SAMK
ČSAD KLADNO
 • Restaurace Sleťák
 • Farmářské trhy
 • SOU a SOŠ Kladno

Na Sletišti se letos poběží Se Zahradou pro Zahradu

Čtvrtek, 23. července 2020 07:30

Přestože se na Sletišti po dvanácti letech neuskuteční Běh naděje, Sportovní areály města Kladna v tradici charitativních akcí pokračují a také letos dají široké veřejnosti možnost pomáhat pohybem. Na sobotu 29. srpna připravují běh „Se Zahradou pro Zahradu“. Výtěžek ze startovného poputuje na konto největšího kladenského poskytovatele sociálních služeb, jehož klienti se běhu sami aktivně zúčastní.

Na Sletišti se letos poběží Se Zahradou pro Zahradu (Foto: Zdroj – SAMK)

Zahrada, poskytovatel sociálních služeb se sídlem na Kladně, je příspěvkovou organizací, jejímž zřizovatelem je Středočeský kraj. Od roku 1992 slouží mládeži a dospělým s mentálním postižením. V současnosti jejích služeb využívá na sto klientů, z nichž někteří žijí v chráněných bytech, jiní v domově pro osoby se zdravotním postižením v ulici Heleny Malířové a další docházejí v rámci denního, případně týdenního stacionáře či navštěvují sociálně terapeutické dílny. Posláním Zahrady je dát lidem s hendikepem šanci, aby i oni mohli žít podle svých představ.

„Pohyb je toho důležitou součástí,“ zdůrazňuje ředitelka Zahrady Eva Bartošová a pokračuje: „Sport je ohromně důležitý pro rozvoj osobnosti našich klientů, ale i pro jejich začlenění do společnosti. Mnozí si totiž stále nedokáží hendikepovaného člověka se sportem spojit. Mají představu, že naši klienti sedí zavření v ústavu, nic nedělají a čekají, až se o ně někdo postará. Jenže život u nás vypadá přesně naopak. Je velmi pestrý a není dne, kdy bychom pro klienty neměli připravený bohatý program. Jsme proto velice rádi, že dostaneme šanci tyto zažité představy nabourat a ukázat, že naši klienti žijí aktivně.“

„Klienti Zahrady roky jezdili na Běh pro Paraple do Prahy. Loni se z iniciativy pečovatelek zúčastnili kladenského Běhu naděje a byla to pro nás velmi milá zkušenost,“ říká manažerka marketingu Sportovních areálů města Kladna Veronika Povondrová. „Když jsme se dozvěděli, že se letošní ročník Běhu naděje kvůli koronavirové pandemii neuskuteční, přemýšleli jsme, jak tuto oblíbenou akci kladenským běžcům nahradit a jak jí dodat charitativní přesah. Rozhodli jsme se proto podpořit některého z kladenských poskytovatelů zdravotních nebo sociálních služeb. Zahrada pro nás byla přirozenou volbou, protože se nám líbila myšlenka zapojení jejích klientů do akce. Běžci, kteří přispějí dobrovolným startovným, tak uvidí, komu pomáhají. S klienty Zahrady poběží doslova bok po boku.“

Ostatně s nimi běželi už loni. „A bylo to nádherné, až dojemné,“ říká Bartošová. „Bylo krásné pozorovat, jak na sebe byli naši klienti pyšní, když doběhli do cíle a všichni jim fandili. Už loni na mě organizace běhu udělala skvělý dojem a nadchlo mě nasazení všech zúčastněných. O to jsem radši, že letos navazujeme se Sportovními areály spolupráci a běh bude koncipován tak, aby výtěžek pomohl našemu zařízení. To je ovšem až druhořadé. Ne, že by se nám peníze nehodily, samozřejmě i na nás dopadla koronavirová pandemie a každá koruna nám pomůže. Tuto akci ale vnímáme jako víc než jen prostředek pro získání peněz. Chceme, aby bořila bariéry, aby si lidé přivykli na to, že hendikepovaní žijí s nimi, a ne vedle nich.“

