Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Komunitní pěstování v Kladně slavnostně zahájil primátor

Čtvrtek, 18. června 2020 07:20

V blízkosti kladenského Václavského náměstí vznikla nová komunitní zahrada, která bude lidem sloužit pro pěstování lokálních potravin, ale také zvýší možnost budování lepších sousedských vztahů. Slavnostní otevření se uskutečnilo ve středu 17. června. Symbolickou rostoucí pásku přestřihl primátor Kladna Dan Jiránek.

Komunitní pěstování v Kladně slavnostně zahájil primátor (Foto: KL)

Komunitní zahrada vznikla v blízkosti kladenského Václavského náměstí. Pozemek se sedmadvaceti záhony je zabezpečený plotem a zámkem, ale kdokoliv projeví zájem o pěstování ve vyvýšených záhonech, bude mít možnost zahradu navštívit. Aktuální kapacita je již zaplněna, ale další zájemci o komunitní pěstování se mohou přihlásit o další záhonek prostřednictvím skupiny na sociální síti, kterou naleznete ZDE:. Za potřebí pak bude jen vyplnit krátký dotazník. 

„Zájem o komunitní pěstování byl opravdu veliký, dotazník vyplnilo 83 lidí, které zajímá komunitní zahrada. Potvrzených lidí, kteří chtějí pěstovat je prozatím 32,“ sdělila Kladenským listům organizátorka Radka Pokorná.

Komunita pěstitelů se bude sama starat o chod zahrady, a to například i včetně sečení trávníku, nebo zajištění nářadí potřebného pro provoz. Organizátoři projektu jsou však zahradníkům neustále k dispozici, aby jim pomohli zajistit bezproblémový chod pěstování.

 „Mně se ten nápad velmi líbí, slouží taky k tomu, aby i děti věděly, jak se vůbec pěstuje, protože dnes už se ‚pozemky‛ ve škole moc nedělají. Doufám, že se to tady lidem bude líbit, a že zahrada bude sloužit nejen k pěstování, ale také k radosti,“ řekl redakci Kladenských listů na místě primátor Dan Jiránek.

V rámci slavnostního otevření měli návštěvníci možnost zúčastnit se několika tematických workshopů. „Zájemci se mohli dozvědět například to, jak osázet balkonový truhlík, nebo jak se dá kompostovat ve městě. Děti si mohly vyrobit i hmyzí hotely, aby byla větší biodiverzita ve městě,“ přiblížila doprovodný program Radka Pokorná.

V rámci dalšího zpestření programu si návštěvníci mohli opéct buřty na ohni nebo ochutnat různé druhy bylinkových limonád či domácích zákusků. Na to, jak se Sousedská slavnost povedla, se podívejte v naší fotogalerii.

Autor: (kh)