Teplárna Kladno Teplárna Kladno Roebels Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
 • SAMK
 • Teplárna Kladno

Kladno zapojí občany do příprav strategií na rozvoj města

Čtvrtek, 2. července 2020 07:40

Kladenští občané se nově budou moci více zapojit do plánování rozvoje svého města. V srpnu a také v září budou mít možnost vyjádřit svůj názor pomocí dotazníků pro širokou veřejnost, zaměřených na plánování a strategický rozvoj Kladna.

Kladno zapojí občany do příprav strategií na rozvoj města (Foto: Jan Kačír – MMK)

První dokument – Strategie udržitelného rozvoje města – se bude zabývat návrhem celkového rozvoje města do roku 2030 s výhledem do roku 2050. Strategie bude plnit roli dlouhodobé koncepce pro oblast energetiky, klimatu, dopravy, životního prostředí, podnikání a trhu práce, školství, sociálních služeb, zdraví, kultury a sportu či například digitalizace.

„Vize by měla jasně ukázat směřování města, to, čeho chceme dosáhnout v další dekádě. Aby byly vize, cíle i celková strategie skutečně vitálním podkladem plánování a rozhodování města, musí být do přípravy a jejich naplnění zapojen nejen úřad, ale také všichni, kterým na budoucnosti našeho města záleží, včetně podnikatelských subjektů, spolků i samotných občanů. Budeme velmi rádi, pokud se k přípravě připojí co nejvíce zájemců,“ vyzval primátor Dan Jiránek.

Součástí zpracování strategie bude také návrh investičního (akčního) plánu, který by měl obsahovat návrh projektových záměrů a umožní sledovat a neustále vyhodnocovat investiční příležitosti a dostupné zdroje. Vlastní prostředky města nebudou dostačující, a investiční strategie tak hraje klíčovou roli. „Vliv samozřejmě budou mít i negativní dopady pandemie na rozpočet města v dalších letech. Proto je nutné naplánovat budoucí investiční akce pečlivě a s využitím dostupných externích zdrojů, které se nabízejí, především dotací,“ dodal radní pro rozvoj Lukáš Hanes.

Aktuálně město sestavuje pracovní skupiny, do kterých budou pozvány subjekty zabývající se jednotlivými tématy. Na jednáních jim bude představena příprava strategie a v plánu je diskuse k silným a slabým stránkám města, bariérám rozvoje a potřebám, které vybrané subjekty na území města vidí a chtějí řešit.

Začátkem podzimu bude zpracována analytická část, tedy rozbor současné situace města i názorů a potřeb občanů či dalších subjektů. Následovat budou práce na strategické části zahrnující vize města a návrhy opatření. Proces tvorby strategie bude dovršen v březnu 2021, a to investičním plánem.

Dotazníky budou na webu i úřadovnách

Víceméně souběžně s přípravou Strategie udržitelného rozvoje města se v Kladně zpracovává také Komunitní plán sociálních služeb. Ten rozebírá potřeby uživatelů služeb sociální péče, prevenci a poradenství (senioři, rodiny s dětmi, mládež, zdravotně handicapovaní a tak dále). Komunitní plán je tvořen převážně formou setkávání pracovních týmů pro jednotlivá dílčí témata. Výstupem komunitního plánu bude návrh opatření, která budou reagovat na zjištěné problémy a potřeby. Dokončení se plánuje na červenec 2021.

Od poloviny srpna do poloviny září se uskuteční dotazníkové šetření mezi obyvateli města, které bude využito při tvorbě SUR i komunitního plánu. Dotazníky k vyplnění budou k dispozici v online podobě na webových stránkách města. Pro ty, kteří nemají přístup k internetu, budou k dispozici v papírové podobě na vybraných místech ve městě, kde si zájemci dotazník vyzvednou i odevzdají. Takovými místy budou Městské informační centrum, městské úřadovny ve Švermově a Dubí, pracoviště ověřování a Czech Point v OD Tesco a v OC Oaza v Kročehlavech nebo informační centrum magistrátu na náměstí Starosty Pavla.

Autor: (red) 1. zprávy

  Slaný chce vybudovat kulturně-vzdělávací centrum a knihovnu, požádá o dotaci

 2. krimi

  V Kladně vyděsil pes mladou slečnu při venčení mazlíčka

 3. video

  Kladenská škole E. Beneše se přidala k výzvě Jerusalema Challenge

 4. zprávy

  Řidiči pozor! Ve středu jezděte s lehkou nohou. Policie bude měřit na 800 místech

 5. zprávy

  V Kačici se opět uhnízdili čápi, domovem je jim opravený komín

 6. zprávy

  Slánští zastupitelé rozhodli o budoucnosti městské plovárny

 7. krimi

  V Kladně si ke svému lupu vyhlédl zloděj stánek s občerstvením

 8. video

  Kladenská ZUŠ natočila prezentační videa – Žesťové nástroje

 9. krimi

  Krkavčí otec zapomněl, že má děti. Na alimentech dluží 69 tisíc

 10. zprávy

  Od června se v Kladně mění provozní doba na poštách

 11. foto

  FOTO: Rytíři neuspěli doma ani podruhé a do Jihlavy pojedou v těžké pozici

 12. foto

  Ve Slaném boural řidič čtyřkolky, se zraněním byl převezen do Motola

 13. krimi

  V kladenském Centralu kradl recidivista, byl přistižen při činu

 14. zprávy

  Středočeští školáci patří mezi nejlepší ve finanční gramotnosti

 15. krimi

  Neustále to samé. Kladnem se opět toulali opilí a zfetovaní řidiči

 16. foto

  FOTO: Třaskavé finále odstartovalo jihlavské vítězství v prodloužení

 17. krimi

  V Kladně boural opilec, sám na sebe potom zavolal policii

 18. zprávy

  Ve Slaném půjčují zdarma kompostéry

 19. zprávy

  V Kladně zadrželi celníci dealera drog, předali ho policistům

 20. foto

  Kanonýři se vrátili ke společným tréninkům. Zapojí se až 220 členů