ČSAD KLADNO
 • Rebuy Stars
 • Ples města Kladna
 • Den otevřených dveří

Mladý sportovec Matěj z Velvar potřebuje rehabilitace, aby mohl znovu chodit

Úterý, 22. září 2020 07:50

Sedmnáctiletý Matěj pochází z Velvar na Kladensku. Jeho vstup do života byl velmi náročný. Nekonečných 11 minut čekali rodiče na Matějův první nádech. I přes diagnózu mozkové obrny se rodičům podařilo naučit Matěje chodit. V jeho šesti letech však došlo k nešťastné události, která dosavadní průběh zkomplikovala a ani ta rodiče z cesty za Matějovým snem neodradila.

Mladý sportovec Matěj z Velvar potřebuje rehabilitace, aby mohl znovu chodit (Foto: Archiv Matěje Pavlíka)

Matěj rád plave, jezdí na speciálním kole, navíc studuje obor sociální služby na střední škole Jedličkova Ústavu. Klíčové jsou pro něj nyní intenzivní rehabilitace, díky kterým by se jednou mohl doslova postavit na vlastní nohy.

Od věku dvou měsíců byl Matějův vývoj opožděný. Po sérii testů zazněla z úst lékaře diagnóza mozkové obrny – triparéza, ta postihuje obě nohy a pravou ruku. Rodiče se diagnózy nezalekli – s myšlenkou, že chtějí, aby Matěj prožil svůj život co nejkvalitněji. „Začali jsme s Matějem pravidelně cvičit, jezdili do lázní, na hipoterapii, canisterapii, masáže a různé protahování a polohování.” říká Matějův tatínek Petr Pavlík. Péče a vytrvalost rodičů se vyplatila, v šesti letech Matěj zvládl udělat své první samostatné kroky a postupně ušel sám i několik metrů.

Druhá rána osudu

Schopnosti, které většina dětí získá automaticky, si Matěj musel s pomocí rodičů poctivě vydřít. V šesti letech však navíc došlo k nešťastné události, kdy na něj spadl ve škole jeho asistent a Matěj utrpěl dvojitou fakturu levé nohy. Úraz vedl k přerušení rehabilitací, což vedlo ke zhoršení jeho zdravotního stavu. Kvůli nemožnosti pohybu mu ztuhly svaly, navíc došlo k regresi motorického vývoje a Matěj se začal bát chodit.

Nadějná operace

Matějova rodina se dozvěděla o možnosti speciální operace “Ulzibat”, při které se uvolňují svaly, které jsou vlivem handicapu stažené. Operaci v té době nebylo možné uskutečnit na území Česka a nepřispívá na ní žádná pojišťovna. Přes to se Matějovi rodiče rozhodli operaci zaplatit a v zahraničí ji podstoupit. „Matěj se po operaci mohl pořádně narovnat, propnout nohy v kolenou i došlápnout na celé chodidlo. Nejen, že díky tomu začal lépe chodit, ale také mu to velmi pomohlo po psychické stránce.” Bohužel jak Matěj rostl, svaly se začaly opět stahovat, a tak musel tento zákrok absolvovat ještě několikrát,” říká tatínek Petr Pavlík. Operace měly pokaždé velký úspěch, Matěj dokonce zvládl ujít kratší vzdálenost sám. Nejdůležitější jsou však pro něj nyní cvičení a intenzivní rehabilitace na klinice Axon v hodnotě 81 800 Kč.

„U Matěje budeme v první řadě posilovat trup, právě stabilní trup je nejdůležitější, protože z něj vychází každý pohyb. Bude potřeba protáhnout a posílit zkrácené svaly, zapojit je do pohybových vzorů a tuto dovednost trénovat. Poté bude Matěj cvičit správný stereotyp chůze na robotickém přístroji Lokomat”, říká Jarmila Zipserová, primářka a zakladatelka Neurorehabilitačních klinik AXON.

Podpořit Matěje můžete na dárcovské platformě Donio.cz, nebo prostřednictvím transparentního účtu 2601572011/2010, který je spravován Nadačním fondem AXON. Do poznámky pro příjemce stačí napsat „Matěj Pavlík” nebo uvést variabilní symbol 20035.

Autor: Jesika Liptáková 1. zprávy

  Soutěž o nelevné rodiné vstupenky do Lumina parku

 2. zprávy

  Kladenská energetika přehledně v městském newsletteru

 3. zprávy

  Do Hornického skanzenu Mayrau se vrací Masopust

 4. zprávy

  Kemp vítězů míří opět do města Slaný za podpory olympioniků

 5. krimi

  Viditelnost v provozu je letošní téma akce Besipu a slánských strážníků

 6. zprávy

  Ve středních Čechách se rozjedou masopustní reje

 7. foto

  Kladenští Rytíři si pozvali na svůj led klub Miners

 8. krimi

  Kladenští strážníci předali spravedlnosti tři osoby v pátrání

 9. sport

  Ledovou plochu v Kladně pod otevřeným nebem můžete navštívit do konce ledna

 10. pozvánka

  V Kladně se chystá vernisáž výstavy Jindřicha Štreita

 11. krimi

  V jednom dni zastavili kladenští strážníci hned dvakrát mladíka s drogou v těle

 12. zprávy

  Zdravotní sestra je nedostatková. Kladenská nemocnice nabízí až půl milionu za nástup

 13. zprávy

  V únoru máte poslední možnost navštívit Lumina Park, svět statisíců světýlek

 14. sport

  Divadlo ve Slaném bylo opět dějištěm ocenění sportovců roku

 15. zprávy

  Kladensko zasypal první letošní sníh. Silničáři vyjeli se vším, co mají k dispozici

 16. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 17. zprávy

  Udělte svůj hlas osobnostem Středočeského kraje nominovaným na Cenu hejtmanky 2022

 18. zprávy

  Dan hledá nový domov, pomůžete mu?

 19. zprávy

  Slánské muzeum věnovalo vzpomínku svému významnému občanovi

 20. foto

  Další netradiční den otevřených dveří na SOŠ a SOU, Kladno, náměstí E. Beneše