Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném

Kladenští zastupitelé schválili úspory ve výši 130 milionů korun

Středa, 17. června 2020 07:50

Na pondělním zasedání zastupitelstva byl schválen pokles rozpočtu města o 130 milionů korun na 1,65 miliardy. V návaznosti na ekonomické důsledky pandemie koronaviru město musí odložit některé investiční akce, například opravy vybraných škol či chodníků. Méně financí půjde i do sportu.

Kladenští zastupitelé schválili úspory ve výši 130 milionů korun (Foto: KL)

Úspory, které zastupitelstvo schválilo na pondělním zasedání, se budou týkat jak investic, tak i provozních nákladů. Snižovat se budou plánované výdaje na údržbové práce, ale i služební cesty nebo kulturní akce. Škrty v rozpočtu se dotknou také financí, které měly být poskytnuty kladenským sportovním oddílům.

„Plánované investice směřují převážně do školství a komunikací, takže škrty se pochopitelně dotknou především těchto oblastí. To, co se odkládá, je například střecha na šesté základní škole v Doberské ulici, protože se bojíme, že zkrátka nebudeme mít dostatek finančních prostředků, a nechceme firmy dostat do situace, kdy se peníze prostaví, a pak nebude na výplaty zaměstnanců nebo další materiál,“ řekl primátor Dan Jiránek. Ten dále uvedl, že se budou odkládat také některé rekonstrukce komunikací či chodníků, podotkl však, že ne u všech je to zapříčiněno přímo koronavirovou krizí. V některých případech k odkladu realizace dojde například kvůli opoždění vydání stavebního povolení.

Ztráta na daňových příjmech přesáhla podle květnových výsledků 31 milionů korun. Podle Jiránka by to však na konci roku mohlo být 200 až 300 milionů. „Aktuálně čekáme na to, jestli budou daně jenom odloženy, nebo jestli to dopadne tak, že část firem si ztrátu odečte a žádné daně platit nebude,“ vysvětluje Jiránek. Kompenzační program pro obce by ztrátu mohl zmírnit, a to asi o 80 milionů.

Naopak se šetření nedotkne střechy zimního stadionu, jeho realizace totiž nebyla plánována financovat z daňových příjmů, ale pomocí úvěru. „Střechu udělat musíme, to je věc, která se odložit nedá,“ ubezpečil primátor.

Autor: (kh)