Je důležité rozlišovat, co mohu ovlivnit, a co ne. A to, co my teď zažíváme, je pro nás nové a učíme se to. Ano, neovlivním skutečnost, která se děje, ale jiná věc je, jak se k tomu všemu postavím a jak s tím naložím. To už pod kontrolou máme.

Zdroj: Kanonýři Kladno 1. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Slávka, chcete ho?

 2. foto

  Na Sletišti se konal šestý ročník Seniorského pětiboje

 3. zprávy

  Nové přístrojové vybavení zaplatila kladenské nemocnici místní teplárna

 4. sport

  Fotbalové Kladno odstartovalo nevyrovnanými výkony, potvrdí v sobotu lepšící se formu?

 5. sport

  Tým Miners do 13 let vyhrál na turnaji ve Frýdku-Místku všechny zápasy

 6. pozvánka

  Ve Sládečkově vlastivědném muzeu je k vidění známková tvorba Cyrila Boudy

 7. foto

  Střední škola designu a řemesel Kladno se zapojila do akce „UKLIĎME SVĚT“

 8. foto

  V Buštěhradě byl den otevřených dveří ve sluneční elektrárně

 9. krimi

  V Kladně jsou poctiví nálezci horkým zbožím

 10. krimi

  V Kladně kradl recidivista potraviny, teď mu hrozí tři roky žaláře

 11. krimi

  V Libušíně napáchal zloděj na novostavbě škodu 60 tisíc

 12. zprávy

  V Kladně a Slaném se natáčel seriál Ochránce

 13. pozvánka

  Sbor dobrovolných hasičů z Hřebče zve na požární útok

 14. pozvánka

  Ve Slaném budou rožnit býka, vyhlásí sportovce roku a uspořádají mistrovství v boulderingu

 15. krimi

  Mladík usedl za volant i přes zákaz řízení, nyní mu hrozí vězení

 16. zprávy

  Slaný nabídne pozemky na Hájích formou aukce

 17. pozvánka

  Na škole E. Beneše oslaví výročí jejího založení s ročním zpožděním

 18. zprávy

  Na co se můžete tento týden těšit v kladenském kině Hutník

 19. sport

  První výhru Rytířů v sezoně zajistil dvěma góly Jaromír Jágr!

 20. pozvánka

  Rytíři pořádají v pondělí náborovou akci