Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Na rekonstrukci zimního stadionu v Kladně by se měl finančně podílet i kraj a stát

Pondělí, 21. září 2020 07:20

Majitel hokejového klubu Rytíři Kladno Jaromír Jágr a primátor města Kladna Milan Volf přivítali v pátek na ČEZ stadionu vzácnou návštěvu. Na obhlídku stařičkého zimáku vyrazili ministryně financí Alena Schillerová, předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička a hejtmanka středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová. Všichni tři se posléze na tiskové konferenci shodli, že stadion musí nutně projít rekonstrukcí, na které by se měly finančně podílet jak město, tak kraj a stát.

Na rekonstrukci zimního stadionu v Kladně by se měl finančně podílet i kraj a stát (Foto: KL)

Zástupci státu, kraje a města si pod vedením průvodce Jaromíra Jágra prošli celé zázemí ČEZ stadionu. Navštívili kabinu A týmu, posilovnu, šatny mládežnických výběrů, ale například také chladící království, kde vládnou rolbaři. Verdikt byl ale po prohlídce nekompromisní.

„Je to tristní pohled. Vychovali tu Jaromíra Jágra nebo Milana Hniličku a ti mi potvrdili, že od té doby se tu nic nezměnilo “ komentovala ministryně financí Alena Schillerová. „Zimní stadion je jeden z nejstarších v republice, byla do něj dána spousta financí. Nikdy ale ze staré budovy neuděláte novou,“ doplnil primátor Milan Volf na konto sportovního stánku, jenž byl vybudován už v roce 1959.

Nyní se stadion, na němž se naučili hokej vedle Jágra s Hniličkou například také Tomáš Plekanec nebo bratři Kaberlové, připravuje na nutnou rekonstrukci. Nejvíc hoří oprava střechy, která by měla odstartovat po skončení aktuální sezony, a spolu s ní bude spojena i předělávka celého opláštění budovy. „Střecha je vysoutěžena na 170 milionů korun. Rekonstrukce celého stadionu je okolo 500 milionů, přesná částka ale vyjde až ze soutěže,“ poodhalil staronový primátor Kladna.

Právě to, že první část rekonstrukce už je dokonce vysoutěžena, přesvědčilo zástupce kraje a státu, aby začali uvažovat o finanční podpoře právě pro tento projekt. Ten totiž přesně zapadá do programu Národní sportovní agentury na rekonstrukce starých sportovišť. „Chtěli jsme vidět, jaká je připravenost projektů. Je vidět, že tento je připravený, takže je jedním z kamínků, na které peníze určitě dáme,“ prohlásila Schillerová. „O tom, že je rekonstrukce nutná, jsem se přesvědčila na vlastní oči. Stát je připraven takové projekty podpořit. Vychovává se tu 500 dětí, je to místo s obrovskou tradicí a hala není v dobré kondici,“ doplnila ministryně financí.

„Hovoříme tady o třetinových podílech – třetina město, třetina kraj a třetina stát. To se ještě může upravit, je totiž stále předmětem jednání, do jaké výše by do toho měl vstupovat stát,“ prozradil Hnilička.

„Doufám, že bude dodržen slib, že stadion projde celkovou rekonstrukcí. Hokej je s Kladnem spojen, snad tu budou vychovávat další Jágry,“ vyjádřila své přání hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová. „Středočeský kraj nemá krajské město, ale největší je Kladno. Hokej je tady jeden z největších sportů vedle atletiky, takže nám to zapadá do krajské koncepce sportu. Bereme to jako krajskou investici do sportu,“ dodala.

„Posledním termínem pro opravu střechy je rok 2021, když se to neudělá, stadion se bude zavírat. Přístup od kraje a od vlády je ale vstřícný. Navíc je tu primátor, který to se sportem myslí vážně, takže rekonstrukce určitě proběhne,“ zakončil náměstek primátora a jednatel Sportovních areálů města Kladna Jiří Chvojka.

Už po skončení aktuální sezony, ve které se Rytíři snaží probojovat zpět mezi českou hokejovou elitu, by tak měla odstartovat první fáze rekonstrukce zimního stadionu. Ta by se měla týkat vedle výměny střechy také izolací, opláštění vnějšku stadionu a přesunu čpavkového hospodářství. V dalších fázích by pak měl projít inovací i vnitřek stadionu. 

Autor: (fa)