Teplárna Kladno Teplárna Kladno Roebels Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
 • SAMK
 • Teplárna Kladno

Na Sletišti se letos poběží Se Zahradou pro Zahradu

Čtvrtek, 23. července 2020 07:30

Přestože se na Sletišti po dvanácti letech neuskuteční Běh naděje, Sportovní areály města Kladna v tradici charitativních akcí pokračují a také letos dají široké veřejnosti možnost pomáhat pohybem. Na sobotu 29. srpna připravují běh „Se Zahradou pro Zahradu“. Výtěžek ze startovného poputuje na konto největšího kladenského poskytovatele sociálních služeb, jehož klienti se běhu sami aktivně zúčastní.

Na Sletišti se letos poběží Se Zahradou pro Zahradu (Foto: Zdroj – SAMK)

Zahrada, poskytovatel sociálních služeb se sídlem na Kladně, je příspěvkovou organizací, jejímž zřizovatelem je Středočeský kraj. Od roku 1992 slouží mládeži a dospělým s mentálním postižením. V současnosti jejích služeb využívá na sto klientů, z nichž někteří žijí v chráněných bytech, jiní v domově pro osoby se zdravotním postižením v ulici Heleny Malířové a další docházejí v rámci denního, případně týdenního stacionáře či navštěvují sociálně terapeutické dílny. Posláním Zahrady je dát lidem s hendikepem šanci, aby i oni mohli žít podle svých představ.

„Pohyb je toho důležitou součástí,“ zdůrazňuje ředitelka Zahrady Eva Bartošová a pokračuje: „Sport je ohromně důležitý pro rozvoj osobnosti našich klientů, ale i pro jejich začlenění do společnosti. Mnozí si totiž stále nedokáží hendikepovaného člověka se sportem spojit. Mají představu, že naši klienti sedí zavření v ústavu, nic nedělají a čekají, až se o ně někdo postará. Jenže život u nás vypadá přesně naopak. Je velmi pestrý a není dne, kdy bychom pro klienty neměli připravený bohatý program. Jsme proto velice rádi, že dostaneme šanci tyto zažité představy nabourat a ukázat, že naši klienti žijí aktivně.“

„Klienti Zahrady roky jezdili na Běh pro Paraple do Prahy. Loni se z iniciativy pečovatelek zúčastnili kladenského Běhu naděje a byla to pro nás velmi milá zkušenost,“ říká manažerka marketingu Sportovních areálů města Kladna Veronika Povondrová. „Když jsme se dozvěděli, že se letošní ročník Běhu naděje kvůli koronavirové pandemii neuskuteční, přemýšleli jsme, jak tuto oblíbenou akci kladenským běžcům nahradit a jak jí dodat charitativní přesah. Rozhodli jsme se proto podpořit některého z kladenských poskytovatelů zdravotních nebo sociálních služeb. Zahrada pro nás byla přirozenou volbou, protože se nám líbila myšlenka zapojení jejích klientů do akce. Běžci, kteří přispějí dobrovolným startovným, tak uvidí, komu pomáhají. S klienty Zahrady poběží doslova bok po boku.“

Ostatně s nimi běželi už loni. „A bylo to nádherné, až dojemné,“ říká Bartošová. „Bylo krásné pozorovat, jak na sebe byli naši klienti pyšní, když doběhli do cíle a všichni jim fandili. Už loni na mě organizace běhu udělala skvělý dojem a nadchlo mě nasazení všech zúčastněných. O to jsem radši, že letos navazujeme se Sportovními areály spolupráci a běh bude koncipován tak, aby výtěžek pomohl našemu zařízení. To je ovšem až druhořadé. Ne, že by se nám peníze nehodily, samozřejmě i na nás dopadla koronavirová pandemie a každá koruna nám pomůže. Tuto akci ale vnímáme jako víc než jen prostředek pro získání peněz. Chceme, aby bořila bariéry, aby si lidé přivykli na to, že hendikepovaní žijí s nimi, a ne vedle nich.“

