ČSAD KLADNO
 • Rebuy Stars
 • Ples města Kladna
 • Den otevřených dveří

Vyjádření Zooparku Zájezd k vládním opatřením

Pondělí, 19. října 2020 07:10

V supermarketu je bezpečněji než venku v zoo?

Situace v Česku je vážná. V zoo se snažíme po celou dobu dodržovat zvýšená hygienická opatření, rozdělili jsme služby v zoo na dvě skupiny, návštěvníky nabádáme k ohleduplnosti a mohli bychom zavést i další opatření, která jsme si vyzkoušeli už na jaře. Původně deklarované uzavření zoo od pondělí 12. října se během pár hodin změnilo na uzavření již od pátku. Veškeré přípravy na návštěvnicky významný víkend tak přišly vniveč. Potřebu pro tvrdá opatření, vzhledem k vývoji situace v Česku, chápeme, ale přivádí nás do velmi těžké situace. Pravděpodobně budeme, stejně jako na jaře, bojovat o holé přežití.

Foto: KL

Ošetřovatele na home office poslat nemůžete

Brány zoo můžete uzavřít, ale její provoz musí zůstat zachován. Zvířata potřebují nakrmit, zkontrolovat zdravotní stav, vyčistit výběhy… A na to všechno jsou potřeba lidi každý den. Nemůžeme ošetřovatele poslat na home office, protože jejich práce je pro zoo naprosto zásadní. Bez nich zoo nemůže fungovat. Neméně důležité je zásobování nebo údržba areálu. Zoo bez návštěvníků také znemožňuje provozování občerstvení a kavárny, které mají v pronájmu místní živnostníci.

Finanční ztráty a zhacené plány na rozvoj

Každý den, kdy je zoo zavřená, je pro provoz výrazným zásahem do stavu pokladny. Příjmy zmizely, ale výdaje zůstávají. Od první krize tak naše zoo přišla v součtu o víc jak milion korun. A to je při našem skromném rodinném rozpočtu velmi citelný zásah. Proto jsme museli významně utáhnout opasky a co nejvíce omezit provozní náklady. V letošní sezoně tak nedošlo například na plánované opravy návštěvnických cest, starších expozic pro dravce a sovy nebo obnově mobiliáře. Větší investice do rozvoje zoo v podobě nových expozic (např. nové unikátní exotarium pro jihoamerické a africké pěvce, venkovní teraria nebo průchozí voliéra pro drobné australské ptáky) musely být odsunuty na neurčito. Finance určené na rozvoj musely být využity na pokrytí ztrát způsobených uzavřením zoo. Propouštění zaměstnanců se zatím urputně bráníme a za svými lidmi budeme stát do poslední chvíle. Věříme, že lidé, kteří pracují na pokladnách, prodávají suvenýry, nebo pomáhají s akcemi pro návštěvníky, budou moci brzy zpátky.

Podpora veřejnosti a dar zdravotníkům

Letošní sezona sice přinesla děsivé rány pro naši zoo, ale taky ukázala něco, co nás neskutečně nakoplo do další práce. Během jarního lockdownu se zvedla až neuvěřitelná vlna solidarity ze strany veřejnosti. Lidé si kupovali vstupenky a zážitky na pozdější využití, adopce zvířat několikanásobně vzrostly a na transparentní účet přišly finanční dary od mnoha dárců. Díky tomu se podařilo část ztrát pokrýt a alespoň trochu vyrovnat nahnutý rozpočet. I my jsme cítili potřebu poděkovat za zvládnutí krize těm, kteří se o to nejvíce zasloužili. Proto jsme darovali vstupenky v hodnotě 100.000 Kč kladenským zdravotníkům a jejich rodinám.

Pavilony ano, ale proč celé zoo?

