ČSAD KLADNO
  • Vánoce Kladno
  • Den otevřených dveří
  • Práce ve Slaném

V sobotu si v Zooparku Zájezd užijete Želví den

Pátek, 19. června 2020 07:20

Sobota 20. června bude patřit želvám! V Zooparku Zájezd se chystá bohatý program ve spolupráci s ochranářskou mořských želv Hankou Svobodovou. Na své si přijdou hlavně malí ochránci přírody.

V sobotu si v Zooparku Zájezd užijete Želví den (Ilustrační foto: KL)

Želvy jsou nesmírně starobylé a zajímavé. Mnoho druhů je v přírodě ohroženo vyhynutím kvůli lidské nenasytnosti. Často jsou loveny pro maso, želvovinu z jejich krunýřů nebo jim jsou ukradeny snůšky vajíček pro prodej na černém trhu. V oblastech, kde se vyskytují mořské želvy, dochází k rybolovu pomocí výbušnin, což ohrožuje veškerý okolní život. Nejednou želvy uvíznou v rybářské síti, dostanou se do cesty lodnímu šroubu nebo si spletou medúzu s plastovým pytlíkem, který spolknou.

To všechno se snaží změnit projekt české ochranářky Hany Svobodové, která se dlouhodobě věnuje ochraně mořských želv v Indonésii. V rámci Želvího dne v Zooparku Zájezd představí návštěvníkům svůj projekt i zajímavá fakta ze života těchto zajímavých plazů.

Želv se bude týkat i celodenní program v zoo  – děti dostanou speciální želví kvíz, mohou si vyzkoušet, jaké to je být ochranářem a zachránit želví snůšku, pokusit se přenést želví vejce přes překážky, vysvobodit želvu uvízlou v rybářské síti nebo si vytvořit vlastní malou želvičku z papíru a ořechu. Během dne bude možné se ve výběhu želv ostruhatých vyfotit s živou želvou a chybět nebudou ani tradiční komentovaná krmení.

Zoopark Zájezd je menší rodinná zoo nedaleko Prahy. Chová přes 100 druhů zvířat a dlouhodobě se věnuje vzdělávání veřejnosti v oblasti ochrany přírody u nás i v zahraničí.

Autor: Daniel Koleška