ČSAD KLADNO
  • Kladno
  • Rebuy Stars
  • Den otevřených dveří

FOTO: Tržnice ve Slaném prošla výraznou proměnou

Středa, 26. srpna 2020 07:30

Nevzhledné prostory slánské tržnice jsou již minulostí. Během jednoho měsíce se podařilo toto místo opravit a oživit. Práce probíhaly za dohledu památkářů, protože prostor se nachází v historickém centru. Tržnice teď může sloužit veřejnosti k setkávání i odpočinku.

Tržnice ve Slaném prošla výraznou proměnou (Foto: Martin Nič)

Od tohoto měsíce mohou slánští obyvatelé navštěvovat nově opravenou tržnici, kterou si do správy už v červenci převzaly Technické služby Slaný. V jejích prostorách vznikl nový krámek s produkty z městského zahradnictví. Zákazníci si mohou posedět v novém zázemí, ve kterém nechybí ani toalety pro veřejnost i pro personál. Soukromí trhovci mohou prodávat své produkty na skládacích stolech, které jsou k zapůjčení prostřednictvím správce. V rámci opravných prací byla provedena částečná obnova fasád objektů, při které byly opraveny poškozené části omítek a natřeny dřevěné dveře a okenice.

Cílem nově rekonstruované tržnice je především ukázat lidem produkty městských zahrad a skleníků, které obhospodařují pracovníci Technických služeb Slaný. Dále může být díky novým prostorám sortiment rozšířen o další služby, jako jsou například semináře zaměřené na zahrádkáře, pěstitele a také zájemce o vazbu květin či floristické rady. Město Slaný již nyní připravuje kalendář akcí, které se na nové tržnici uskuteční.

V jednom z historických domků v prostorách tržnice byl vyklizen dvůr, kde si příchozí mohou užít oázu klidu s posezením. Brzy si tu budou moci vychutnat také kávu nebo čaj. V dalším prostoru jsou k vidění fotografie Václava Kaláta, které vznikly na sklonku 30. let dvacátého století deskovým fotoaparátem. Originální negativy na skleněných deskách objevil v pozůstalosti vnuk a také fotograf Jiří Jaroch, který je vyčistil a zvětšil do současné podoby. V budoucnu by zde mohli vystavovat i další slánští i jiní umělci.

Otevírací doba tržnice je od pondělí do pátku v čase od 8.00 do16.00 hodin. V sobotu je pak otevřeno od 8.00 do 12.00 hodin. Tato zkušební otevírací doba bude vzhledem k velkému zájmu veřejnosti pravděpodobně ještě upravena.

„Odstraněním starých stánků, a jak jsem již mnohokrát zmínil zejména z bezpečnostních důvodů, se městu otevřel prostor, který si sám řekl o mnohem širší využití. Velmi mě těší zpřístupnění některých léta uzavřených zákoutí veřejnosti, umožnění prodeje výpěstků technických služeb v samotném srdci města, a to vše při zachování původního poslání tržnice,“ doplnil místostarosta Slaného Radek Vondráček.

Tržnice ve Slaném prošla výraznou proměnou (Foto: Martin Nič)
Tržnice ve Slaném prošla výraznou proměnou (Foto: Martin Nič)
Tržnice ve Slaném prošla výraznou proměnou (Foto: Martin Nič)

Autor: (red)