ČSAD KLADNO
 • Rebuy Stars
 • Ples města Kladna
 • Den otevřených dveří

FOTO: Kladno žije! v ulicích – závody na Sítné

Úterý, 8. září 2020 07:00

V rámci doprovodného programu open air festivalu Kladno žije! v ulicích se v Kladně na Sítné konaly cyklistické závody na nově vybudované pumptrackové dráze. Vše bylo v režii Velo Akademie a Martina Raufera.

Kladno žije! v ulicích – závody na Sítné (Foto: Velo Akademie)

První závody na puptracku v Mostecké ulici na Sítné se konaly v rámci doprovodného programu víkendového městského festivalu Kladno žije! v ulicích, které uspořádal kladenský cyklistický oddíl a cyklokroužek Velo Akademie. Milým překvapením bylo, že startovné, káva i koláčky se na místě rozdávaly zcela zdarma. Na startu se sešli kolečkáři všeho vyznání – pravidelně trénující budoucí závodníci, hobíci, streetaři, bikrosaři a nadšenci z blízkého sídliště, dokonce startovní fotobuňku proťal i jezdec, který se na pumptracku objevil poprvé v životě. Přesně tak byla akce koncipována – úplně pro každého. Startovala i děcka na koloběžkách a dvojice malých slečen na odrážedlech.

„Pumptracky jsou přesně tak stavěny, aby byly sjízdné pro každého a jejich náročnost stoupala s rychlostí. Sympatické také je, že šikovná mládež může směle konkurovat dospělým, ba je dokonce porážet, přesně tak, jak se stalo 5. září v Kladně. I na třech krátkých okruzích bylo znát, že jezdcům postupně docházely síly a zpomalovali, ti nejlepší projížděli lavici na protější straně manuálem (po zadním kole) a síly k jejímu přeskočení sebrali vždy jen v prvním okruhu. Co jezdec, to styl a typ kola, přesto tak malinké rozdíly v cíli. Ukázalo se, že trénink je klíčem k úspěchu. Kdo tu jezdí často nebo má bmxovou průpravu, ten pumpoval nejrychleji. Nejrychlejší čas na sítenském pumptracku zajel dvanáctiletý Jiří Slepička, na tři okruhy mu stačilo 32,57 vteřiny,“ uvedl pro Kladenské listy Martin Raufer z Velo Akademie.

Vyhlášeno bylo 14 věkových kategorií pro holky, kluky i dospělé, startovalo se po jednom, vždy v každou celou hodinu a měřil se závod na tři okruhy. Každý registrovaný jezdec měl dva měřené starty, lepší čas určoval pořadí. Rozhodovaly setiny vteřiny. „V rámci Velo Akademie byla vyhlášena neformální soutěž: ‚Poraz svého trenéra‘, což po prvních jízdách vypadalo pro tři svěřence nadějně, ale Roman Kolařík druhou jízdu stlačil téměř o dvě vteřiny na 35,13 a umístil se mezi dospělými na třetím místě. Byla to povedená premiéra zajímavého klání napříč generacemi i napříč cyklistickými subkulturami,“ řekl dále Martin Raufer.

„Údajně se dokonce uvažuje o zařazení pumptracku do programu olympijských her, zda by ale koncept byl právě takový, zda by se startovalo po jednom a jak dlouhý by závod byl, to není jasné. Pro Kladeňáky je zatím pumptrack oblíbenou zábavu a příležitostí naučit se kolo ovládat. Kdo jezdí zdatně na pumptracku, ten je výrazně rychlejší a sám sobě bezpečnější i v terénu, na kamenech a na kořenech. Akce Velo Akademie pokračují společnými tréninky v Rozdělově (pondělí a středa) a náborem nových adeptů cyklistiky,“ uzavřel Martin Raufer.

Autor: (red) 1. zprávy

  Soutěž o nelevné rodiné vstupenky do Lumina parku

 2. zprávy

  Kladenská energetika přehledně v městském newsletteru

 3. zprávy

  Do Hornického skanzenu Mayrau se vrací Masopust

 4. zprávy

  Kemp vítězů míří opět do města Slaný za podpory olympioniků

 5. krimi

  Viditelnost v provozu je letošní téma akce Besipu a slánských strážníků

 6. zprávy

  Ve středních Čechách se rozjedou masopustní reje

 7. foto

  Kladenští Rytíři si pozvali na svůj led klub Miners

 8. krimi

  Kladenští strážníci předali spravedlnosti tři osoby v pátrání

 9. sport

  Ledovou plochu v Kladně pod otevřeným nebem můžete navštívit do konce ledna

 10. pozvánka

  V Kladně se chystá vernisáž výstavy Jindřicha Štreita

 11. krimi

  V jednom dni zastavili kladenští strážníci hned dvakrát mladíka s drogou v těle

 12. zprávy

  Zdravotní sestra je nedostatková. Kladenská nemocnice nabízí až půl milionu za nástup

 13. zprávy

  V únoru máte poslední možnost navštívit Lumina Park, svět statisíců světýlek

 14. sport

  Divadlo ve Slaném bylo opět dějištěm ocenění sportovců roku

 15. zprávy

  Kladensko zasypal první letošní sníh. Silničáři vyjeli se vším, co mají k dispozici

 16. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 17. zprávy

  Udělte svůj hlas osobnostem Středočeského kraje nominovaným na Cenu hejtmanky 2022

 18. zprávy

  Dan hledá nový domov, pomůžete mu?

 19. zprávy

  Slánské muzeum věnovalo vzpomínku svému významnému občanovi

 20. foto

  Další netradiční den otevřených dveří na SOŠ a SOU, Kladno, náměstí E. Beneše