I proto se bude Zahrada na Sletišti prezentovat nejen po stránce sportovní, ale například i po výtvarné. Pro návštěvníky totiž připravuje stánek, v němž bude prodávat výrobky klientů ze sociálně terapeutické dílny. „Zároveň chceme i prostřednictvím vlastního prezentačního stánku veřejnost pozvat k nám do Zahrady na akci, kterou pořádáme týden po běhu. Je to nádherná veselice s kapelami a bohatým kulturním programem. Naši klienti jsou nejen výborní sportovci, ale také nadaní herci, kteří působí v několika divadelních uskupeních. Budeme jedině rádi, když lidé přijdou mezi nás,“ vzkazuje Bartošová.

„Hendikep si nevybíráme. Může vstoupit do života kohokoliv z nás, a proto bychom neměli postižení považovat za tabu. Jako společnost spravující většinu sportovišť ve městě rádi přispějeme k osvětě, protože vnímáme, že sport není jen výsadou zdravých, ale je také lékem pro nemocné. Na běh ‚Se Zahradou pro Zahradu‘ se moc těšíme a věříme, že bude obohacující po všech stránkách,“ dodává za organizátory Povondrová.

Přestože se letošní charitativní běh zrodil jako náhražka za tradiční Běh naděje, marketingové oddělení Sportovních areálů města Kladna by na projekt rádo navázalo i v letech následujících. „To znamená, že i když se Běh naděje v příštích letech vrátí, rádi bychom dál pořádali vlastní charitativní akce, kterými bychom podpořili různé subjekty z Kladna a okolí. Dobře víme, že chuť běhat a pomáhat je mezi Kladeňáky obrovská a moc jim za to děkujeme. Letos se na ně budeme těšit v sobotu 29. srpna od 10 hodin na Sletišti,“ vzkazuje Povondrová závěrem.

Na Sletišti se letos poběží Se Zahradou pro Zahradu (Foto: Zdroj – SAMK)

Zdroj: SAMK 1. foto

  FOTO: Rytíři neuspěli doma ani podruhé a do Jihlavy pojedou v těžké pozici

 2. foto

  Ve Slaném boural řidič čtyřkolky, se zraněním byl převezen do Motola

 3. krimi

  V kladenském Centralu kradl recidivista, byl přistižen při činu

 4. zprávy

  Středočeští školáci patří mezi nejlepší ve finanční gramotnosti

 5. krimi

  Neustále to samé. Kladnem se opět toulali opilí a zfetovaní řidiči

 6. foto

  FOTO: Třaskavé finále odstartovalo jihlavské vítězství v prodloužení

 7. krimi

  V Kladně boural opilec, sám na sebe potom zavolal policii

 8. zprávy

  Ve Slaném půjčují zdarma kompostéry

 9. zprávy

  V Kladně zadrželi celníci dealera drog, předali ho policistům

 10. foto

  Kanonýři se vrátili ke společným tréninkům. Zapojí se až 220 členů

 11. krimi

  Bitku ve Vodárenské ulici ukončili až přivolaní policisté

 12. foto

  Kladenská nemocnice zakoupila devět nových sanitek

 13. krimi

  Pozor! V Kladně jezdí falešní taxikáři

 14. krimi

  Další řidiči usedli za volant přes zákaz řízení, nyní jim hrozí dva roky vězení

 15. video

  Kladenská ZUŠ natočila prezentační videa – hra na housle

 16. info z radnice

  Kladenský magistrát utratí necelý milion za testy pro školáky

 17. krimi

  V Kladně boural řidič, který od nehody utekl. Policie vyhlásila pátrání

 18. zprávy

  Ve Stochově mají novou střechu na školce, opravenou silnici i chodníky

 19. krimi

  Večerní nákup znepříjemnila krádež mobilního telefonu

 20. sport

  SAMK oznámily změny v podmínkách užívání venkovních sportovišť