Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Škola E. Beneš Kladno
  • SAMK
  • Práce ve Slaném

Výlety po středních Čechách podle Felixe Slováčka

Neděle, 26. července 2020 09:00

Pojďme se podívat na oblíbená místa ve Středočeském kraji, která doporučuje navštívit český klarinetista, saxofonista, hudební skladatel a dirigent Felix Slováček. Je mezi nimi zámek Nelahozeves a Veltrusy nebo plovárna ve Mšeně, kde si můžete připomenout český hudební retrofilm Rebelové.

Výlety po středních Čechách podle Felixe Slováčka (Foto: Zdroj – Středočeská centrála cestovního ruchu)

Na břehu řeky Vltavy stojí lobkowiczký zámek Nelahozeves – renesanční perla zdobená sgrafity a arkádovým nádvořím. Kromě honosných interiérů prezentující život české šlechty v 19. století se uvnitř ukrývá i galerie s obrazy světových umělců. Obdivovat budete moci díla od Brueghela, Rubense nebo Veroneseho. Nádvoří a okolí zámku se pak několikrát do roka zaplní trhovci, artisty a hudebníky, kteří se tu scházejí při různých slavnostech. Naproti zámku stojí na první pohled nenápadný domek, ve kterém se ukrývá památník Antonína Dvořáka. Světoznámý skladatel se narodil ve skromných poměrech jako první z osmi dětí v domku čísla popisné 12, kde Antonínův tatínek provozoval řeznictví a pohostinství. Byl to právě život na venkově, který světoznámého spisovatele tolik inspiroval k napsání svých nejznámějších symfonií. Seznámit se s jeho dětstvím i tvorbou můžete při prohlídce každou sobotu. A jak sám Felix Slováček říká: „Ve středních Čechách je mnoho působivých míst, kam se rád vracím a Nelahozeves je rozhodně jedním z nich.“

Hned na protilehlém břehu Vltavy stojí zámek Veltrusy s jeho charakteristickou podobou. Rubínově červená fasáda a půdorys do písmene „X“ jsou dílem jednoho z nejpřednějších barokních architektů v Čechách, Giovanniho Battisty Alliprandiho. Stavitelem byl český místodržící Václav Antonín Chotek, který zajistil pro starý šlechtický rod navrácení titulu hrabat a z Veltrus učinil reprezentativní sídlo Chotků. Po ničivé povodni v roce 2002 je zámek stále postupně rekonstruován, přesto lze navštívit anglický park doplněný o plno menších staveb i některé zámecké prostory. Kromě reprezentačních prostor se při prohlídce podíváte i do bytu generála Laudona, který na zámku krátce pobýval.

V teplých letních dnech oceníte chladivou vodu i přívětivý stín skal. V městečku Mšeno, na úpatí skalního města Kokořínsko, naleznete plovárnu ve stylu art deco. Byly postaveny v období první republiky, kdy byl bazén napouštěn skalním pramenem. Ostatně tento způsob je využíván dodnes. Kromě plavek si nezapomeňte vzít i svojí oblíbenou knihu a odpočiňte si od shonu všedních dní. Jsou-li vám lázně povědomé, pusťte si před návštěvou český hudební retrofilm Rebelové, který se zde natáčel, a prožijte vlastní letní lásku. Mšeno jsou také ideálním výchozím bodem pro návštěvu skalního města Kokořínsko. Vydat se odsud můžete na oblíbené Kokořínské nebo méně známé Jestřebické pokličky. Přes Romanov se pak dostanete do skalního bludiště či do Boudecké rokle.

Autor: Linda Dlouhá