Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném

Zoopark Zájezd se pyšní novým přírůstkem

Středa, 26. srpna 2020 07:15

V rodinném zooparku na Kladensku slaví další chovatelský úspěch! Novým přírůstkem, kterým se zoo může pyšnit, je mládě lemura tmavého, které přišlo na svět nezvykle v polovině července.

Mládě lemura tmavého (Foto: Daniel Koleška)

Lemur tmavý je čtvrtým druhem lemura, kterého se letos podařilo v Zooparku Zájezd odchovat. Malá samička se narodila nezvykle v polovině července. K radostnému nálezu došlo ve výběhu lemurů 19. července. Už třetí rok po sobě se podařilo tento druh odchovat.

„Už jsme pomalu ztráceli naději, že se mláděte v letošní sezoně dočkáme. Je pro nás tak trochu záhadou, proč došlo k tak pozdnímu narození mláděte. I proto, že páření lemurů pozorujeme jen velmi zřídka, jakkoli se na to snažíme dávat pozor,“ vysvětluje hlavní chovatelka Jitka Jonáková, pod jejíž úsek lemuři tmaví spadají.

Příjemným překvapením je pro chovatele i pohlaví mláděte. „Po dvou klucích jsme se dočkali krásné samičky. Je to na ní na první pohled poznat podle bílého zbarvení na hlavě. Má taková roztomilá bílá ouška,“ dodává Jonáková.

Lemury tmavé chová Zoopark Zájezd od roku 2015. V roce 2016 byl sestaven pár a hned v dalším roce došlo k prvnímu rozmnožení. Tento druh lemura se v přírodě vyskytuje na severozápadním cípu ostrova Madagaskar a několika přilehlých ostrovech. Obývá především hustší deštné lesy. Jako ostatní lemuři výborně šplhají a skáčou. Živí se především ovocem, listy, semeny a květy rostlin. Rodí zpravidla jedno mládě.

Autor: (red)