Central soutěž Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
Tepo Volejbal Kladno Kanonýři Kladno ČSAD KLADNO Jaroš
 • SAMK
 • Předplatné do divadla
 • Labyrint

Kladenská sdílená kola mají nyní výhodněji nastavené výpůjčky

Pátek, 10. července 2020 07:30

Současná sdílená kola mohou lidé v Kladně využívat od letošního dubna. Nyní jsou ve výpůjčkách nově nastavené podmínky, za kterých je možné se povozit. Jízdou zároveň přispějete na charitu.

Kladenská sdílená kola mají nyní výhodněji nastavené výpůjčky (Michal Moravec – MMK)

V Kladně je nově zřízeno sedm zón, v nejvytíženějších lokalitách, kde je možné kolo vrátit kdekoliv a bez poplatku. Provozovatel sdílených kol připravil pro kladenské kolaře i prázdninový dárek ve formě volných 30 minut. Každou jízdou navíc uživatel přispívá na charitu.

Na základě analýzy tříměsíčního provozu systému sdílených kol a zjištění skutečné potřeby jejich pohybu město ve spolupráci s provozovatelem efektivně upravili rozmístění parkovacích míst pro kola po celém Kladně. Největším posunem je pak zřízení nových sedmi zón, ve kterých mají lidé možnost bezplatně vrátit kolo kdekoliv v tom území, nejen přímo ve stanici, tedy fixních bodech, jak tomu bylo doposud.

„Tyto zóny se nacházejí v centru města, okolí městského divadla a autobusového nádraží, dále poblíž Stop Shopu, zastávka Americká v kročehlavském sídlišti, v okolí Kauflandu a Italské ulice, v obou částech Sítné a přidáváme i Rozdělov-sever. V ostatních částech města je nutné kola vracet přímo do stanic, které jsou v drtivé většině označené zelenou koulí,“ řekla zastupitelka Anna Gamanová. Bezplatné zóny vrácení ohraničuje mapa, kterou najdete ZDE:  Je v ní například také vidět, v kterých stanicích jsou aktuálně kola k dispozici a kde jsou právě rozebraná.

Prázdniny s 30 minutami zdarma

Během tří měsíců od spuštění systému sdílených kol se do něj registrovalo na dva tisíce uživatelů z Kladna. Aktivněji službu využívá 600 z nich. Kladenští kolaři učinili v období od 1. dubna do 30. června, kdy do tohoto období citelně zasáhla pandemie koronaviru a nižší pohyb osob po městě, měsíčně v průměru 1800 výpůjček. Prvních 15 minut každé výpůjčky je zdarma. Po dobu letních měsíců navíc nextbike připravil jako bonus možnost aktivovat si na 30 dnů prodloužení této bezplatné doby při každé jízdě až na 30 minut. „Službu je možné spustit zadáním kódu EXTRA15 do aplikace nextbike v sekci nastavení/kupóny. Dalších 30 minut jízdy je pak jen za 15 korun. Na sdílené kolo může uživatel nasednout celých 24 hodin denně po osm měsíců v roce, kdy je služba k dispozici. Kola se stahují jen na zimu,“ informoval Tomáš Karpov, provozní ředitel společnosti nextbike Czech Republic.

Užívání systému sdílených kol nextbike je velice jednoduché. Stačí jediná registrace a uživatel může jezdit ve více než 200 městech v 26 zemích světa, kde projekt funguje. V České republice působí v současné době ve 14 městech, a to kromě Kladna také v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Havířově, Prostějově, Olomouci, Pardubicích, Hradci Králové, Mladé Boleslavi, Říčanech, Hlučíně a na Berounsku. „Můžete tak třeba dojet na sdíleném kole po Kladně na železniční nádraží, dále do hlavního města vlakem a v Praze pokračovat opět na kole na stejný účet nextbike registrovaný v Kladně až do práce,“ vysvětluje výhody Anna Gamanová a dodává: „Kromě zdravější a ekologičtější dopravy každou placenou jízdou navíc zákazník přispívá jednou korunou do Nadačního fondu Kapka naděje, který úzce spolupracuje s Oblastní nemocnicí Kladno. Takže k jízdě na kole máme o motivaci více.“

Nejdelší výpůjčka 6,5 hodiny

Analýzou bylo zjištěno, že si v Kladně sdílená kola půjčují lidé nejvíce ve stanicích Sletiště, Obránců míru, Vrchlického nebo Autobusová zastávka Sítná. Největší počet vrácených kol je pak na Sletišti, ve Vodárenské ulici nebo na náměstí Svobody. Nejčastěji se interval jízdy po městě pohybuje okolo sedmi minut. Zajímavostí je, že nejkratší výpůjčka trvala jen osmatřicet vteřin, nejdelší naopak 6,5 hodiny. Město také zaregistrovalo jednu rekordmanku, která si kolo v prvních třech měsících vypůjčila sto čtyřicet pět krát.

Autor: (red) 1. krimi

  Muž se v Kladně odvděčil policistům agresivitou, skončil v cele

 2. zprávy

  Bezpečně nejen na kladenských silnicích: 5 rad, jak se (ne)chovat na cyklostezce

 3. pozvánka

  Vydejte se na Křivoklátě po stopách Lucemburků nebo si užijte šermířské vystoupení

 4. foto

  K požáru staré továrny v Novém Strašecí vyjeli i kladenští hasiči

 5. krimi

  Policisté na Kladensku kontrolovali nákladní auta

 6. pozvánka

  Tip na výlet: Letecké muzeum Kbely

 7. zprávy

  Rytíři můžou zpátky na led, hygiena odvolala rozhodnutí o uzavření stadionu

 8. krimi

  Za poskytnutý nocleh se muž v Kladně odvděčil krádeží televize

 9. pozvánka

  Na zámku Nelahozeves se můžete stát na jeden den umělcem 

 10. foto

  Chátrající elektrárna v Libušíně byla zpřístupněna k návštěvě, jeden muž se tam vážně zranil

 11. info z radnice

  V Kladně se do rozvoje strategie města zapojí sami občané

 12. zprávy

  Krajská hygiena nařídila uzavření zimního stadionu do 15. srpna

 13. pozvánka

  Tip na výlet: Úholičky

 14. krimi

  V Kladně opilý cizinec úmyslně boural do auta jedoucího před ním

 15. pozvánka

  Od srpna se na Kladensku svezete historickými autobusy

 16. zprávy

  Plovárna ve Slaném nabízí víc než jen čistou vodu

 17. pozvánka

  V zahradě Kladenského zámku vystoupí další talentovaná kapela

 18. zprávy

  Šest mýtů o šesti kladenských věžácích – část 5

 19. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Vojtěšská huť

 20. zprávy

  Dnes se v Kladně uzavřela ulice Ivana Olbrachta a Leoše Janáčka