Teplárna Kladno Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
 • Škola E. Beneš Kladno
 • SAMK
 • Práce ve Slaném

Architekt Josef Pleskot předal radnici návrh nového Sítenského mostu

Středa, 9. září 2020 07:30

Architekt Josef Pleskot předal vedení kladenského magistrátu návrh nového Sítenského mostu. Připravil unikátní architektonicko-technickou studii, která bude podkladem pro projektovou dokumentaci. Sítenský most by se tak mohl stát architektonickou perlou nejen Kladna.

Architekt Josef Pleskot předal radnici návrh nového Sítenského mostu (Foto: Monika Urbanová – MMK)

„Sítenský most plní funkci nejen dopravní, ale také městotvornou, spojuje důležité části města a krajinotvornou. Na estetiku návrhu jsme kladli velké nároky. Studie obsahuje statické, architektonické, dopravní řešení a také postup výstavby,“ řekl architekt Josef Pleskot a dodal: „Kladno pro mne není neznámé místo a jsem mile překvapen, jak se Sítenské údolí časem proměňuje k lepšímu. Věřím, že nový most do krajiny města zapadne a jeho řešení nabídne další prostor k rozvoji této zelené oázy v Kladně. Nový Sítenský most by měl být městský a zároveň krajinný – obytný a krásný.“

Pleskotova studie navrhuje unikátní zakotvení dvou betonových desek do ocelové konstrukce spojené systémem sloupů a táhel. Právě tato unikátní konstrukce z oceli je základní symbolikou mostu, která připomíná industriální historii Kladna. Spřažení ocele s betonem znamená spojení výhod s výhodami – progresivní inženýrské myšlení – most pro Kladno.

„Sítenský most je strategickým místem pro dopravu v Kladně, je nezbytné zahájit práce, na oddalování řešení není čas a velmi si cením faktu, že jej navrhnul jeden z nejlepších českých architektů Josef Pleskot. Sítenský most tu bude sloužit minimálně dalších sto let a z mého pohledu je velmi důležité, aby na jeho realizaci pracovali ti nejlepší,“ řekl primátor Kladna Dan Jiránek a dodal: „Návrh splňuje naše požadavky a v mnoha aspektech je i předčil. Velmi důležité je, že během stavby bude zachována polovina mostu pro průjezd MHD, velkorysé řešení chodníků a cyklo pruhů po obou stranách mostu nabídne více prostorů i odpočinková místa s výhledem do údolí. Na paměti jsme v první řadě měli samozřejmě bezpečnost. Magistrát zahájí výběrové řízení na projektové práce, následovat bude povolovací řízení a výběr dodavatele. Předpokládám, že za tři až pět let bychom mohli mít v Kladně nový most.“

Okraje betonových mostovek jsou kónicky rozšířeny pomocí „přídavných“ ocelových chodníků. Chodníky jsou 3,25 metrů až 5,25 metrů široké. Jsou koncipovány jako promenádní – společenské. Umožní zastavení, poklábosení a kochání se výhledy. Na chodníky se vejde veškerá pestrá doprava – pěší, „inlajnová“, s kočárky, koloběžková, vozíčkářská, cyklistická…, prostě veškerá kromě aut.

Kónické rozšíření chodníku dává lidem bezpečí, nabízí efekt klidového „balkonu“ pro spočinutí třeba u zábradlí, která umožňují různé možné způsoby přistupování k okraji. Zábradlí jsou přátelská, dávají podněty ke společenským kontaktům. Jejich výplety jsou transparentní. Bezpečnost je ještě zesílena horizontální záchytnou sítí. Ocelový (chodníkový) lem dává mostu měkkost a lehkost, dává mu křídla vážky, celý most se tak umocněně spojuje s přírodní (krajinnou) atmosférou údolí.

Motorové dopravě slouží čtyři pruhy, které v celkové šířce přesně odpovídají rozměrovým parametrům vozovek z obou stran přicházející ulice Cyrila Boudy. Lze jen doporučit, aby pruhy byly využívány segregovaně. Pravý pruh o šířce 3,25 metrů vozidly hromadné dopravy, záchranáři, taxíky, ale třeba i účelově tranzitujícími cyklisty. Levý pruh o šířce 3 metry výhradně osobními a lehkými užitkovými vozidly (dodávky). Stejný způsob segregace lze doporučit i v navazujících ulicích.

Most je dlouhý 114 metrů. Jeho oblouky mají rozpětí 87 metrů. Celková šířka včetně dvoumetrové štěrbiny uprostřed činí 23,8 metru. Předpokládaná cena nového mostu, včetně demolice stávajícího, se pohybuje v řádu dvou stovek milionů korun.

Architektonicko-technickou studii vedení města spolu s Josefem Pleskotem veřejně představí a prodiskutuje i s obyvateli Kladna, a to v rámci Dne architektů, který se připravuje na 10. října.

Architekt Josef Pleskot předal radnici návrh nového Sítenského mostu (Foto: Monika Urbanová – MMK)
Architekt Josef Pleskot předal radnici návrh nového Sítenského mostu (Foto: Monika Urbanová – MMK)

Autor: Lucie Steinerová 1. krimi

  V Tuřanech u Slaného ukradl zloděj elektrické ruční nářadí za 80 tisíc

 2. sport

  Ve Slaném začíná stavba multifunkční sportovní haly

 3. krimi

  Otec z Kladna zapomněl na dceru, na alimentech dluží už 85 tisíc

 4. krimi

  Ve vinařické věznici je naočkovaných 98 procent odsouzených

 5. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Rufuse, chcete ho?

 6. zprávy

  Obce budou spravedlivě přispívat na dopravu ve Středočeském kraji

 7. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Ronyho, chcete ho?

 8. zprávy

  Na příští zimní Olympiádu dětí a mládeže pojede téměř 90 mladých sportovců

 9. krimi

  Žena z Kladna naletěla podvodníkovi, přišla o několik tisíc

 10. zprávy

  Kladensko z nebe zachytili letečtí fotografové díky speciálnímu povolení

 11. zprávy

  Mladého recidivistu přepadl v Kladně hlad, zdarma se najedl v Bille

 12. krimi

  Krátká sněhová bouře na Kladensku přinesla dopravní nehody

 13. zprávy

  Ve Slaném je prodej stavebních parcel Háje-Sever v plném proudu

 14. krimi

  V Kladně načapali policisté řidiče bez papírů, hrozí mu až dva roky za mřížemi

 15. zprávy

  Plastika u parku Zoologická, Růže z Lidic, pořádně prokoukla

 16. pozvánka

  Vaše děti si mohou vyzkoušet, jaké to je být hokejistou Kladna

 17. krimi

  V kladenském Kauflandu kradl recidivista, byl přistižen při činu

 18. zprávy

  Rekonstrukce prvního patra v kladenském Domově pro seniory byla dokončena

 19. krimi

  Kladenští policisté pátrají po ukradeném motocyklu za 170 tisíc

 20. krimi

  Frekventanti policejní školy zavítali opět do Kladna