Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném

Policie doporučuje dodržovat zásady při řízení v dešti

Pátek, 16. října 2020 07:40

Než sednete do auta a vyjedete dešti vstříc, musíte počítat se sníženou viditelností, delší brzdnou dráhou a nižší přilnavostí pneumatik k vozovce. Proto policie připomíná několik zásad, které by za deště měl každý řidič dodržovat.

Policie doporučuje dodržovat zásady při řízení v dešti (Ilustrační foto: KL)

Připravte se na to, že na přední sklo bude nejen pršet, ale bude na něj stříkat voda od kol ostatních vozidel, které jedou před vámi nebo proti vám, a to zejména když vás budou předjíždět nebo míjet. Největší návaly vody jsou od kol nákladních vozidel, nebo autobusů. V těchto případech je dobré nechávat si větší rozestupy od vozidel, případně zvýšit frekvenci stírání předního skla.

Jednu z hlavních rolí zde také hrají pneumatiky, a to hloubka dezénu. Malá hloubka dezénu může být rozhodujícím faktorem při autonehodě. Navíc délka brzdné dráhy se u opotřebovaných pneumatik oproti novým prodlužuje.

Při prudkém a nepřetržitém dešti byste měli rozsvítit mlhová světla. Budete lépe vidět a ostatní hlavně budou vidět vás!

Za deště byste měli přizpůsobit rychlost jízdy povětrnostním podmínkám a stavu a povaze vozovky, mohlo by dojít k aquaplaningu.

Co je aquaplaning?

Aquaplaning se vyznačuje ztrátou přilnavosti mezi silnicí a pneumatikou. Při aquaplaningu se auto stává hůře ovladatelné a chová se stejně jako na ledě, což může vést k autonehodě.

Dochází k němu při vysoké rychlosti na mokré silnici. To znamená, že pneumatika nestačí odvádět pomocí drážek v dezénu dešťovou vodu a tím pádem nepřilíná k silnici.

Nejvíce ho ovlivňují rychlost auta, výška vodního sloupce, tlak v pneumatikách, hloubka a tvar dezénu pneumatik. Důležitá je i kvalita silnice (vytvářejí se kaluže ve vyjetých kolejích) a technický stav auta.

Jak vizuálně poznáme, že pneumatiky ztrácejí přilnavost?

Ve zpětném zrcátku vidíte, jestli stopy po pneumatikách zůstávají (přilnavost pneumatik se silnicí je dobrá) nebo v opačném případě rychle mizí (přilnavost pneumatik se silnicí se snižuje).

Nezapomeňte na tyto zásady:

  • Při řízení za deště přizpůsobte rychlost a styl jízdy.
  • Nepřeceňujte aktuální kvalitu našich pneumatik.
  • Zbytečně neriskujete, brzdná dráha se na mokré silnici prodlužuje.
  • Nezapomínejte při snížené viditelnosti rozsvítit mlhová světla.
  • Když uvidíte velké kaluže nebo souvislou vrstvu vody, měli byste zpomalit.
  • Při projíždění kaluží nebrzděte a netočte volantem, řiďte auto pouze v jednom směru.
  • Při aquaplaningu je nutné uvolnit plyn, nebrzdit, sešlápnout spojkový pedál, nezatáčet.

Zdroj: PČR