Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném

V pátek středočeští hasiči vyjeli téměř ke stovce událostí

Neděle, 12. července 2020 10:00

Středočeští hasiči mají za sebou poměrně náročný pátek, kdy vyjížděli k téměř stovce událostí, což je dvaapůlkrát více oproti dlouhodobému dennímu průměru. Polovinu tvořily technické zásahy, především odstraňování popadaných stromů a ulámaných větví. Ve dvanácti případech šlo o požáry, hlavně v přírodním prostředí, takže celkové přímé škody nepřesáhly 10 tisíc korun.

V pátek Středočeští hasiči vyjeli téměř ke stovce událostí (Foto: HZS Středočeského kraje)

Jednotky z druhého stupně hasily požár lesa u Nelahozevsi

Blíže neupřesněný požár lesa u obce Nelahozeves na Mělnicku byl několika oznamovateli nahlášen v pátek 10. července krátce po čtrnácté hodině. Operační důstojník k události vyslal šest hasičských profesionálních jednotek z Kralup nad Vltavou, Mělníka a Slaného. K nim se přidali dobrovolní hasiči z Nelahozevse, Veltrus a Velvar. Na místě foukal nárazový vítr a požár se rychle rozšiřoval. Proto velitel zásahu po příjezdu k požáru vyhlásil druhý stupeň poplachu a na pomoc vyjeli ještě dobrovolní hasiči obcí Kralupy nad Vltavou, Lužec nad Vltavou a Minice – Lužec nad Vltavou. Zároveň vyrazila také jednotka podniku Správa železnic z Kralup nad Vltavou.

Celkem se tak k požáru sjelo jedenáct cisteren a další hasičská vozidla. Hasiči postupně rozvinuli dvě dopravní vedení a pomocí čtyř vodních proudů dostali plameny do půl hodiny pod kontrolu. Požár se vlivem silného větru rozšířil na plochu jednoho a půl hektaru. V horkém počasí při teplotách nad třicet stupňů Celsia následovalo vyčerpávající tříhodinové dohašování a kontrola požářiště pomocí termokamer.

Krátce před osmnáctou hodinou byl požár zlikvidován a na místě zůstala do půlnoci dobrovolná jednotka z Veltrus, která zajistila dohlídku. Ostatní jednotky se po sbalení materiálu začaly vracet na své základny.

Událost se obešla bez zranění. Příčinami vzniku požáru a určením výše škody se zabývají vyšetřovatelé HZS Středočeského kraje. V sobotu ráno bylo požářiště zkontrolováno.

Spadlý strom zapálil trávu a zablokoval silnici u Otvovic na Kladensku

V pátek 10. července dvacet minut po 15. hodině vyjížděli profesionální hasiči ze stanice Roztoky a dobrovolní hasiči ze Zákolan ke spadlému stromu za výjezdem z Otvovic směrem do Kralup nad Vltavou. Při silném poryvu větru se vzrostlý akát zlomil a při pádu poškodil elektrické vedení, zároveň zablokoval silnici číslo 101. Elektrický zkrat při tom zapálil křoviny a trávu v příkopu na ploše asi 20 metrů čtverečních.

Hasiči po příjezdu museli použít sněhový přenosný hasicí přístroj pro hašení požárů pod elektrickým napětím. Operační středisko povolalo k události pohotovostní službu rozvodných závodů. Technik po příjezdu odpojil vodiče od napájení. Jednotky pak pokračovaly dohašením porostu pomocí jednoho vodního proudu. Následně strom rozřezaly motorovou pilou na menší kusy a odklidily ze silnice. Po 17. hodině mohl být zásah ukončen.

Autor: Jaroslav Gabriel, Ladislav Holomčík – HZS Středočeského kraje