Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Na Mayrau vzniknou díky participativnímu rozpočtu cyklostezky

Úterý, 18. srpna 2020 07:15

Do prvního ročníku participativního rozpočtu Středočeského kraje přišlo 164 projektů. Do hlasování veřejnosti postoupilo 126 nejlepších z nich. Nejúspěšnějším projektem podle hlasování veřejnosti je vytvoření sportovního areálu ve Slatině na Kladensku. Druhým nejúspěšnějším projektem byl návrh na vytvoření stezky pro horská kola v areálu Mayrau ve Vinařicích.

Na Mayrau vzniknou díky participativnímu rozpočtu cyklostezky (Foto: KL)

Středočeští zastupitelé na projekty na svém posledním zasedání rozdělili 42 milionů korun. „Do přípravy, vyhlášení a vyhodnocení participativního rozpočtu nám zasáhla koronavirová krize. Lidé měli svých starostí dost, přesto se nakonec přihlásilo mnoho projektů. Moc si toho vážíme a všem, kdo se do prvního ročníku participativního rozpočtu Středočeského kraje zapojili, patří velký dík,“ uvedl náměstek hejtmanky pro oblast financí Gabriel Kovács.

Zástupci těch nejúspěšnějších projektů se ve čtvrtek sešli na Krajském úřadě Středočeského kraje, aby si převzali pamětní listy a drobné dary a podělili se o své zkušenosti s přípravou návrhů. „Snad kdybychom měli posloužit jako příklad, tak bych řekl, že úspěch sklidilo to, že jsme projekt připravili srdcem, že za ním není kalkul, ale skutečná a reálná potřeba, že tento projekt skutečně změní život mnoha lidem, především dětem a sportovcům, a že vdechne život mrtvému kusu krajiny, tedy nevyužívanému důlnímu odvalu,“ uvedl navrhovatel druhého nejúspěšnějšího projektu podle počtu hlasů veřejnosti Martin Raufer. Díky jeho iniciativě vzniknou speciální stezky pro horská kola v areálu Mayrau ve Vinařicích.

Přihlášené projekty byly velmi různorodé. „Nejmenší částka, 94 tisíc korun, bude podle rozhodnutí občanů směřovat na vytvoření odpočinkového sezení u lípy na cestě z Hrdlořez na Mladoboleslavsku. Sto tisíc půjde na vytvoření naučné stezky v rámci přírodní památky Hluchov, která leží mezi Starou Boleslaví a Brandýsem nad Labem. Za 105 tisíc korun se občanům vytvoří plocha zeleně, která nahradí zchátralou zemědělskou čerpací stanici v obci Veliká Ves. Naopak maximální částku 400 tisíc korun dostane hned několik projektů,“ upřesnil náměstek Gabriel Kovács.

Autor: (red)