Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Lukáš Hanes: V Kladně možná vznikne výšková budova

Úterý, 28. července 2020 07:15

Osmdesát metrů vysoká budova by mohla vzniknout v Kladně-Kročehlavech. Rada města tuto myšlenku podpořila a schválila podmínky prodeje nepoužívaného pozemku. Vše musí ještě odsouhlasit zastupitelé. Investor, který by pozemek odkoupil, by tak do městské kasy přinesl až 60 milionů korun. Ty by poté byly použity na revitalizace přilehlého sídliště.

Lukáš Hanes: V Kladně možná vznikne výšková budova (Foto: KL)

„Pozemek města je nevyužívaný, neformálně se z jeho části stalo nedůstojné parkoviště kamionů, a to chceme změnit. O záměru výškové budovy na tomto místě se v Kladně mluví již dlouho a věřím, že za přísných podmínek ze strany města může vzniknout kvalitní projekt nové architektonické dominanty Kladna. Na pozemku by mohl vzniknout objekt určený především na bydlení a administrativu, drobné provozovny a restaurace. Nedílnou součástí stavby bude i několikapatrové podzemní parkoviště a veřejně přístupná střešní vyhlídka, ze které bude výhled nejen na významnou část středních Čech, při velmi dobré viditelnosti lidé uvidí například až do Krkonoš. Sídliště v Kročehlavech je největší ve Středočeském kraji a velký developerský projekt může přinést nový impulz k jeho dalšímu rozvoji,“ řekl primátor Dan Jiránek.

„Pokud investor přistoupí na naše podmínky a prodej odsouhlasí zastupitelstvo, získá město za prodej pozemku a následnými příspěvky na infrastrukturu kolem 50-60 milionů korun v závislosti na vzniklé podlahové ploše. Pokud to přepočteme na cenu za metr pozemku, tak je možné, že by šlo o nejvýhodnější prodej v historii Kladna. Většinu peněz, které takto Kladno získá, chceme využít na revitalizaci přilehlého sídliště. Zbývající část by měla jít na obnovu místních škol, školek a navýšení kapacity čistírny odpadních vod,“ uvedl pro Kladenské listy radní pro rozvoj Lukáš Hanes.

„Pokud jde o přilehlé sídliště, peníze, které by prodejem město získalo, na tak rozsáhlé revitalizace nestačí. Proto se pečlivě připravujeme na další dotační programové období, ve kterém bude podporována obnova veřejných prostranství. Máme připravenou studii na revitalizaci Bajkalu, pracuje se na Okrsku 4, přilehlém pásu u lesa Bažantnice a připravujeme zadání okolí ulice Růžové pole. Připravené studie a projektové dokumentace budou sloužit jako podklady při žádostech o dotace. Protože samozřejmě potom platí, že největší šanci uspět se žádostí mají ti, kteří přesně vědí, co chtějí, mají připravené projekty i kofinancování,“ dodal Lukáš Hanes.

Investor bude muset postupovat podle plánu a předem schválených pravidel. Pokud dá k prodeji souhlas zastupitelstvo, investor, který pozemek od města odkoupí, zahájí povolovací procesy, které na tento druh stavby trvají roky, odhadem stavba může stát nejdříve za pět nebo šest let.

„Objekt nesmí přesáhnout 16 standardních podlaží a osm ustoupených. S výškou kolem 80 metrů by se budova potom vedle věžových domů měla stát jednou z dominant Kladna. Vedle Sítenského mostu, který kompletně financuje město, by taková stavba v nadcházejících letech mohla být jednou z největších investic v Kladně a Kročehlavy by získaly punc nejmodernější části města. První náčrt je inspirován chicagskými mrakodrapy. Legendární starosta Chicaga Antonín Čermák byl kladenským rodákem a stavba by tak v budoucnu mohla nést i jeho jméno,“ uvedla mluvčí kladenského magistrátu Lucie Steinerová.

Autor: (red)