Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném

Kladenští policisté připomněli dětem, že zebra se za ně nerozhlédne

Pátek, 11. září 2020 07:10

První zářijový týden je už tradičně vždy ve znamení dopravně preventivní akce pro děti, která má výstižný název „Zebra se za Tebe nerozhlédne“. Kladenští policisté se do projektu zapojují pravidelně a ani letošní září není výjimkou.

Kladenští policisté připomněli dětem, že zebra se za ně nerozhlédne (Foto: PČR)

Příchod nového školního roku si jako každoročně vyžádal zvýšenou činnost policistů, strážníků či asistentů prevence kriminality. Policistky z oddělení tisku a prevence s kolegy z dopravního inspektorátu vytipovali rizikové přechody, na kterých v uplynulých dnech mezi dětmi šířili osvětu o bezpečném přecházení. Na základě správných odpovědí dostali malí školáci odměnu v podobě reflexních pásek a zápisníku s textem „Zebra se za Tebe nerozhlédne“, který obsahuje důležité preventivní rady z dopravy.

„První den tohoto projektu proběhl v úterý 1. září od sedmi hodin na přechodu pro chodce u 10. základní školy v ulici Cyrila Boudy. Policisté celkem oslovili přes pět set žáků a dále několik desítek doprovázejících osob, s kterými krátce pohovořili na téma bezpečného přecházení a chování dětí, jako účastníků silničního provozu. Akce se setkala s velkým úspěchem jak u žáků, tak i u jejich rodičů,“ uvedla policejní mluvčí Jana Šteinerová.

Policisté pak na bezpečné přecházení žáků na cestách do školy dohlíželi i v dalších dnech. Další stanoviště, kde se policejní hlídky nacházely v rámci projektu „Zebra se za Tebe nerozhlédne“, byly přechody pro chodce například ve Slaném u 3. základní školy v Rabasově ulici a dále na stanovišti v ulici Třebízského nedaleko tříd 2. základní škody a Gymnázia Slaný.

Policejní hlídky dohlížely i na to, zda jsou děti, které do školy vezou rodiče, v autě správně připoutány v dětských sedačkách, a zda rodiče dodržují dopravní předpisy.

„Policisté se těmito preventivními akcemi a besedami, se zaměřením na dopravu pro děti, snaží snížit rizikovost jejich úrazů v dopravě. Děti jsou velmi zranitelné a svojí nezralostí často v silničním provozu neumí předvídat a jsou zbrklé. Preventivní projekt „Zebra se za Tebe nerozhlédne“ má již řadu let jasný cíl, a to upozornit i ty nejmenší na zásady bezpečného chování při pohybu na pozemních komunikacích a při přecházení vozovky. Policisté vždy připomínají chodcům a zvláště těm nejmenším, že ani na přechodech pro chodce nemají vždy absolutní přednost a je velmi důležité při přecházení vozovky mít oční kontakt s řidičem,“ dodala Jana Šteinerová.

K bezpečnosti chodců při pohybu na silnicích může přispět i vhodné oblečení, které je pro řidiče na dálku dobře viditelné. Pozornost řidiče upoutá oblečení pestrých barev a s reflexními prvky, které mohou být nejen na oblečení, ale i na aktovkách nebo batozích. 

Kladenští policisté připomněli dětem, že zebra se za ně nerozhlédne (Foto: PČR)
Kladenští policisté připomněli dětem, že zebra se za ně nerozhlédne (Foto: PČR)

Autor: (kh)