SAMK TV Měsíční Kladno
ČSAD KLADNO KLAPOD
 • KLAPOD
 • Restaurace Sleťák
 • SOU a SOŠ Kladno

Mladý sportovec Matěj z Velvar potřebuje rehabilitace, aby mohl znovu chodit

Úterý, 22. září 2020 07:50

Sedmnáctiletý Matěj pochází z Velvar na Kladensku. Jeho vstup do života byl velmi náročný. Nekonečných 11 minut čekali rodiče na Matějův první nádech. I přes diagnózu mozkové obrny se rodičům podařilo naučit Matěje chodit. V jeho šesti letech však došlo k nešťastné události, která dosavadní průběh zkomplikovala a ani ta rodiče z cesty za Matějovým snem neodradila.

Mladý sportovec Matěj z Velvar potřebuje rehabilitace, aby mohl znovu chodit (Foto: Archiv Matěje Pavlíka)

Matěj rád plave, jezdí na speciálním kole, navíc studuje obor sociální služby na střední škole Jedličkova Ústavu. Klíčové jsou pro něj nyní intenzivní rehabilitace, díky kterým by se jednou mohl doslova postavit na vlastní nohy.

Od věku dvou měsíců byl Matějův vývoj opožděný. Po sérii testů zazněla z úst lékaře diagnóza mozkové obrny – triparéza, ta postihuje obě nohy a pravou ruku. Rodiče se diagnózy nezalekli – s myšlenkou, že chtějí, aby Matěj prožil svůj život co nejkvalitněji. „Začali jsme s Matějem pravidelně cvičit, jezdili do lázní, na hipoterapii, canisterapii, masáže a různé protahování a polohování.” říká Matějův tatínek Petr Pavlík. Péče a vytrvalost rodičů se vyplatila, v šesti letech Matěj zvládl udělat své první samostatné kroky a postupně ušel sám i několik metrů.

Druhá rána osudu

Schopnosti, které většina dětí získá automaticky, si Matěj musel s pomocí rodičů poctivě vydřít. V šesti letech však navíc došlo k nešťastné události, kdy na něj spadl ve škole jeho asistent a Matěj utrpěl dvojitou fakturu levé nohy. Úraz vedl k přerušení rehabilitací, což vedlo ke zhoršení jeho zdravotního stavu. Kvůli nemožnosti pohybu mu ztuhly svaly, navíc došlo k regresi motorického vývoje a Matěj se začal bát chodit.

Nadějná operace

Matějova rodina se dozvěděla o možnosti speciální operace “Ulzibat”, při které se uvolňují svaly, které jsou vlivem handicapu stažené. Operaci v té době nebylo možné uskutečnit na území Česka a nepřispívá na ní žádná pojišťovna. Přes to se Matějovi rodiče rozhodli operaci zaplatit a v zahraničí ji podstoupit. „Matěj se po operaci mohl pořádně narovnat, propnout nohy v kolenou i došlápnout na celé chodidlo. Nejen, že díky tomu začal lépe chodit, ale také mu to velmi pomohlo po psychické stránce.” Bohužel jak Matěj rostl, svaly se začaly opět stahovat, a tak musel tento zákrok absolvovat ještě několikrát,” říká tatínek Petr Pavlík. Operace měly pokaždé velký úspěch, Matěj dokonce zvládl ujít kratší vzdálenost sám. Nejdůležitější jsou však pro něj nyní cvičení a intenzivní rehabilitace na klinice Axon v hodnotě 81 800 Kč.

„U Matěje budeme v první řadě posilovat trup, právě stabilní trup je nejdůležitější, protože z něj vychází každý pohyb. Bude potřeba protáhnout a posílit zkrácené svaly, zapojit je do pohybových vzorů a tuto dovednost trénovat. Poté bude Matěj cvičit správný stereotyp chůze na robotickém přístroji Lokomat”, říká Jarmila Zipserová, primářka a zakladatelka Neurorehabilitačních klinik AXON.

Podpořit Matěje můžete na dárcovské platformě Donio.cz, nebo prostřednictvím transparentního účtu 2601572011/2010, který je spravován Nadačním fondem AXON. Do poznámky pro příjemce stačí napsat „Matěj Pavlík” nebo uvést variabilní symbol 20035.

Autor: Jesika Liptáková 1. zprávy

  Kladenští siláci bodovali i na MS ve Vídni 2023

 2. krimi

  Zatím neznámá osoba odcizila osm triček za 14 000 korun

 3. sport

  Minigolf v Kladně na Sletišti je stále v provozu

 4. zprávy

  TV měsíčník Kladno je znovu tady, nově si můžete reportáže pustit i na podcastu KlaPod

 5. zprávy

  Češi dnes slaví Den české státnosti – svatý Václav

 6. akce

  Ve Slaném zažijete výbuchy mezinárodních chutí

 7. zprávy

  Střednědobý strategický plán Města Slaný 2035 , zapojte se do jeho tvorby

 8. kultura

  Výstava v kladenské Galerii Cyrila Boudy je poctou Antonínu Raymondovi

 9. info z radnice

  Aktuální změna v uzavírkách ulic Kladna

 10. krimi

  Kladenští strážníci pomohli zadržet dalšího opilce za volantem, díky kamerovému systému

 11. krimi

  Pomozte v pátrání po zmizelých osobách, shánějí je příbuzní i policie

 12. zprávy

  S postupující opravou železniční trati budou uzavřeny ulice v Kladně

 13. info z radnice

  „Klapod“ je nový podcast Kladna, seznámí vás se zajímavými osobnostmi

 14. zprávy

  SOŠ a SOU Kladno Dubská dostane od Kraje 900 000 korun

 15. info z radnice

  Slaný získalo dotaci na novou kameru, pomáhá v sídlišti Na Dolíkách

 16. zprávy

  Uherský býk do Slaného přilákal tisíce lidí

 17. sport

  První porážka v lize. Kanonýři doma nestačili na Znojmo

 18. pozvánka

  Muzejnice Hana doporučuje kam ve Slaném zajít za zábavou a poučením

 19. pozvánka

  Vlastivědné muzeum ve Slaném zahajuje v úterý svou koncertní sezonu

 20. zprávy

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům