Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném

Lukáš Hanes: Na Sítné přibydou parkovací místa a vysadí se stromy

Pátek, 24. července 2020 07:15

Najít v městských čtvrtích správný poměr mezi parkovacím stáním a zelení je mnohdy opravdu oříšek. Dříve postavená sídliště nepočítala s tím, že v budoucnu budou mít rodiny více než jedno auto. Proto je zaparkování plechového miláčka časti opravdový zážitek. Na druhou stranu, zeleně je ve městě stále málo. V Kladně na Sítné se ovšem podařil najít kompromis a před Domem kultury vznikne nové parkoviště a vysadí se dvacet stromů.

Lukáš Hanes (Foto: KL)

Kladenští radní předpokládají, že se v polovině srpna začne pracovat na tolik žádaném zvětšení parkoviště u kulturního domu. Úpravy si vyžádají investici ve výši zhruba osmi milionů korun. Práce by měly trvat tři měsíce a parkovací kapacita se v místě zvedne o třiatřicet stání. „Už jsme vyhlásili mini tendr na zhotovitele. V tuto chvíli tedy přesný termín zahájení prací neznáme. Předpoklad je ale druhá polovina srpna,“ říká radní Lukáš Hanes.

Důležitá otázka také je, z jakého povrchu nové parkoviště bude zhotoveno. „Tam, kde to je možné, se ve městě snažíme udržet vodu a zajistit její vsakování na místě. Proto i nové parkoviště bude z propustných dlaždic. Zároveň s tím se povrch změní i na starší ploše u Domu kultury,“ uvedl Lukáš Hanes a dodal: „Pokud jde o stávající stromy, tak ty většinou zůstanou na svém místě. Pokáceny by měly být pouze dva. Podél ulice Josefa Čapka potom bude vysazeno dvacet nových stromů.“

Parkoviště, které na Sítné vyroste, bude volně k dispozici pro všechny a hlavně nebude zpoplatněné. Využívat ho tak budou moci například i lidé, kteří přijedou do kladenského kulturáku za zábavou. „Nová místa pomohou v dopoledních hodinách studentům a pracovníkům Fakulty biomedicíny, odpoledne pomohu zvýšit dostupnost okolních služeb z obchodů a večer je ocení návštěvníci jednorázových akcí u nás v Domě kultury. Večer a v pracovních dnech místa ocení obyvatelé sídliště Sítná. Mám radost, že tato nevyužitá plocha najde užitek a pomůže zvýšit místní parkovací kapacitu,“ vzkázal do redakce Kladenských listů manažer Domu kultury Michal Muláček.

To, že je v Kladně všeobecně nedostatek parkovacích míst, je evidentní. Proto se město snaží najít další způsoby, kde by občané mohli parkovat. V Kročehlavech například Kladno vykoupilo od Hřebče v Pařížské ulici pozemek, na kterém hodlá do příštího roku vybudovat desítky nových parkovacích stání. Další možnost, jak místním ulehčit život, je v rezidenčním parkování. „Výhledově uvažujeme o rezidentním parkování. Tedy možnosti, aby místní parkovat mohli zdarma nebo za symbolický poplatek po celý rok, ale aby za parkování platili ti, kdo nemají ve městě trvalé bydliště,“ prozradil radní Lukáš Hanes.

Autor: (mv)