Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

V Kladně se testuje box, který ničí koronavirus bez použití chemie

Středa, 24. června 2020 07:30

Aby se mohlo oblečení vrátit zpět do prodeje, musí být izolováno a dezinfikováno. Tento postup je zdlouhavý a nákladný. Změnit by se to mohlo díky zařízení, které pochází z kladenské firmy. Za projektem SteriBox stojí manželé Eva a Tomáš Velcovi.

V Kladně se testuje box, který ničí koronavirus bez použití chemie (Foto: Archiv SteriBoxu)

Kladenský SteriBox má k dispozici prototypy dezinfekčních zařízení v několika velikostech. Ten největší dezinfekční box se od pondělí 22. června konstrukčně a uživatelsky testuje v prodejně módy Takko v kladenském obchodním centru Stop Shop.

Dezinfekční box může do budoucna značně urychlit navrácení zboží do nabídky na stojany a zvýší bezpečí zákazníků. Pohodlně se do něj vejdou čtyři ramínka s oblečením. Stačí ho jen uzavřít, spustit a po dvou a půl minutách se rozsvítí zelený nápis dezinfikováno. „Pokud bude právě probíhající test v prodejně Takko úspěšný, mohly by i ostatní prodejny oděvů používat SteriBox pro dezinfekci svého zboží,” uvedl Tomáš Velc.

Manželé Eva a Tomáš Velcovi se už během nouzového stavu pustili do nezištné pomoci. Se svou firmou EVEL the packaging professional s.r.o. vyvinuli, vyrobili a věnovali 500 kusů transportních obalů pro české plicní ventilátory COROVENT. Ty vznikly na Fakultě biomedicínského inženýrství ČVUT a licenčně ho vyrábí společnost MICo Medical s.r.o. „Pak jsme přišli s myšlenkou, jak ušetřit zákazníkům čas, hektolitry chemikálií i kubíky vody a vznikl SteriBox s.r.o. Celou dobu s námi pracuje i Zdeněk Liška z LZ Tuning, který má na starosti elektrickou část. Dnes máme vyrobeny tři prototypy. Jeden pro dezinfekci oblečení a oděvních doplňků. Dva menší pro dezinfekci drobnější předmětů. Z dvojice menších je jeden pevný skříňový a druhý lehký, přenosný. A chystáme ještě čtvrtý typ,” říká Tomáš Velc.

V každém SteriBoxu jsou použity výlučně trubice Signify, jejichž účinek ověřila Bostonská univerzita. Germicidní trubice vydávající UV-C záření se tradičně používají pro likvidaci bakterií a virů v lékařských zařízeních, v čekárnách apodobně. „Princip a účinky UV-C záření jsou známy již dlouho. Použití mimo medicínské a laboratorní prostředí zatím ale není rozšířené. To může změnit čerstvé vědecké potvrzení jeho spolehlivého ničivého účinku na nový koronavirus. Krátká expozice dezinfikované předměty nijak nepoškodí. Na rozdíl od tekuté dezinfekce na povrchu předmětů nezanechává žádné zbytkové chemikálie,” vysvětluje Tomáš Velc.

Použití záření pro dezinfekci předmětů nutně znamená obrovskou úsporu dezinfekčních činidel, oplachové vody a snížení ekologické zátěže. Jednak v jejich spotřebě, ale také v nutnosti čištění vzniklých odpadních vod. Užití UV-C záření může znamenat také úsporu času, kdy jsou potenciálně kontaminované předměty v karanténě nebo úsporu manuální práce při jejich ruční dezinfekci.

Autor: (red)