Situace v Česku není dobrá a opatření jsou nutná, o tom nemá smysl jakkoli pochybovat. Uzavření vnitřních pavilonů je samozřejmostí a pravděpodobně bychom k němu přistoupili sami. Proč ale uzavíráme venkovní části zoologických zahrad, kde jsou návštěvníci na čerstvém vzduchu (a jak zaznívá z ministerstva zdravotnictví i od lékařů – aktivní pobyt na čerstvém vzduchu je jedním z prostředků prevence proti onemocnění) a mohou dodržovat doporučené rozestupy mnohem lépe než v přelidněných obchodních centrech? Lidé tak přicházejí o další místa, kde mohou trávit svůj volný čas, a místo toho se budou koncentrovat jinde, jak jsme viděli už na jaře na frekventovaných turistických místech po celé ČR. Zoologické zahrady by tak naopak mohly přispívat k rozředění koncentrace lidí na několika málo místech.

Jak je možné zoo podpořit?

Stejně jako na jaře nás mohou lidé podpořit třeba koupí vstupenky, kterou je možné uplatnit po znovuotevření. Protože i my chceme pomáhat, darujeme za každou takto zakoupenou vstupenku druhou zdarma rodinám, které by si jinak nemohly dovolit vzít děti na výlet. Nabízíme též adopce zvířat, zajímavé zážitky, jako je třeba krmení zvířat či den ošetřovatelem nebo speciální prohlídky zoo po zavírací době. Veškeré informace najdete ZDE:

Zoopark Zájezd je menší rodinná zoo mezi Prahou a Kladnem. Chová přes 100 druhů zvířat, mezi kterými najdete naprosté unikáty, jako jsou například orli savanoví, jihoamerické tangary, kriticky ohrožení leguáni modraví nebo největší druhovou kolekci chameleonů ze všech zoo. Chovatelé zde zaznamenali vzácné odchovy světového významu. Zaměstnanci se intenzivně věnují vzdělávání veřejnosti, především dětí. Zoopark ročně navštíví přes 50000 návštěvníků a získává stále větší oblibu především u rodin s dětmi.

Autor: Daniel Koleška 1. zprávy

  Soutěž o nelevné rodiné vstupenky do Lumina parku

 2. zprávy

  Kladenská energetika přehledně v městském newsletteru

 3. zprávy

  Do Hornického skanzenu Mayrau se vrací Masopust

 4. zprávy

  Kemp vítězů míří opět do města Slaný za podpory olympioniků

 5. krimi

  Viditelnost v provozu je letošní téma akce Besipu a slánských strážníků

 6. zprávy

  Ve středních Čechách se rozjedou masopustní reje

 7. foto

  Kladenští Rytíři si pozvali na svůj led klub Miners

 8. krimi

  Kladenští strážníci předali spravedlnosti tři osoby v pátrání

 9. sport

  Ledovou plochu v Kladně pod otevřeným nebem můžete navštívit do konce ledna

 10. pozvánka

  V Kladně se chystá vernisáž výstavy Jindřicha Štreita

 11. krimi

  V jednom dni zastavili kladenští strážníci hned dvakrát mladíka s drogou v těle

 12. zprávy

  Zdravotní sestra je nedostatková. Kladenská nemocnice nabízí až půl milionu za nástup

 13. zprávy

  V únoru máte poslední možnost navštívit Lumina Park, svět statisíců světýlek

 14. sport

  Divadlo ve Slaném bylo opět dějištěm ocenění sportovců roku

 15. zprávy

  Kladensko zasypal první letošní sníh. Silničáři vyjeli se vším, co mají k dispozici

 16. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 17. zprávy

  Udělte svůj hlas osobnostem Středočeského kraje nominovaným na Cenu hejtmanky 2022

 18. zprávy

  Dan hledá nový domov, pomůžete mu?

 19. zprávy

  Slánské muzeum věnovalo vzpomínku svému významnému občanovi

 20. foto

  Další netradiční den otevřených dveří na SOŠ a SOU, Kladno, náměstí E. Beneše