Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

O víkendu žilo Kladno v ulicích i streetartem

Pondělí, 7. září 2020 08:00

Jedním z doprovodných programů kladenského open air festivalu byla také ukázka pouličního umění. Barevné inovace se dočkal výměník tepla na rohu Štechovy a Průchovy ulice. Vzniklá malba je zatím jen dočasná, jakmile budova projde rekonstrukcí, bude se na ni malovat znovu. Tentokrát ji ale vyzdobí vítěz letošního ročníku streetartové soutěže.

O víkendu žilo Kladno v ulicích i streetartem (Foto: KL)

V rámci doprovodného programu festivalu Kladno žije! v ulicích se nadšenci pouličního umění mohli přijít podívat na to, jak vzniká nové umělecké dílo. Výzdoby se dočkal výměník tepla ve Štechově ulici. Původním záměrem bylo, že budovu vyzdobí umělec, jehož grafický návrh zvítězil ve druhém ročníku streetartové soutěže. Z organizačních důvodů se však na výměníku vyjímá dočasná malba jiného umělce. Vítězný návrh by se měl dočkat realizace v následujících týdnech.

Druhý ročník streetartové soutěže letos poprvé podpořila kladenská firma Teplárna Kladno. „Na základě oslovení paní architektkou Gamanovou, jsme se rozhodli stát se partnerem akce. Uhradili jsme veškeré náklady, spojené s pořízením barev, které umělec použije na výmalbu výměníku tepla, a zároveň jsme ho ocenili designovým dárkem, uvedla pro Kladenské listy mluvčí Teplárny Markéta Čapková a dodala: „Naše společnost provozuje v Kladně teplárnu, která ve svém moderním zařízení splňujícím přísně ekologické předpisy, vyrábí teplo pro více než 15 tisíc kladenských domácností. Výměníky jsou důležitou součástí systému centrálního zásobování teplem a nám se líbí nápad, že výtvarníci mohou pomocí streetartu proměnit tyto stavby v umělecký prostor a celkově tak oživit město.“

Soutěž byla vyhlášena letos na jaře, tedy během koronavirové pandemie. „Epidemie samozřejmě poznamenala účast. Ale nakonec nám přišel návrh, který já i místní graffiti scéna pokládáme za kvalitní. Doufám, že se dočkáme jeho brzké realizace,“ sdělila redakci Listů zastupitelka Anna Gamanová. „Plánujeme i třetí ročník soutěže, ta asi dozná nějaké změny, abychom ji zpřístupnili i pro tvůrce, kteří si ještě třeba nevěří, nebo na zeď ještě malovat neumí. Je možné, že se pustíme do užší spolupráce s místní graffiti scénou tak, aby se návrhů v soutěži sešlo víc,“ dodala Gamanová.  

Autor: (kh)