Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Městští policisté mají po letech nového čtyřnohého kolegu

Středa, 12. srpna 2020 07:45

Městská policie Kladno má ve svých řadách nového psího strážníka. Rotvajler Matýsek složil v průběhu července přísné zkoušky, u nichž obstál na výbornou. Do služby nastoupil čtyřnohý pochůzkář minulý víkend.

Městští policisté mají po letech nového čtyřnohého kolegu (Foto: MP Kladno)

„Psovod kladenské městské policie František Šulek, který má letité zkušenosti u Armády ČR, tehdy dvouletého psa našel v děčínském útulku, kam se dostal z rodiny, která ho nezvládala. Psovod ho ale dokázal výborně vycvičit a připravit, takže v červenci psí strážník bez problémů zvládl certifikované přezkoušení státní policií a navrch dostal pochvalu. V papírech má původní jméno Hervis, psovod si ho ale přejmenoval na Matýska, po jeho psím předchůdci,“ uvedla ředitelka Městské policie Kladno Monika Horová.

Matýsek je statný čtyřletý rotvajler, který nastoupil do služby už o uplynulém víkendu. Strážníci jej budou využívat jako pochůzkáře, rovněž ale také při preventivních besedách a při programech na školách a školkách. Mates má přátelskou povahu, zároveň ale dokáže vzbudit respekt, když je potřeba. Se psem se již seznámily děti na táboře v Mrtníku u Komárova, kam zavítala městská policie v rámci táborového programu.

„Pes je pro městskou policii užitečný. Účastní se hlídkové činnosti, v podstatě nahrazuje jednoho strážníka. Budí respekt. Pouhým zaštěkáním třeba v minulosti pomohl rychle vyklidit bezdomovce z veřejných prostor bytového domu, kde se rozložili na spaní a odmítali sklep opustit,“ vysvětluje šéfka kladenských strážníků.

V minulosti pomohl služební pes dopadnout zloděje, kteří si přilepšovali v období dušiček na kladenských hřbitovech. Strážníci zároveň oceňují, že pes kolikrát dokáže utlumit agresivní chování pachatelů. Čtyřnohý pomocník se hodí i při kontrole chatových a zahrádkářských kolonií, příměstských lesů nebo problémových lokalit.

Vedle psů využívala městská policie v minulosti také hlídek na koních. Znovuzavedení těchto zvířat do služby se ale neplánuje. „Znovuzavedení by bylo technicky, finančně a profesně velmi náročné. Koně nejsou pro MP zahrnuti mezi donucovací prostředky, tedy je možné je využívat jen v rámci preventivních opatření. Pro kontrolu příměstských lesů strážníci používají skútry. Koně jsou spíše prestižní záležitostí, od které se postupně města odvracela. Dnes už je českých měst s jízdními hlídkami nemnoho,“ vysvětlila Horová.

Městští policisté mají po letech nového čtyřnohého kolegu (Foto: MP Kladno)
Městští policisté mají po letech nového čtyřnohého kolegu (Foto: MP Kladno)
Městští policisté mají po letech nového čtyřnohého kolegu (Foto: MP Kladno)

Autor: (fa)