ČSAD KLADNO
  • Kladno
  • Rebuy Stars
  • Den otevřených dveří

Adéla Šípová: Neziskový sektor lepí systémové chyby, chci hledat koncepční řešení

Čtvrtek, 1. října 2020 07:30

Adéla Šípová je kladenská advokátka, matka pěti dětí. V minulosti pracovala v mezinárodní advokátní kanceláři v Praze, nyní působí jako samostatná advokátka. Je předsedkyní správní tady Nadačního fondu humanitární pomoci, který distribuuje potravinovou pomoc potřebným v Praze a Středočeském kraji. Bydlí v Doksích u Kladna a letos se rozhodla kandidovat do Senátu, aby posílila ženský hlas v politice. Hlavní priority jejího programu jsou sociální politika, životní prostředí a otevřené hospodaření s veřejnými prostředky.

Neziskový sektor lepí systémové chyby, chci hledat koncepční řešení (Foto: Archiv Adély Šípové)

Proč jste se rozhodla kandidovat do Senátu?

Jsem z velké rodiny. Politické debaty byly vždy neodmyslitelnou součástí našich rodinných sešlostí. Vždy jsem byla ve veřejném prostoru dost aktivní, zejména v neziskových projektech. Ale protože zejména v sociální oblasti a v oblasti životního prostředí neziskové organizace jen lepí systémové chyby, které jako advokátka vidím svým právním pohledem, rozhodla jsem se kandidovat do horní komory parlamentu a hledat koncepční řešení.

Proč by měli lidé volit zrovna vás?

Jsem vzdělaná a zkušená žena s čistým štítem, nezatěžuje mě žádná minulost, mohu se tedy rozhodovat zcela nezávisle. Jako matka mám vhled do každodenních potíží lidí, jako advokátka vím, co řeší velké firmy a veřejné instituce, jako charitativní osoba vidím i to, jak vypadají podmínky lidí, kteří měli méně štěstí a kterým je potřeba pomoci. Můj komplexní pohled na aktuální stav může pomoci najít maximálně možné konsensuální řešení. Navíc jsem plná energie a ideálů. Nechci si jen stěžovat na lidi „tam nahoře“.

Jaká je podle vás úloha Senátu?

Senát je osvědčenou institucí, která průměrně opraví čtvrtinu návrhů zákonů z poslanecké sněmovny. Také díky tomu dokázal opravou zjevných chyb ušetřit značné prostředky ze státní kasy. Náš ústavní pořádek, jehož neodmyslitelnou součástí je samozřejmě i Senát, v průběhu času prokazuje svou kvalitu. Je lépe vyvážen než ústavní pořádek ostatních zemí V4. Senát zvyšuje kvalitu zákonů, v dobách krizí dokáže zastat důležité úlohy a je pojistkou proti nežádoucím změnám Ústavy. Neumím si představit, že bychom Senát neměli. A svou důležitost poslední dobou ukazuje i na poli diplomatickém. Senátor rovněž může být jakýmsi ombudsmanem pro lidi ze svého obvodu, může tak interpelovat v rámci jednání zastupitelstev měst a obcí, případně žádat o informace.

Co chcete v Senátu prosadit?

Zaměřuji se na sociální politiku, zejména na podporu lidí, kteří se nacházejí v obtížné situaci, jako jsou rodiče samoživitelé, ovdovělí senioři a lidé nemocní a bez práce. Chci pomoci prosadit zákon o dostupném bydlení a novelu exekučního řádu tak, aby lidé měli šanci vyřešit své dluhové pasti. Současně chci prosazovat zlepšení přístupu k životnímu prostředí, zejména sucha a vody a nakládání s odpady. Třetí prioritou je co možná nejtransparentnější hospodaření s veřejnými prostředky. Jako specialistka na veřejné zakázky totiž vidím, jak obrovské rezervy v této oblasti máme. Vždy je možné hospodařit o něco lépe a já bych k tomu ráda přispěla svými znalostmi a zkušenostmi.

Je nějaká politická strana, nebo hnutí, se kterým byste rozhodně nespolupracovala?

Pokud se ptáte, do jakého senátorského klubu bych vstoupila v případě svého zvolení, tak jako demokratka bych nevstoupila do klubu stran extremistických, které směřují k potlačení práv některých skupin obyvatel. V oblasti tvorby zákonů je pro mě klíčové dosáhnout mých priorit z programu. Jsem schopná podpořit i takový zákon, který nevzejde z pera výhradně některé strany, pokud půjde správným směrem. Zásadní je pro mě dopad na občany naší země při zachování demokratických zásad.

Jaký máte vztah ke Kladnu?

Moje rodina pochází z Kladenska, ze Hřebče a z Vinařic. Zejména mí praprapředci pracovali na šachtách a na železnici. Čtu si jejich paměti, ve kterých popisují těžký život v 19. století a později. Můj praděda, profesor Karel Kácl, byl jedním z prvních absolventů tehdy nově postaveného kladenského reálného gymnázia, vystudoval medicínu a stal se poslancem. Já sama strávila dětství v Dolanech u Kladna, kde bydlí nyní můj bratr Adam, vystudovala jsem kladenské gymnázium, znám kladenskou kulturní scénu, miluji kladenskou industriální historii, Kladensko mám projeté na kole křížem krážem. Od svatby bydlím v Doksích u Kladna. Advokátní kancelář mám v centru Kladna a mé mladší děti chodí do škol na Kladensku, v Rozdělově chodí do skauta, prostě jsem s Kladnem bytostně spojená.

Autor: (red)