Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Vychází kniha o kladenském životě básníka a výtvarníka Jiřího Koláře

Pátek, 16. října 2020 07:00

„Marcipánem k jmeninám stoletého dělníka“ i „městem továrních Janošíků“ – tak nazval Jiří Kolář Kladno ve své básnické prvotině Křestný list. V průmyslovém městě strávil jeden z nejvýznamnějších a nejoriginálnějších českých výtvarníků 20. století formativní roky svého života. A právě tomuto období se věnuje Jiří Mika v čerstvě vydané knize Třísky na duši. Kladenské roky Jiřího Koláře. Její křest, původně plánovaný na 21. října, proběhne vzhledem k pandemické situaci poněkud neobvykle.

Vychází kniha o kladenském životě básníka a výtvarníka Jiřího Koláře (Foto: Roman Hájek)

„O Kolářově kladenském životě dosud existovaly jen kusé informace, město bylo v zásadě vnímáno hlavně jako kulisa, která se promítla do jeho rané tvorby. Kniha Třísky na duši ale ukazuje, že Kladno bylo v mnoha ohledech určující pro Kolářův umělecký vývoj a odhaluje, jak se později slavný výtvarník zapojoval do místního života. Mimo jiné byl členem recitačního kroužku Anticorro, přátelil se s řadou místních umělců a byl činný i politicky,“ přibližuje Kolářovy kladenské roky autor Jiří Mika.

Čtvercová knížka mimo to přibližuje například Kolářova kladenská bydliště, popisuje nelehkou sociální situaci jeho rodiny a potíže, s nimiž se Kolář potýkal při hledání zaměstnání. Obsahuje také některé básně, které mají přímý vztah ke Kladnu.

„Ocení ji zájemci o literaturu a výtvarné umění a díky tomu, že barvitě líčí kontext života v Kladně ve 20. a 30. letech 20. století, i fanoušci kladenské historie. A také je to díky grafičkám ze studia Datle krásná kniha s netradičně řešenou obálkou, takže může oslovit i milovníky originálních knih,“ říká o titulu Roman Hájek z nakladatelství Halda, pro něž jsou Třísky na duši 29. regionálním nakladatelským počinem.

Křest knihy, původně plánovaný na 21. října ve Středočeské vědecké knihovně, musel být bohužel s ohledem na epidemiologickou situaci zrušen. O slavnostní uvedení knihy do života se proto tentokrát mohou postarat sami čtenáři. „Nechceme čtenáře ochudit o možnost získat výtisk podepsaný od autora a na chvíli se s novou knihou zastavit, jen to tentokrát nepůjde fyzicky,“ uvádí Roman Hájek.

Zájemci si tak mohou na webu Haldy www.haldakladno.cz do 31. října objednat knihu s podpisem autora a za zvýhodněnou cenu. Průvodní slovo ke knize bude zveřejněno na Facebooku, YouTube a webu Haldy 21. října v 18:00, tedy v čase původně plánovaného křtu. „Apelujeme na čtenáře, aby knihu přivítali doma se šampaňským v ruce, a budeme rádi, když nám pošlou fotografii a zpětnou vazbu, jak se jim kniha líbí. To je totiž pro nakladatele a autora nejcennější část křtu,“ dodává za nakladatele Roman Hájek.

Kniha Třísky na duši vychází s finanční podporou Statutárního města Kladna a Středočeského kraje.

Autor: (red)