Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Před třiceti lety otevřel Jaromír Jágr svůj střelecký účet v NHL

Středa, 7. října 2020 07:40

Kladenský rodák a nejslavnější český hokejista Jaromír Jágr svou bohatou kariéru plnou úspěchů ještě neuzavřel, v aktuálním ročníku ale do zápasu dosud nenaskočil. Právě dnes si však může připomenout významný milník: 7. října 1990, tedy přesně před třiceti lety, totiž vstřelil svou první branku v zámořské NHL!

Před třiceti lety otevřel Jaromír Jágr svůj střelecký účet v NHL (Foto: Jiří Hokův – Studio Fabrika)

Jaromír Jágr odcházel do zámoří v osmnácti letech a svých největších úspěchů v Americe dosáhl hned v prvních dvou sezonách v Pittsburghu, kdy dvakrát pomohl týmu vybojovat Stanley Cup. Zářná cesta kariérou v NHL ale odstartovala právě před třiceti lety: 7. října 1990 vstřelil Jaromír Jágr svou první branku za mořem a dopomohl tučňákům k vítězství nad New Jersey 7:4.

Po úvodních dvou ročnících, které Jágr pokaždé zakončil se Stanley Cupem, už se ale kladenský rodák kýženého triumfu v NHL víckrát nedočkal. Ve Washingtonu a New Yorku přidal do své sbírky už jen individuální trofeje a po třech letech strávených v Rusku se vrátil ještě pokusit zabojovat alespoň jednou o hokejový grál. Nejblíže byl v sezoně 2012/13, s Bostonem ale tehdy ve finále nestačil na Chicago. V lednu 2018 se pak Jágr se zámořskou soutěží po zdravotních problémech rozloučil a vrátil se do mateřského klubu Rytíři Kladno, jehož je majitelem.

S Rytíři dokráčel Jágr ze druhé nejvyšší soutěže až do extraligy, po pouhé jedné sezoně však zažil hořkost sestupu. Nyní ve věku 48 let je legendární hokejista dál na soupisce svého klubu, do zápasu ale v aktuální sezoně ještě nezasáhl. Určitě se ale dá předpokládat, že Jágr ještě neřekl své poslední slovo.

Slavná osmašedesátka odehrála celkem v základní části NHL v dresu devíti klubů 1733 zápasů, v nichž posbírala 1921 kanadských bodů za 766 gólů a 1155 asistencí. Dalších 201 bodů pak Jágr přidal v play off. Celkově je v historických tabulkách druhý za nedostižným Waynem Gretzkym.

Autor: (fa)