Teplárna Kladno Teplárna Kladno Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Tepo Volejbal Kladno Kanonýři Kladno Jaroš
 • SAMK
 • Divadlo Kladno
 • Labyrint Kladno

Adéla Šípová: Neziskový sektor lepí systémové chyby, chci hledat koncepční řešení

Čtvrtek, 1. října 2020 07:30

Adéla Šípová je kladenská advokátka, matka pěti dětí. V minulosti pracovala v mezinárodní advokátní kanceláři v Praze, nyní působí jako samostatná advokátka. Je předsedkyní správní tady Nadačního fondu humanitární pomoci, který distribuuje potravinovou pomoc potřebným v Praze a Středočeském kraji. Bydlí v Doksích u Kladna a letos se rozhodla kandidovat do Senátu, aby posílila ženský hlas v politice. Hlavní priority jejího programu jsou sociální politika, životní prostředí a otevřené hospodaření s veřejnými prostředky.

Neziskový sektor lepí systémové chyby, chci hledat koncepční řešení (Foto: Archiv Adély Šípové)

Proč jste se rozhodla kandidovat do Senátu?

Jsem z velké rodiny. Politické debaty byly vždy neodmyslitelnou součástí našich rodinných sešlostí. Vždy jsem byla ve veřejném prostoru dost aktivní, zejména v neziskových projektech. Ale protože zejména v sociální oblasti a v oblasti životního prostředí neziskové organizace jen lepí systémové chyby, které jako advokátka vidím svým právním pohledem, rozhodla jsem se kandidovat do horní komory parlamentu a hledat koncepční řešení.

Proč by měli lidé volit zrovna vás?

Jsem vzdělaná a zkušená žena s čistým štítem, nezatěžuje mě žádná minulost, mohu se tedy rozhodovat zcela nezávisle. Jako matka mám vhled do každodenních potíží lidí, jako advokátka vím, co řeší velké firmy a veřejné instituce, jako charitativní osoba vidím i to, jak vypadají podmínky lidí, kteří měli méně štěstí a kterým je potřeba pomoci. Můj komplexní pohled na aktuální stav může pomoci najít maximálně možné konsensuální řešení. Navíc jsem plná energie a ideálů. Nechci si jen stěžovat na lidi „tam nahoře“.

Jaká je podle vás úloha Senátu?

Senát je osvědčenou institucí, která průměrně opraví čtvrtinu návrhů zákonů z poslanecké sněmovny. Také díky tomu dokázal opravou zjevných chyb ušetřit značné prostředky ze státní kasy. Náš ústavní pořádek, jehož neodmyslitelnou součástí je samozřejmě i Senát, v průběhu času prokazuje svou kvalitu. Je lépe vyvážen než ústavní pořádek ostatních zemí V4. Senát zvyšuje kvalitu zákonů, v dobách krizí dokáže zastat důležité úlohy a je pojistkou proti nežádoucím změnám Ústavy. Neumím si představit, že bychom Senát neměli. A svou důležitost poslední dobou ukazuje i na poli diplomatickém. Senátor rovněž může být jakýmsi ombudsmanem pro lidi ze svého obvodu, může tak interpelovat v rámci jednání zastupitelstev měst a obcí, případně žádat o informace.

Co chcete v Senátu prosadit?

Zaměřuji se na sociální politiku, zejména na podporu lidí, kteří se nacházejí v obtížné situaci, jako jsou rodiče samoživitelé, ovdovělí senioři a lidé nemocní a bez práce. Chci pomoci prosadit zákon o dostupném bydlení a novelu exekučního řádu tak, aby lidé měli šanci vyřešit své dluhové pasti. Současně chci prosazovat zlepšení přístupu k životnímu prostředí, zejména sucha a vody a nakládání s odpady. Třetí prioritou je co možná nejtransparentnější hospodaření s veřejnými prostředky. Jako specialistka na veřejné zakázky totiž vidím, jak obrovské rezervy v této oblasti máme. Vždy je možné hospodařit o něco lépe a já bych k tomu ráda přispěla svými znalostmi a zkušenostmi.

Je nějaká politická strana, nebo hnutí, se kterým byste rozhodně nespolupracovala?

Pokud se ptáte, do jakého senátorského klubu bych vstoupila v případě svého zvolení, tak jako demokratka bych nevstoupila do klubu stran extremistických, které směřují k potlačení práv některých skupin obyvatel. V oblasti tvorby zákonů je pro mě klíčové dosáhnout mých priorit z programu. Jsem schopná podpořit i takový zákon, který nevzejde z pera výhradně některé strany, pokud půjde správným směrem. Zásadní je pro mě dopad na občany naší země při zachování demokratických zásad.

Jaký máte vztah ke Kladnu?

Moje rodina pochází z Kladenska, ze Hřebče a z Vinařic. Zejména mí praprapředci pracovali na šachtách a na železnici. Čtu si jejich paměti, ve kterých popisují těžký život v 19. století a později. Můj praděda, profesor Karel Kácl, byl jedním z prvních absolventů tehdy nově postaveného kladenského reálného gymnázia, vystudoval medicínu a stal se poslancem. Já sama strávila dětství v Dolanech u Kladna, kde bydlí nyní můj bratr Adam, vystudovala jsem kladenské gymnázium, znám kladenskou kulturní scénu, miluji kladenskou industriální historii, Kladensko mám projeté na kole křížem krážem. Od svatby bydlím v Doksích u Kladna. Advokátní kancelář mám v centru Kladna a mé mladší děti chodí do škol na Kladensku, v Rozdělově chodí do skauta, prostě jsem s Kladnem bytostně spojená.

Autor: (red) 1. krimi

  Poznáte muže na fotografii? Mohl by objasnit krádež peněženky

 2. zprávy

  Ve středních Čechách stoupá zájem o platbu poplatků převodem

 3. zprávy

  Sportovní areály musely kvůli koronaviru v roce 2020 omezit investice, přesto zvelebily aquapark

 4. zprávy

  Podnikatelé mohou až do poloviny března žádat o dotace

 5. pozvánka

  Fotky z Kladenského krasohledu jsou k vidění v zahradě i Centralu

 6. zprávy

  Lidé se bojí ztráty práce, zájem o pojištění ztráty zaměstnání roste

 7. zprávy

  Od pondělí budou mít Kladeňáci cestu po D6 komplikovanou

 8. sport

  Kladenští volejbalisté uspěli i v Brně a slaví postup do čtvrtfinále play off

 9. sport

  Rytíři se v Kadani strachovali o výsledek, nakonec ale berou tři body

 10. krimi

  Pozor, na co klikáte, internetoví šmejdi řádí stále více

 11. zprávy

  Ve kterých oborech a profesích nemají lidé perspektivní vyhlídky

 12. krimi

  Dcera mi neplatí na svěřeného vnuka, oznámila babička policistům

 13. krimi

  V Lidicích někdo naboural zastávku, z místa ujel. Policie hledá svědky

 14. zprávy

  V pondělí dojde k dopravní uzavírce ve slánské nemocnici

 15. foto

  Mezi Kladnem a Velkou Dobrou boural opilý řidič

 16. zprávy

  Ve Středočeských vodárnách hromadně testují své zaměstnance  

 17. zprávy

  Památník Lidice nabízí nový formát vzdělávacích programů na zkoušku zdarma

 18. sport

  Kladenští volejbalisté nedarovali Brnu ani set a jsou krok od čtvrtfinále

 19. foto

  Kamerový systém v Kladně funguje, odhalil zloděje

 20. foto

  Obleva ulevila sportovním areálům, kde se kvůli sněhu zřítily dvě tenisové haly