Teplárna Kladno Roebels Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
 • SAMK
 • Teplárna Kladno

Kladno chce rozšířit výběr středoškolských oborů

Čtvrtek, 23. července 2020 07:45

Kladno, jako největší středočeské město, má zájem o rozšíření sítě svých středních škol. Aktuálně zahájilo intenzivní vyjednávání s krajem, který je zřizovatelem středních škol. Město má zájem především o nové obory související s bezpečnostními složkami, ale také například o pedagogické obory. Jedním z důvodů k jednání je zájem o pokrytí vzdělávání pro místní mládež, která by pak nemusela dojíždět do jiných měst.

Kladno chce rozšířit výběr středoškolských oborů (Ilustrační foto: Michal Moravec MMK)

Jednou z dlouhodobých a zásadních priorit pro Kladno je vzdělávání. Město je na svém území zřizovatelem 22 mateřských škol a 16 základních škol, dále tu jsou pak soukromá zařízení, z čehož jsou tři mateřské školy a pět základních škol. „Vedení města chce v kladně rozšířit středoškolské možnosti. Mimo jiné i proto, aby mládež měla kvalitní pokrytí vzdělávacích institucích doma a nemusela komplikovaně dojíždět za vzděláním do jiných měst,“ říká mluvčí magistrátu Lucie Steinerová.

„Výborně funguje spolupráce se Střední školou a Středním odborným učilištěm v Dubské ulici, kde se vzdělávají také hasiči, a snažíme prosadit nový obor pro bezpečnostní složky, což musí povolit Ministerstvo vnitra. Ten by mohl pokrýt potřeby jak policie, tak i městské policie, vězeňské služby, celníků a z pohledu celého regionu by takový obor byl více než žádoucí. Dojíždění do blízké Prahy na první pohled vypadá bezproblémově, z mého pohledu je pro město lepší, když studenti zůstanou v Kladně a nebudou se již od střední školy učit z Kladna odjíždět,“ řekl primátor Kladna Dan Jiránek a dodává: „Druhým oborem, který je pro město velmi zásadní, je střední pedagogické vzdělávání, dlouhodobě se město snaží ve spolupráci se Střední zdravotnickou školou rozšířit její činnost o pedagogické obory, například o asistenty pedagoga, kteří jsou na školách stále více potřeba. V současné době tento obor nabízí studentům Pedagogické lyceum v Praze nebo v Berouně, přitom v Kladně ve vzdělávacích zařízeních působí více než sto pedagogických asistentů, stovky učitelek ve školách i školkách a dalších pedagogických pracovníků. Střední škola by mohla pojmout i zájemce o pedagogiku ze Slánska a Rakovnicka. Kraj sám říká, že systém vzdělávání se má odvíjet od potřeb zaměstnavatelů a z logiky věci i počtu mateřských a základních škol v Kladně je jasné, že ta potřeba ve městě je, proto věřím, že kraj své negativní stanovisko přehodnotí.“

Soukromá Základní škola Donum Felix usilovala o střední stupeň vzdělávání pět let, přestože to krajský úřad nedoporučil, minulý týden Ministerstvo školství a tělovýchovy schválilo studijní obor pedagogické lyceum. „Pro město je to pomyslná první vlaštovka v pedagogickém vzdělávání, prioritou je ale stále klasická střední škola s pedagogickým zaměřením,“ zdůraznil primátor Jiránek.

„Cením si faktu, že se v Kladně vysokému školství daří a spolupráce s ČVUT je velmi úspěšná. Zbývá tedy logicky posílit i středoškolské obory. Střední škola a Střední učiliště v Dubí nabízí mimo jiné i obor Požární ochrana. Žádaly i o obor Bezpečnostně právně činnost. Protože v Kladně má sídlo mimo jiné i Integrovaný záchranný systém Středočeského kraje a na místní vysoké škole je otevřeno navazující studium Krizové řízení, pro bezpečnostní složky bude jistě přínosné i středoškolské studium. Potřeba rozšířit středoškolské obory je v Kladně obrovská a chceme našim dětem zajistit kvalitní vzdělání doma. Když budou mít možnosti v Kladně, je větší pravděpodobnost, že se z Kladna nebudou stěhovat. V současné době jednáme jak ministerstvem vnitra, tak s ministerstvem školství a samozřejmě se Středočeským krajem. Věřím, že se v rozumném horizontu podaří najít řešení,“ zdůraznil Jiránek.

Autor: (red) 1. zprávy

  Na rozdělovském věžáku vznikne ještě letos vyhlídka

 2. zprávy

  Během a procházkou pro miminka do dlaně můžete podpořit kladenskou nemocnici

 3. krimi

  V Kladně zmizelo ze sklepa elektrokolo, policie hledá svědky

 4. zprávy

  Sportovní areály města Kladna otevřely další sportoviště

 5. zprávy

  Nepodceňujte přezutí zimních pneumatik na letní

 6. krimi

  Anonym nahlásil bombu v budově kladenského soudu

 7. zprávy

  Slaný chce vybudovat kulturně-vzdělávací centrum a knihovnu, požádá o dotaci

 8. krimi

  V Kladně vyděsil pes mladou slečnu při venčení mazlíčka

 9. video

  Kladenská škole E. Beneše se přidala k výzvě Jerusalema Challenge

 10. zprávy

  Řidiči pozor! Ve středu jezděte s lehkou nohou. Policie bude měřit na 800 místech

 11. zprávy

  V Kačici se opět uhnízdili čápi, domovem je jim opravený komín

 12. zprávy

  Slánští zastupitelé rozhodli o budoucnosti městské plovárny

 13. krimi

  V Kladně si ke svému lupu vyhlédl zloděj stánek s občerstvením

 14. video

  Kladenská ZUŠ natočila prezentační videa – Žesťové nástroje

 15. krimi

  Krkavčí otec zapomněl, že má děti. Na alimentech dluží 69 tisíc

 16. zprávy

  Od června se v Kladně mění provozní doba na poštách

 17. foto

  FOTO: Rytíři neuspěli doma ani podruhé a do Jihlavy pojedou v těžké pozici

 18. foto

  Ve Slaném boural řidič čtyřkolky, se zraněním byl převezen do Motola

 19. krimi

  V kladenském Centralu kradl recidivista, byl přistižen při činu

 20. zprávy

  Středočeští školáci patří mezi nejlepší ve finanční gramotnosti