Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Krajské volby vyhráli Starostové, v senátních postupují Šípová a Bendl

Neděle, 4. října 2020 08:00

Ve volbách do zastupitelstva Středočeského kraje získala nejvíce hlasů kandidátní listina Starostů a nezávislých, kteří se tak postaví do čela vyjednávání o nové koalici, z níž určitě vypadne dosud vládnoucí hnutí ANO. Z prvního kola souběžně konaných voleb do Senátu postupují Adéla Šípová a Petr Bendl, kteří se utkají o křeslo uvolněné Jiřím Dienstbierem mladším.

Ilustrační foto: KL

Po sečtení výsledků krajských voleb je jedno jasné: stávající koalice, v níž se hnutí ANO opíralo a sociální demokraty a komunisty, v čele Středočeského kraje pokračovat nebude. ČSSD ani KSČM totiž nepřekročily pětiprocentní hranici potřebnou pro zisk mandátu, naopak výrazný vzestup zaznamenaly opoziční strany, které deklarovaly, že do spolupráce s hnutím ANO nepůjdou. Nejsilnější z nich – STAN – tak bude vyjednávat o spojenectví se zbylými třemi stranami, které získaly křesla v zastupitelstvu. Starostové a nezávislí disponují 18 mandáty, Občanští demokraté získali 16 křesel, piráti 12 a Spojenci (koalice TOP 09, Hlas, Zelení) berou křesla čtyři. Hnutí ANO získalo 15 z celkových 65 mandátů. Volební účast, koronavirové pandemii navzdory, přesáhla 40 procent.

Po prvním kole senátních voleb je jasné, že kladenský obvod v příštích šesti letech nebude reprezentovat dosavadní senátor Jiří Dienstbier mladší, který v nabité konkurenci oslovil jen necelých 9 procent voličů. Dvojnásobný počet hlasů získala advokátka Adéla Šípová, která do druhého kola postupuje z prvního místa. O senátorský post se utká s Petrem Bendlem, jehož podpořilo přes 14 procent voličů. Pod čarou zůstali například primátor města Kladna Milan Volf, ekonomka Michaela Vojtová nebo právník Ondřej Závodský. Všichni oslovili přes 10 procent voličů. Druhé kolo senátních voleb je na programu v pátek 9. a sobotu 10. října.

Autor: (red)