Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

V Kladně se ke stromům přidávají další zavlažovací vaky

Čtvrtek, 30. července 2020 07:15

Stromy ve městě potřebují efektivní závlahu, která pronikne hluboko ke kořenům. K tomu slouží vaky naplněné dešťovou vodou. V Kladně se tento způsob osvědčil, a proto je město nechalo nainstalovat na dalších místech. V příštích dnech se budou určovat lokality, ve kterých by zavlažovací vaky bylo zapotřebí také namontovat.

V Kladně se ke stromům přidávají další zavlažovací vaky (Foto: SVAS)

„Loni dodaly vodárny pro naše stromy první desítky vaků, jejich instalace se v suchém, horkém létě velmi osvědčila, a proto velmi vítám i letošní pokračování naší spolupráce. Tento způsob zavlažování se ukázal v našich podmínkách jako velice účinný, a proto v akci letos pokračujeme,“ řekl primátor Kladna Dan Jiránek a dodal: „Když zalijete strom běžnou zálivkou z hadice, voda se částečně rozlije i po okolí a nedostane se všechna hlouběji pod zem ke kořenům. Mladé stromky do tří let mají kořeny ještě blízko povrchu, staré dřeviny už zase dokáží hluboko v zemi čerpat z podzemní vody.“

Jde o odolné plastové vaky, které lze instalovat k patě stromu jednotlivě, ve dvojici či trojici. Dva zavlažovací vaky pak dokáží obepnout kmen o průměru až 20 centimetrů. Pro vzrostlé stromy je možné použít i jako samostatně stojící řešení.

„Instalace vaku ke stromu zabere vteřiny, naplnění trvá zhruba tři minuty a kapková závlaha zalije strom přímo ke kořenům při menší spotřebě vody,“ vysvětlil generální ředitel Středočeských vodáren Jakub Hanzl a dodal: „Do jednoho vaku se vejde téměř 65 litrů vody, ta z něj k patě stromu pomalu odtéká asi devět hodin. Půda kolem stromu tak má dostatek času k tomu, aby vláhu vstřebala, a zavlažování je tak mimořádně účinné. Pro naplnění vaků se nepoužívá pitná voda, ale voda z přírodních pramenů nebo dešťovka.“

„Stromy nepotřebují zalévat často, ale zato vydatně. Z vaků se veškerá vláha dostane do půdy přímo u stromu až ke kořenům, postupně se provlhčí celý půdní sloupec pod dřevinou. Voda, kterou budeme v pytlích pravidelně doplňovat, je tak využita efektivně. Nyní typujeme další stromy po městě, které by pomoc zavlažovacích vaků také potřebovaly, a tlumoky budeme dle potřeby doplňovat na nová místa,“ dodává vedoucí Odboru životního prostředí kladenského magistrátu Radovan Víta.

„Zavlažovací vaky města pro letní závlahu veřejné zeleně využívají často. Ve středních Čechách ale k jejich instalaci přistoupili na základě společné iniciativy obcí, měst a vodohospodářů. Vodárenská společnost vaky dodá na místa, která starostové vytipují, a města pak zajistí jejich průběžné doplňování,“ uvedla mluvčí kladenského magistrátu Lucie Steinerová.

V Kladně se ke stromům přidávají další zavlažovací vaky (Foto: SVAS)

Autor: (red)