Teplárna Kladno Teplárna Kladno Roebels Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
 • SAMK
 • Teplárna Kladno

FOTO: Kladno žije! v ulicích – závody na Sítné

Úterý, 8. září 2020 07:00

V rámci doprovodného programu open air festivalu Kladno žije! v ulicích se v Kladně na Sítné konaly cyklistické závody na nově vybudované pumptrackové dráze. Vše bylo v režii Velo Akademie a Martina Raufera.

Kladno žije! v ulicích – závody na Sítné (Foto: Velo Akademie)

První závody na puptracku v Mostecké ulici na Sítné se konaly v rámci doprovodného programu víkendového městského festivalu Kladno žije! v ulicích, které uspořádal kladenský cyklistický oddíl a cyklokroužek Velo Akademie. Milým překvapením bylo, že startovné, káva i koláčky se na místě rozdávaly zcela zdarma. Na startu se sešli kolečkáři všeho vyznání – pravidelně trénující budoucí závodníci, hobíci, streetaři, bikrosaři a nadšenci z blízkého sídliště, dokonce startovní fotobuňku proťal i jezdec, který se na pumptracku objevil poprvé v životě. Přesně tak byla akce koncipována – úplně pro každého. Startovala i děcka na koloběžkách a dvojice malých slečen na odrážedlech.

„Pumptracky jsou přesně tak stavěny, aby byly sjízdné pro každého a jejich náročnost stoupala s rychlostí. Sympatické také je, že šikovná mládež může směle konkurovat dospělým, ba je dokonce porážet, přesně tak, jak se stalo 5. září v Kladně. I na třech krátkých okruzích bylo znát, že jezdcům postupně docházely síly a zpomalovali, ti nejlepší projížděli lavici na protější straně manuálem (po zadním kole) a síly k jejímu přeskočení sebrali vždy jen v prvním okruhu. Co jezdec, to styl a typ kola, přesto tak malinké rozdíly v cíli. Ukázalo se, že trénink je klíčem k úspěchu. Kdo tu jezdí často nebo má bmxovou průpravu, ten pumpoval nejrychleji. Nejrychlejší čas na sítenském pumptracku zajel dvanáctiletý Jiří Slepička, na tři okruhy mu stačilo 32,57 vteřiny,“ uvedl pro Kladenské listy Martin Raufer z Velo Akademie.

Vyhlášeno bylo 14 věkových kategorií pro holky, kluky i dospělé, startovalo se po jednom, vždy v každou celou hodinu a měřil se závod na tři okruhy. Každý registrovaný jezdec měl dva měřené starty, lepší čas určoval pořadí. Rozhodovaly setiny vteřiny. „V rámci Velo Akademie byla vyhlášena neformální soutěž: ‚Poraz svého trenéra‘, což po prvních jízdách vypadalo pro tři svěřence nadějně, ale Roman Kolařík druhou jízdu stlačil téměř o dvě vteřiny na 35,13 a umístil se mezi dospělými na třetím místě. Byla to povedená premiéra zajímavého klání napříč generacemi i napříč cyklistickými subkulturami,“ řekl dále Martin Raufer.

„Údajně se dokonce uvažuje o zařazení pumptracku do programu olympijských her, zda by ale koncept byl právě takový, zda by se startovalo po jednom a jak dlouhý by závod byl, to není jasné. Pro Kladeňáky je zatím pumptrack oblíbenou zábavu a příležitostí naučit se kolo ovládat. Kdo jezdí zdatně na pumptracku, ten je výrazně rychlejší a sám sobě bezpečnější i v terénu, na kamenech a na kořenech. Akce Velo Akademie pokračují společnými tréninky v Rozdělově (pondělí a středa) a náborem nových adeptů cyklistiky,“ uzavřel Martin Raufer.

Autor: (red) 1. zprávy

  Slaný chce vybudovat kulturně-vzdělávací centrum a knihovnu, požádá o dotaci

 2. krimi

  V Kladně vyděsil pes mladou slečnu při venčení mazlíčka

 3. video

  Kladenská škole E. Beneše se přidala k výzvě Jerusalema Challenge

 4. zprávy

  Řidiči pozor! Ve středu jezděte s lehkou nohou. Policie bude měřit na 800 místech

 5. zprávy

  V Kačici se opět uhnízdili čápi, domovem je jim opravený komín

 6. zprávy

  Slánští zastupitelé rozhodli o budoucnosti městské plovárny

 7. krimi

  V Kladně si ke svému lupu vyhlédl zloděj stánek s občerstvením

 8. video

  Kladenská ZUŠ natočila prezentační videa – Žesťové nástroje

 9. krimi

  Krkavčí otec zapomněl, že má děti. Na alimentech dluží 69 tisíc

 10. zprávy

  Od června se v Kladně mění provozní doba na poštách

 11. foto

  FOTO: Rytíři neuspěli doma ani podruhé a do Jihlavy pojedou v těžké pozici

 12. foto

  Ve Slaném boural řidič čtyřkolky, se zraněním byl převezen do Motola

 13. krimi

  V kladenském Centralu kradl recidivista, byl přistižen při činu

 14. zprávy

  Středočeští školáci patří mezi nejlepší ve finanční gramotnosti

 15. krimi

  Neustále to samé. Kladnem se opět toulali opilí a zfetovaní řidiči

 16. foto

  FOTO: Třaskavé finále odstartovalo jihlavské vítězství v prodloužení

 17. krimi

  V Kladně boural opilec, sám na sebe potom zavolal policii

 18. zprávy

  Ve Slaném půjčují zdarma kompostéry

 19. zprávy

  V Kladně zadrželi celníci dealera drog, předali ho policistům

 20. foto

  Kanonýři se vrátili ke společným tréninkům. Zapojí se až 220 členů