I proto se bude Zahrada na Sletišti prezentovat nejen po stránce sportovní, ale například i po výtvarné. Pro návštěvníky totiž připravuje stánek, v němž bude prodávat výrobky klientů ze sociálně terapeutické dílny. „Zároveň chceme i prostřednictvím vlastního prezentačního stánku veřejnost pozvat k nám do Zahrady na akci, kterou pořádáme týden po běhu. Je to nádherná veselice s kapelami a bohatým kulturním programem. Naši klienti jsou nejen výborní sportovci, ale také nadaní herci, kteří působí v několika divadelních uskupeních. Budeme jedině rádi, když lidé přijdou mezi nás,“ vzkazuje Bartošová.

„Hendikep si nevybíráme. Může vstoupit do života kohokoliv z nás, a proto bychom neměli postižení považovat za tabu. Jako společnost spravující většinu sportovišť ve městě rádi přispějeme k osvětě, protože vnímáme, že sport není jen výsadou zdravých, ale je také lékem pro nemocné. Na běh ‚Se Zahradou pro Zahradu‘ se moc těšíme a věříme, že bude obohacující po všech stránkách,“ dodává za organizátory Povondrová.

Přestože se letošní charitativní běh zrodil jako náhražka za tradiční Běh naděje, marketingové oddělení Sportovních areálů města Kladna by na projekt rádo navázalo i v letech následujících. „To znamená, že i když se Běh naděje v příštích letech vrátí, rádi bychom dál pořádali vlastní charitativní akce, kterými bychom podpořili různé subjekty z Kladna a okolí. Dobře víme, že chuť běhat a pomáhat je mezi Kladeňáky obrovská a moc jim za to děkujeme. Letos se na ně budeme těšit v sobotu 29. srpna od 10 hodin na Sletišti,“ vzkazuje Povondrová závěrem.

Na Sletišti se letos poběží Se Zahradou pro Zahradu (Foto: Zdroj – SAMK)

Zdroj: SAMK 1. krimi

  Kladenští strážníci hlídají Bažantnici před pytláky a chrání majetek

 2. pozvánka

  Zoopark Zájezd navštíví v sobotu pohádkové bytosti

 3. pozvánka

  Den zdraví v kladenské nemocnici se uskuteční ve čtvrtek

 4. zprávy

  Studenti kladenské zdrávky se podívali do německého plastinária v Gubenu

 5. foto

  Budova kladenského gymnázia je opáskovaná, řidiči přeparkujte si, chodci pozor

 6. zprávy

  Řidiči pozor! Na trase Kladno-Slaný narazíte na dopravní komplikace

 7. zprávy

  Kladenské trhy ve středu nebudou s ohledem na počasí

 8. krimi

  Pomozte policii ztotožnit muže, vybral peníze ukradenou kartou

 9. sport

  V Kladně se hokejová mládež sjednocuje, aby byla zase úspěšná

 10. video

  Na Sletišti se v neděli odehrál další dětský den, podívejte se na video

 11. krimi

  Vážnou dopravní nehodu na obchvatu Slaného nepřežili dva lidé

 12. krimi

  Řidiči pozor! Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost

 13. video

  Atletický stadion ve Slaném se proměnil v den dětských radostí

 14. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 15. povidka

  Muzejnice Hana doporučuje ka ve Slaném zajít za zábavou a poučením

 16. foto

  FOTO: Středočeští hasiči zachránili leguána z koruny stromu

 17. zprávy

  Kraj přispěje na obnovu přivaděče pitné vody do Kladna

 18. zprávy

  Den dětského úsměvu bude už po čtrnácté na kladenském Sletišti

 19. zprávy

  Dětský den ve Slaném bude plný sportu a zábavy

 20. zprávy

  O žáky SOŠ a SOU Kladno z náměstí Edvarda Beneše je zájem