Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Eduard Stehlík: Chci zvelebit opomíjenou část pietního území

Pondělí, 20. července 2020 07:15

Do funkce ředitele Památníku Lidice nastoupil v letošním roce a hned má plné ruce práce. Eduard Stehlík chce nechat zvelebit dlouho opomíjené části pietního území, na kterém kdysi stály nejstarší lidické statky. Práce by měly být dokončeny nejpozději v roce 2022, tedy na kulaté osmdesátileté výročí tragických událostí.

Ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík (Foto: KL)

Na stávajícím pietním území, na místech, kde stály nejstarší lidické statky, například statek rodiny Rákosových, dodnes zůstal z padesátých let provizorní a nevzhledný dům bývalého muzea a dvě jakési betonové buňky. Tyto stavby jsou zasazeny do lesního porostu a byly vybudovány v době, kdy vznikaly nové Lidice. Málokdo by tedy řekl, že se jedná o místo patřící k pietnímu území. V těchto místech bývala i studánka, kam si chodili pro vodu i lidé z okolních vesnic.

„Dělal jsem si základní průzkum a zřejmě by se dala studánka obnovit. Moje vize je nechat zbourat nevzhledné stavby a vykácet náletové dřeviny. Potom by tady vznikl důstojný lesopark s cestou do svahu a přístupem k bývalému ovocnému sadu, který měli Rákosovi v zahradě,“ uvedl pro Kladenské listy ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík.

Jeho nápad na zvelebení opomíjeného pietního území je sice zatím v plenkách, nicméně rychle by mohl dostat reálnější obrysy. „Teď jsme ve fázi, že je to zatím pouze moje vize. Proto jsem si o tom povídal i s paní starostkou Veronikou Kellerovou, která je nápadem nadšená. Řešili jsme to i z hlediska územního plánu a také s památkáři. Vše nasvědčuje tomu, že by neměl nastat žádný problém,“ řekl dále Eduard Stehlík.

„Nejsem schopen přesně říci, kolik to celé bude stát, rozhodně to nebude levná záležitost. Myslím si, že v zahradnicko-lesnických pracích se budeme pohybovat ve stovkách tisíc, a pak jsou tady bourací práce. Celkově se budeme pohybovat v několika milionech. Víme, že existují určité dotační tituly, které by nám pomohly s financováním, nicméně vše budeme ještě řešit s Ministerstvem kultury,“ uzavřel ředitel Stehlík.

Jako krajní možnost dokončení zvelebení opomíjeného pietního území bere Eduard Stehlík rok 2022. Tedy rok, kdy si v Lidicích připomenou kulaté osmdesátileté výročí tragických událostí.


Autor: (mv)