Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

FOTO: Po Kladně jezdí 14 nových moderních autobusů  

Úterý, 1. září 2020 07:30

Vozový park kladenské ČSAD se v pondělí rozrostl o dalších 14 nových vozů. Tyto nízkopodlažní autobusy s ekologickým pohonem na zemní plyn jsou určeny pro nasazení na městské linky. Do provozu vyjíždí dnes, tedy 1. září.

Po Kladně jezdí 14 nových, moderních autobusů (Foto: KL)

Provozovatel kladenské MHD představil v pondělí 31. srpna čtrnáct třídveřových, plně bezbariérových, nízkopodlažních autobusů s ekologickým pohonem na zemní plyn, které vyjíždí do provozu 1. září.

„Nyní, po jejich zařazení, je celá městská doprava v Kladně obsluhována pouze nízkopodlažními autobusy. Vozy mají i nový vnější polep dle jednotného vizuálu, včetně nového loga,“ uvedl primátor Kladna Dan Jiránek a dodal: „Dvanáct autobusů tovární značky Scania Citywide LF má standardní délku 12 metrů s celkovou kapacitou 80 cestujících a 30 sedadly. Jedná se o první zařazení autobusů této tovární značky v provozu MHD. Dva zbývající autobusy jsou v kloubovém provedení od výrobce SOR, se kterými již máme v Kladně zkušenosti. Tato vozidla mají celkovou kapacitu 143 cestujících, z toho 57 sedících.“

V autobusech je vyhrazeno místo pro kočárek nebo invalidní vozík, k usnadnění nástupu slouží výklopná nájezdová plošina u druhých dveří. Nástup a výstup cestujících zajišťuje vnější i vnitřní poptávkový systém otevírání dveří. Interiér vozidel je klimatizován.

„Všechna vozidla jsou vybavena moderním elektronickým vnějším i vnitřním informačním systémem, samozřejmostí je povelový přijímač, usnadňující orientaci nevidomým. V každém je instalována průhledná stěna, oddělující pracoviště řidiče od prostoru pro cestující. Tím je zajištěna jak bezpečnost řidiče, tak minimalizován možný přenos aktuálního epidemiologického rizika nákazy,“ upozornil ředitel společnosti ČSAD MHD Kladno Ludomír Landa.

Autobusy splňují podmínky pro další rozvoj technologií v Kladně v duchu světových trendů takzvaných chytrých měst. „Jsou vybaveny zařízením na sledování aktuální polohy vozu, které je schopno předávat data do aplikace Město Kladno a zároveň chytrých označníků, které jsme od loňského roku zaváděli na téměř sedmi desítkách zastávek po městě. Na označnících, které jsme pořídili v rámci projektu Dopravní telematika, financovaného z fondů Evropské unie, se tak ukazuje aktuální čas do příjezdu daného autobusu. Zároveň je ve vozidlech již namontována technologie, která v budoucnosti umožní jejich komunikaci s externím zařízením na křižovatkách. To nám umožní postavit preferenční trasy pro veřejnou dopravu. Technické inovace hodláme v Kladně v rozumné míře využívat pro zkvalitnění života obyvatel i nadále,“ vysvětlil primátor Jiránek.

Autobusy MHD Kladno ujedou na čtrnácti linkách za rok 2,3 milionu kilometrů a přepraví 10,5 milionu cestujících. Pro usnadnění přestupu z regionálních linek Pražské integrované dopravy jsou na linkách městské dopravy uznávány v omezené míře také jízdní doklady Pražské integrované dopravy.

Nové vozy byly pořízeny v rámci projektu BUS CNG Kladno 2019 s finanční podporou z Integrovaného regionálního operačního programu. Tento projekt zahrnoval nákup osmadvaceti nízkoemisních autobusů, jejichž hodnota je 180 milionů korun.

První polovina nových autobusů, určených pro mimoměstské cestování, byla předána minulý týden v úterý. 14 vozů, které si kladenská ČSAD za přítomnosti zástupců města Kladna převzala v pondělí 31. srpna, je určena cestujícím městskými linkami.

Autor: (red)