Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném

Když se kino Oko neprodá, stane se z něj brownfield

Úterý, 11. srpna 2020 07:30

Prodat nebo opravit, to je to, oč tu běží, dalo by se říci slovy Hamleta od Williama Shakespeara. A když prodat, tak komu? Když opravit, tak za co? A právě tyto otázky řeší kladenští radní při pohledu na městskou budovu bývalého kina Oko.

Město chce z bývalého kina Oka udělat brownfield a získat tak dotaci na opravu (Foto: KL)

Bývalé kino Oko získalo město Kladno do svého majetku v roce 2014. Původní záměr byl v něm vybudovat kulturní zařízení. Na to ovšem nedošlo a současní radní nyní zvažují prodej budovy za jeho pořizovací cenu. „Popravdě, pokud by nyní někdo dal 36,5 milionu za to, co na hlavní třídě stojí, byli bychom rádi. S velkou pravděpodobností, se tak ale nestane,“ uvedl na svém profilu radní Lukáš Hanes.

„Osobně bych jednu z mála městských budov, která je navíc přes svůj stav hodnotnou památkou, na strádající hlavní třídě neprodávala. Pokud není shoda dnes, asi ji dva roky dalšího chátrání neublíží a pak třeba shoda bude, byť třeba na prodeji, ale alespoň s daným programem,“ vyjádřila se na sociální síti zastupitelka Anna Gamanová.

Město Kladno také zvažuje opravu tohoto majetku. Ovšem získat dotace na tento objekt není jednoduché. Dále zde visí otázka, k čemu by po rekonstrukci kino Oko sloužilo. „Pokud nikdo bývalé kino Oko nekoupí, a my budeme mít oficiálně potvrzené, že prodej není možný, zkusíme budovu zařadit na seznam brownfieldů. Následně můžeme žádat o dotaci na rekonstrukci,“ vyjádřil se také na sociální síti Lukáš Hanes.

Bývalý vlastník budovy nechal svého času zdvojnásobit podlahovou plochu, čímž citelně zasáhl do kinosálu, ve kterém se objevily betonové sloupy. To vše, jen proto, aby na tomto místě mohl tehdy zřídit ubytovnu. I z tohoto důvodu jsou nyní kladenští radní v jednání s Českou komorou architektů, se kterou řeší možné využití a také to, jak přistoupit k opravě zdevastované budovy. „Zatím se jeví jako nejlepší možnost vyndat z objektu vloženou ubytovnu i nosné sloupy a vrátit vše do původního stavu s tím, že dole by byla restaurace nebo kavárna a nějaký menší multifunkční sál. To se ale bavíme o rekonstrukci odhadem za 25-35 milionů,“ vysvětlil na svém profilu radní Hanes.

Autor: (kh)