ČSAD KLADNO
 • Rebuy Stars
 • Ples města Kladna
 • Den otevřených dveří

Kladno má hotovou studii okolí Bajkalu

Úterý, 11. srpna 2020 09:19

Na základě setkání s občany a získaných podmětů nechalo město Kladno vypracovat studii okolí problémové části, zvané Bajkal. Nyní ji představuje veřejnosti. Jde o další část koncepce pro revitalizaci kladenských sídlišť. Ta zajistí jednotný charakter území do budoucna.

Kladno má hotovou studii okolí Bajkalu (Vizualizace: MMK)

„Sídliště Nové Kročehlavy s necelými 30 tisíci obyvateli a 10 tisíci panelovými byty představuje největší koncentraci panelových domů nejen v Kladně, ale i v rámci celého Středočeského kraje. Radnice připravuje plán postupné revitalizace sídliště a chce tak zajistit jednotný charakter území do budoucna. Hlavními tématy jsou celková kultivace veřejného prostoru, optimalizace dopravy a parkování, rekonstrukce povrchů i krajinářské úpravy. Podobně se plánuje obnova dalších sídlišť ve městě,“ uvedla mluvčí kladenského magistrátu Lucie Steinerová.

„Okolí Bajkalu je další částí města, kterou plánujeme oživit. Prostor sídliště si zaslouží důstojnou úpravu a především pro místní obyvatele chceme zajistit funkční a kultivovaný veřejný prostor. V rámci studie je v plánu navýšení počtu parkovacích míst, lepší organizace stání na odpady, řešení chodníků a pěších tras, obnova zpevněných povrchů, obnova vegetace a dosadba stromů i odstranění některých neperspektivních, doplnění keřů i trvalkových záhonů. V plánu je také reinstalace místních soch a plastik, to vše se snahou celkové kultivace této části sídliště, s respektem k potřebám místních obyvatel. Revitalizace bude probíhat po etapách a vybavení, jako lavičky, je možné doplňovat průběžně,“ řekl primátor Kladna Dan Jiránek. „Jako první chceme přes zimu začít s vegetačními úpravami a v příštím roce s výstavbou parkovacích míst poblíž výměníku TEPO,“ dodal Jiránek.

„Území se nachází v téměř centrální části sídliště Nové Kročehlavy, v okolí objektu občanské vybavenosti ´Bajkal´ a zahrnuje plochu přibližně pět hektarů mezi ulicemi Holandská, Dánská a Anglická. V bezprostředním okolí řešeného území jsou situovány tři mateřské školy, Dětský rehabilitační stacionář a poliklinika. Významný vliv na dění v lokalitě mají velké obchodní zóny v nedalekém okolí. Zelenou infrastrukturu v okolí zajištuje pouze parková plocha u Václavského náměstí, zvaná Václavák, a přilehlé větší vnitrobloky s vyšší mírou zeleně. Kvalitní vegetační plochy představují nepřístupné zahrady uzavřených areálů škol a školek. Z širšího hlediska je nejdostupnější přírodní lokalitou les Bažantnice. Z hlediska charakteru zástavby není sídliště Kročehlavy homogenním územím, domy v centrální části jsou cihlové, postavené v padesátých letech minulého století, na ně navazuje mladší zástavba panelových domů z let šedesátých až osmdesátých,“ prezentuje mluvčí Steinerová.

“Máme hotovu studii na Rozdělov-Sever, nyní je dokončen Bajkal a pracuje se na Okrsku 4. Samozřejmě město nikdy nemělo a nebude mít prostředky na opravu takto rozsáhlých bloků. Všechny studie budou sloužit jako podklady pro žádosti o dotace. V tuto chvíli víme, že nové dotační i programové období bude podporovat obnovu veřejných prostor. Ten, kdo bude v době vyhlášení dotací připravený, má šanci získat 70 procent nákladů a my připraveni budeme. Díky tomu máme šanci během příštího programového období koncepčně revitalizovat celá sídliště,” vysvětluje radní pro rozvoj Lukáš Hanes.

Odhadované náklady na revitalizaci Bajkalu se rámcově pohybují ve výši 45 milionů korun.

„Moc mě těší, že sídliště v Kladně se dostávají zase do popředí zájmu. Soustředíme se na ty části, které považujeme za nejsložitější, na ty, které potřebují rekonstrukci nejvíc. Místa, kde bydlí polovina Kladeňáků, si pozornost zaslouží. Daří se nám pracovat na projektech, při kterých jednak s obyvateli diskutujeme o podobě místa, kde žijí, zapojujeme kvalitní architekty se zkušenostmi a zároveň si tím otvíráme možnosti financování revitalizace různými dotacemi,“ dodává zastupitelka a předsedkyně výboru pro rozvoj, územní plánování a dopravu Anna Gamanová

„Objekt Bajkalu město nevlastní a vzhledem k jeho prodejní ceně pravděpodobně vlastnit nebude. Pomocí územního plánu a jeho změn, které právě probíhají, však reguluje maximální výšku stavby na čtyři patra a jedno ustoupené. Požaduje samozřejmě pro všechny jeho uživatele a obyvatele také parkování na pozemku objektu, pokud dojde k jakékoli přestavbě,“ doplnila Lucie Steinerová.

Cílem celé postupné revitalizace území je zlepšení jeho neutěšeného stavu. Architekti i radnice si plně uvědomují, že objekty původních ubytoven obývají lidé, kteří dokáží znepříjemnit život těm ostatním hlukem nebo vandalismem. Postupnou revitalizací se bude zlepšovat vzhled tohoto místa tak, aby došlo zčásti i k obměně obyvatel a ke zlepšení vztahu místních k prostředí.


Autor: (red) 1. zprávy

  Soutěž o nelevné rodiné vstupenky do Lumina parku

 2. zprávy

  Kladenská energetika přehledně v městském newsletteru

 3. zprávy

  Do Hornického skanzenu Mayrau se vrací Masopust

 4. zprávy

  Kemp vítězů míří opět do města Slaný za podpory olympioniků

 5. krimi

  Viditelnost v provozu je letošní téma akce Besipu a slánských strážníků

 6. zprávy

  Ve středních Čechách se rozjedou masopustní reje

 7. foto

  Kladenští Rytíři si pozvali na svůj led klub Miners

 8. krimi

  Kladenští strážníci předali spravedlnosti tři osoby v pátrání

 9. sport

  Ledovou plochu v Kladně pod otevřeným nebem můžete navštívit do konce ledna

 10. pozvánka

  V Kladně se chystá vernisáž výstavy Jindřicha Štreita

 11. krimi

  V jednom dni zastavili kladenští strážníci hned dvakrát mladíka s drogou v těle

 12. zprávy

  Zdravotní sestra je nedostatková. Kladenská nemocnice nabízí až půl milionu za nástup

 13. zprávy

  V únoru máte poslední možnost navštívit Lumina Park, svět statisíců světýlek

 14. sport

  Divadlo ve Slaném bylo opět dějištěm ocenění sportovců roku

 15. zprávy

  Kladensko zasypal první letošní sníh. Silničáři vyjeli se vším, co mají k dispozici

 16. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 17. zprávy

  Udělte svůj hlas osobnostem Středočeského kraje nominovaným na Cenu hejtmanky 2022

 18. zprávy

  Dan hledá nový domov, pomůžete mu?

 19. zprávy

  Slánské muzeum věnovalo vzpomínku svému významnému občanovi

 20. foto

  Další netradiční den otevřených dveří na SOŠ a SOU, Kladno, náměstí E. Beneše