Workshop ukázal, jak by mohlo vypadat Kladno v roce 2050
Čtvrtek, 22. října 2020 07:30
I v této nelehké době, která nás testuje po všech stránkách, proběhl workshop k vizi města 2050 se zaměřením na oblast energetiky, klimatu, mobility a další oblasti, ve kterých chce Kladno rozvíjet svůj potenciál a hledat investiční příležitosti.

Workshop města a ČVUT UCEEB byl unikátní hned z několika důvodů – proběhl v on-line podobě prostřednictvím moderních nástrojů, a to i z důvodů bezpečnosti, zároveň poskytl prostor pro diskusi široké škále partnerů. Účastníků bylo okolo 40, a to z řad podniků a významných zaměstnavatelů v regionu, výzkumu či inovátorů, spolků, zástupců veřejného života, distributorů energie či poskytovatelů významných služeb a také přizvaných odborníků. Potvrdil se tak zájem partnerů o rozvoj města, neboť navázal na předchozí rozhovory a první mapování potřeb.
Workshop, který proběhl v on-line formě, úspěšně navázal na založení Platformy pro rozvoj energetiky. Platforma sdružuje zástupce veřejného, soukromého, výzkumného či neziskového sektoru. Formulace budoucí vize, strategických priorit i jednotlivých projektů je tak pevně ukotvena v rámci celospolečenského ekosystému rozvoje energetiky a souvisejících sektorů ve městě. Tyto aktivity jsou rozvíjeny pod hlavičkou mezinárodního projektu SPARCS.
Workshop měl naplnit jednoduchý cíl: prodiskutovat a stanovit první obrysy vize města do roku 2050 včetně navržení strategických oblastí. Díky účastníkům, kteří reprezentují široké veřejné i soukromé zájmy, se cíl podařilo naplnit. Diskuse, která byla díky moderním nástrojům a metodám velmi interaktivní a kreativní, přinesla zajímavé návrhy a názory na budoucí rozvoj města.
„Workshop byl i díky aktivitě účastníků velmi živý, přinesl kritický pohled na stav některých věcí. Zároveň zazněly konstruktivní návrhy, co je možné ve městě dělat. Někteří partneři šli dokonce názorově opravdu za hranice do teď uchopitelných řešení, a o tom někdy stanovování vize je. Hovořili jsme například o decentralizaci systému zásobování teplem, využití odpadu jako energetického zdroje, o možnostech řešení v návaznosti na budoucí ukončování těžby a použití uhlí či o výstavbě silného centrálního zdroje zásobujícího město. Budoucí návrhy zazněly i pro oblast mobility, digitální konektivity a rozvoje služeb pro občany,“ vyzdvihl přínos workshopu radní pro rozvoj města Ondřej Rys, který se do diskuse aktivně zapojil.
V rámci workshopu zazněly aktuální návrhy a projekty, které město připravuje a plánuje. Od rekonstrukcí škol a dalších budov směrem k energetické efektivitě a zajištění vyššího komfortu pro žáky, učitele a rodiče, po zvažovanou instalaci fotovoltaiky ve městě či přípravy schématu veřejné dopravy postavené na elektromobilitě. Diskuse se také dotkla dobrého vládnutí, spolupráce a komunikace mezi úřady, dalšími institucemi a občany.
Podstatným faktorem celého workshopu bylo financování a investice, kterých bude výrazně méně i díky dopadům pandemie COVID-19 a systému přerozdělování prostředků z národní úrovně.
Workshop potvrdil nutnost zaměřit se na více variant financování projektů a hledání třeba i netradičních zdrojů. „Je stále důležitější přemýšlet o dlouhodobějších a třeba i ne zcela konzervativních řešení financování,“ doplnil Ondřej Rys.
Přínos diskuse v rámci workshopu potvrdil i tajemník Magistrátu města Kladna Zdeněk Slepička: „Příprava vize města je strukturované a kolektivní cvičení, může tak dojít k vytvoření společných cílů a projektových záměrů a v další fázi k stanovení prostředků, jak vize dosáhnout. Vize musí být moderní, ale také rozumně pojatá s jasně stanovenými odpovědnostmi. A i když směruje do relativně vzdálené budoucnosti, měla by zohlednit výchozí podmínky řešených oblastí, vyvarovat se v této souvislosti zásadních odchylek od reálného nazírání na svět. Bohužel, věcné a vědou podložené řešení aktuálních i příštích problémů v různých oblastech života společnosti je celosvětově mnohdy vytlačováno doktrínou takzvaných vševědoucích planoucích pohledů.“
„Jsme nadšeni. Workshop naplnil naše očekávání, i když jsme měli obavy, že on-line forma nebude tak živá. Máme od účastníků plno nápadů, které zapracujeme a na kterých je možné stavět. Chceme jít i za hranice současného vnímání, ale vnímáme realitu a okolní svět, který je velmi dynamický a neustále se vyvíjí a mění. Proto vize i priority, které navrhujeme, budou flexibilní a budeme je v čase aktualizovat,“ zmínil koordinátor projektu SPARCS David Škorňa.
Zdroj: Město Kladno
-
zprávy
Soutěž o nelevné rodiné vstupenky do Lumina parku
-
zprávy
Kladenská energetika přehledně v městském newsletteru
-
zprávy
Do Hornického skanzenu Mayrau se vrací Masopust
-
zprávy
Kemp vítězů míří opět do města Slaný za podpory olympioniků
-
krimi
Viditelnost v provozu je letošní téma akce Besipu a slánských strážníků
-
zprávy
Ve středních Čechách se rozjedou masopustní reje
-
foto
Kladenští Rytíři si pozvali na svůj led klub Miners
-
krimi
Kladenští strážníci předali spravedlnosti tři osoby v pátrání
-
sport
Ledovou plochu v Kladně pod otevřeným nebem můžete navštívit do konce ledna
-
pozvánka
V Kladně se chystá vernisáž výstavy Jindřicha Štreita
-
krimi
V jednom dni zastavili kladenští strážníci hned dvakrát mladíka s drogou v těle
-
zprávy
Zdravotní sestra je nedostatková. Kladenská nemocnice nabízí až půl milionu za nástup
-
zprávy
V únoru máte poslední možnost navštívit Lumina Park, svět statisíců světýlek
-
sport
Divadlo ve Slaném bylo opět dějištěm ocenění sportovců roku
-
zprávy
Kladensko zasypal první letošní sníh. Silničáři vyjeli se vším, co mají k dispozici
-
pozvánka
Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům
-
zprávy
Udělte svůj hlas osobnostem Středočeského kraje nominovaným na Cenu hejtmanky 2022
-
zprávy
Dan hledá nový domov, pomůžete mu?
-
zprávy
Slánské muzeum věnovalo vzpomínku svému významnému občanovi
-
foto
Další netradiční den otevřených dveří na SOŠ a SOU, Kladno, náměstí E. Beneše