Teplárna Kladno Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
 • Škola E. Beneš Kladno
 • SAMK
 • Práce ve Slaném

Adéla Šípová: Neziskový sektor lepí systémové chyby, chci hledat koncepční řešení

Čtvrtek, 1. října 2020 07:30

Adéla Šípová je kladenská advokátka, matka pěti dětí. V minulosti pracovala v mezinárodní advokátní kanceláři v Praze, nyní působí jako samostatná advokátka. Je předsedkyní správní tady Nadačního fondu humanitární pomoci, který distribuuje potravinovou pomoc potřebným v Praze a Středočeském kraji. Bydlí v Doksích u Kladna a letos se rozhodla kandidovat do Senátu, aby posílila ženský hlas v politice. Hlavní priority jejího programu jsou sociální politika, životní prostředí a otevřené hospodaření s veřejnými prostředky.

Neziskový sektor lepí systémové chyby, chci hledat koncepční řešení (Foto: Archiv Adély Šípové)

Proč jste se rozhodla kandidovat do Senátu?

Jsem z velké rodiny. Politické debaty byly vždy neodmyslitelnou součástí našich rodinných sešlostí. Vždy jsem byla ve veřejném prostoru dost aktivní, zejména v neziskových projektech. Ale protože zejména v sociální oblasti a v oblasti životního prostředí neziskové organizace jen lepí systémové chyby, které jako advokátka vidím svým právním pohledem, rozhodla jsem se kandidovat do horní komory parlamentu a hledat koncepční řešení.

Proč by měli lidé volit zrovna vás?

Jsem vzdělaná a zkušená žena s čistým štítem, nezatěžuje mě žádná minulost, mohu se tedy rozhodovat zcela nezávisle. Jako matka mám vhled do každodenních potíží lidí, jako advokátka vím, co řeší velké firmy a veřejné instituce, jako charitativní osoba vidím i to, jak vypadají podmínky lidí, kteří měli méně štěstí a kterým je potřeba pomoci. Můj komplexní pohled na aktuální stav může pomoci najít maximálně možné konsensuální řešení. Navíc jsem plná energie a ideálů. Nechci si jen stěžovat na lidi „tam nahoře“.

Jaká je podle vás úloha Senátu?

Senát je osvědčenou institucí, která průměrně opraví čtvrtinu návrhů zákonů z poslanecké sněmovny. Také díky tomu dokázal opravou zjevných chyb ušetřit značné prostředky ze státní kasy. Náš ústavní pořádek, jehož neodmyslitelnou součástí je samozřejmě i Senát, v průběhu času prokazuje svou kvalitu. Je lépe vyvážen než ústavní pořádek ostatních zemí V4. Senát zvyšuje kvalitu zákonů, v dobách krizí dokáže zastat důležité úlohy a je pojistkou proti nežádoucím změnám Ústavy. Neumím si představit, že bychom Senát neměli. A svou důležitost poslední dobou ukazuje i na poli diplomatickém. Senátor rovněž může být jakýmsi ombudsmanem pro lidi ze svého obvodu, může tak interpelovat v rámci jednání zastupitelstev měst a obcí, případně žádat o informace.

Co chcete v Senátu prosadit?

Zaměřuji se na sociální politiku, zejména na podporu lidí, kteří se nacházejí v obtížné situaci, jako jsou rodiče samoživitelé, ovdovělí senioři a lidé nemocní a bez práce. Chci pomoci prosadit zákon o dostupném bydlení a novelu exekučního řádu tak, aby lidé měli šanci vyřešit své dluhové pasti. Současně chci prosazovat zlepšení přístupu k životnímu prostředí, zejména sucha a vody a nakládání s odpady. Třetí prioritou je co možná nejtransparentnější hospodaření s veřejnými prostředky. Jako specialistka na veřejné zakázky totiž vidím, jak obrovské rezervy v této oblasti máme. Vždy je možné hospodařit o něco lépe a já bych k tomu ráda přispěla svými znalostmi a zkušenostmi.

Je nějaká politická strana, nebo hnutí, se kterým byste rozhodně nespolupracovala?

Pokud se ptáte, do jakého senátorského klubu bych vstoupila v případě svého zvolení, tak jako demokratka bych nevstoupila do klubu stran extremistických, které směřují k potlačení práv některých skupin obyvatel. V oblasti tvorby zákonů je pro mě klíčové dosáhnout mých priorit z programu. Jsem schopná podpořit i takový zákon, který nevzejde z pera výhradně některé strany, pokud půjde správným směrem. Zásadní je pro mě dopad na občany naší země při zachování demokratických zásad.

Jaký máte vztah ke Kladnu?

Moje rodina pochází z Kladenska, ze Hřebče a z Vinařic. Zejména mí praprapředci pracovali na šachtách a na železnici. Čtu si jejich paměti, ve kterých popisují těžký život v 19. století a později. Můj praděda, profesor Karel Kácl, byl jedním z prvních absolventů tehdy nově postaveného kladenského reálného gymnázia, vystudoval medicínu a stal se poslancem. Já sama strávila dětství v Dolanech u Kladna, kde bydlí nyní můj bratr Adam, vystudovala jsem kladenské gymnázium, znám kladenskou kulturní scénu, miluji kladenskou industriální historii, Kladensko mám projeté na kole křížem krážem. Od svatby bydlím v Doksích u Kladna. Advokátní kancelář mám v centru Kladna a mé mladší děti chodí do škol na Kladensku, v Rozdělově chodí do skauta, prostě jsem s Kladnem bytostně spojená.

Autor: (red) 1. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Ronyho, chcete ho?

 2. zprávy

  Na příští zimní Olympiádu dětí a mládeže pojede téměř 90 mladých sportovců

 3. krimi

  Žena z Kladna naletěla podvodníkovi, přišla o několik tisíc

 4. zprávy

  Kladensko z nebe zachytili letečtí fotografové díky speciálnímu povolení

 5. zprávy

  Mladého recidivistu přepadl v Kladně hlad, zdarma se najedl v Bille

 6. krimi

  Krátká sněhová bouře na Kladensku přinesla dopravní nehody

 7. zprávy

  Ve Slaném je prodej stavebních parcel Háje-Sever v plném proudu

 8. krimi

  V Kladně načapali policisté řidiče bez papírů, hrozí mu až dva roky za mřížemi

 9. zprávy

  Plastika u parku Zoologická, Růže z Lidic, pořádně prokoukla

 10. pozvánka

  Vaše děti si mohou vyzkoušet, jaké to je být hokejistou Kladna

 11. krimi

  V kladenském Kauflandu kradl recidivista, byl přistižen při činu

 12. zprávy

  Rekonstrukce prvního patra v kladenském Domově pro seniory byla dokončena

 13. krimi

  Kladenští policisté pátrají po ukradeném motocyklu za 170 tisíc

 14. krimi

  Frekventanti policejní školy zavítali opět do Kladna

 15. zprávy

  Projekty ze slánského gymnázia mohou letět do vesmíru

 16. krimi

  Na Kladensku se loni bouralo více než rok před tím

 17. zprávy

  Kupte si nový historický sborník z řady Historie Slánska ve XX. století

 18. zprávy

  VIDEO: Luboš Čužák Rys prezident z Kladna

 19. zprávy

  Rekonstrukce schodů v Podprůhonu je přerušena, hotovo bude na jaře

 20. krimi

  Ve Zvoleněvsi ukradl zloděj jízdní kola za 30 tisícovek