SAMK TV Měsíční Kladno
Vánoce ČSAD KLADNO KLAPOD
 • Vánoce
 • Restaurace Sleťák
 • SOU a SOŠ Kladno

Petr Soudek k výsledkům voleb: Vítězem je ten, kdo sestaví většinu

Pondělí, 5. října 2020 07:00

Kladenské listy požádaly zastupitele Petra Soudka, aby okomentoval výsledky krajských a senátních voleb. Jak sám říká, není ani politolog, ani nezávislý, ale dovolí si prezentovat své osobní postřehy a názory.

Kladenský zastupitel Petr Soudek hodnotí výsledky voleb (Foto: Archiv Petra Soudka)

V celé České republice v krajských volbách, dle mého názoru hnutí ANO 2011 utrpělo vítězství. Záměrně píši „utrpělo“, protože v mnohých krajích bylo vítězství ANO velmi těsné a vypadá to, že jejich schopnost toto vítězství přetavit v hejtmanské posty je velmi malá. Zatím se rýsuje koalice pod vedením ANO pouze v Moravskoslezském kraji a možná v kraji Zlínském. V ostatních krajích je pravděpodobné, že se ostatní strany proti ANO spojí. Cítí to i Andrej Babiš, který si hned v prvním prohlášení po volbách ublíženě stěžoval na spiknutí nenávisti. Další dvě vládní strany, ČSSD a KSČM, utrpěly naprostý debakl, když především u ČSSD je snaha to zlehčovat. Zde si ještě dovolím poznámku k prohlášení prezidenta republiky o tom, že koalice bez ANO jsou spiknutím poražených. Dovolil bych si připomenout, že máme poměrný volební systém, a tudíž vítězem je ten kdo dokáže sestavit koalici s většinou hlasů a nikoliv subjekt, který je pouze první na pásce.

Pokud se týká konkrétně Středočeského kraje, tak zde se vítězství opozičních stran předpokládalo a otázkou pouze bylo, která ze stran bude první na pásce a bude mít hejtmana. ANO sice dostalo podobné množství jako v předchozích volbách, ale „drobné aférky“, jak to nazval Babiš, je připravily o vítězství a taky o možné koaliční partnery. Další dva členové bývalé krajské koalice totiž vyhořeli a do zastupitelstva se nedostali, a nikdo z dalších stran se družit s ANO nechce. Osobně jsem rád, že se do zastupitelstva dostala také koaliční kandidátka TOP09. Vypadá to, že nová koalice vznikne pod vedením STAN s ODS, Piráty a Spojenci (TOP09, Hlas a Zelení) a doufám, že dokáže kraj smysluplně řídit. Snad je to začátek změny i na celostátní úrovni.

Zajímavé byly volby také z hlediska Kladna. STAN zde nedokázal dosáhnout na podobný výsledek jako v celém kraji i přesto, že na kandidátce figuroval bývalý náměstek primátora a získal zde pouze dvě třetiny krajského průměru. V případě ostatních stran výsledek krajský průměr odrážel. Příčinou může být, že STAN, na rozdíl od ostatních stran, není v Kladně nijak etablován. Trochu alarmující je, že extrémisté jako KSČM, SPD a Trikolora se zde dostali přes pět procent. Přes pět procent zde dostala, na rozdíl od kraje, také ČSSD, která se v minulých komunálních volbách nedostala do zastupitelstva.

V Kladně také probíhalo první kolo voleb do Senátu, kde svůj mandát obhajoval Jiří Dienstbier a měl dvanáct vyzyvatelů. Výsledek je velmi překvapující. Do druhého kola postoupila kandidátka za Piráty Adéla Šípová a bývalý hejtman Petr Bendl z ODS. Třetí zůstal primátor Milan Volf. V Kladně sice vyhrál, se ziskem 20,21 procent, ale je to docela překvapující pokud vezmeme do úvahy, že před dvěma lety v komunálních volbách byl první na pásce se ziskem 34,23 procent. Jeho sázka na popularitu mezi voliči na Kladně úplně nezabrala. Mimo finále zůstala také čtvrtá Michaela Vojtová, které voliči zřejmě spočítali její přeběhnutí z TOP09 do ANO po minulých krajských volbách. Deset procent překročil také mně sympatický Ondřej Závodský, známý bojovník proti hazardu, a za třetím Volfem zaostal pouze o 1,6 procenta.

Příští víkend se koná druhé kolo senátních voleb. Nechci dávat vám čtenářům žádná doporučení koho volit, ale chci vás požádat, abyste i tentokrát šli k volbám. Je lhostejné, koho se rozhodnete volit. Je to vaše rozhodnutí, komu důvěřujete, a všichni ostatní by je měli respektovat. Každý hlas může rozhodnout, každý hlas se počítá. Já osobně jsem spíše pravicového zaměření, proto ve druhém kole senátních voleb hodlám upřednostnit kandidáta pravicové strany před středolevou aktivistkou.

Autor: Petr Soudek 1. zprávy

   Naučné středisko ekologické výchovy Kladno-Čabárna, dostane příspěvek od kraje

 2. zprávy

  Čtyři knihovny v kraji se podělí o 10 milionů na svůj provoz

 3. pozvánka

  Mikuláš na koni přijede 5. prosince do Kladna, těšit se můžete i na Krampusáky

 4. pozvánka

  V Kladenském zámku můžete navštívit výstavu betlémů

 5. pozvánka

  Slavnost světla ve Slaném vás čeká již v sobotu

 6. zprávy

  Kladenské Vánoce začnou první adventní neděli na náměstí Starosty Pavla

 7. sport

  Kladenští karatisté získali tři nominace na Mistrovství České republiky

 8. video

  V Kladně došlo ke střetu chodkyně a autobusu. Pro ženu přiletěl vrtulník

 9. pozvánka

  V Knovízi jsou s čerty žerty. Přesvědčte o tom v pátek a sobotu

 10. video

  Čerti z Rakouska předvedli svoji show na slánském náměstí

 11. pozvánka

  Ivo Šmoldas, Václav Kopta, Petr Jablonský a host Marie Formáčková vás zvou do kina Hutník už v pondělí

 12. foto

  V kladenské nemocnici pokračují stavební práce na bloku C2

 13. zprávy

  Již podruhé přijali psovodi kladenských strážníků výzvu k účasti na charitativní akci

 14. pozvánka

  Vánoční akce v Zooparku Zájezd a permanentka nebo adopce pod stromeček

 15. zprávy

  Krabice od bot: tradiční sbírka vánočních dárků pro děti ohrožené chudobou začala v pondělí 13. listopadu

 16. video

  Turnaj volejbalu SOŠ a SOU E. Beneše v Kladně obrazem

 17. pozvánka

  Jděte ochutnat a zažít Skotsko v Horním Bezděkově

 18. video

  Ve Slaném mají už také vánoční strom, čeká na ozdobení

 19. video

  Seniorka se snažila na dálnici otočit do protisměru, policie hledá svědky

 20. krimi

  Kladenští policisté zveřejnili, kde budou tento týden měřit rychlost