SAMK TV Měsíční Kladno
ČSAD KLADNO KLAPOD
 • KLAPOD
 • Restaurace Sleťák
 • SOU a SOŠ Kladno

LEGO podporuje děti a rodiny, které zasáhla koronavirová krize

Úterý, 16. června 2020 07:10

V době, kdy je celá planeta zasažena situací způsobenou onemocněním COVID-19, dánský výrobce hraček prostřednictvím své nadace LEGO Foundation posílá mimořádnou finanční i produktovou podporu dětem po celém světě. Její část míří i na Kladensko, kde je jedna z pěti továren společnosti LEGO. I tato podpora je v souladu s hlavním motem nadace „Learning through play“, tedy učení se prostřednictvím hry.

LEGO podporuje děti a rodiny, které zasáhla koronavirová krize (Ilustrační foto: LEGO)

Dlouhodobá partnerství pomáhají

Finanční částka více než 8,2 milionu korun a přes 4 500 stavebnic LEGO® putuje prostřednictví partnerských organizací k tisícům dětí v Česku. Přímo v kladenském regionu je to zejména pobočka organizace Člověk v tísni, která patří k dlouhodobým partnerům společnosti LEGO, mezi dalšími je například organizace Centrum LOCIKA, která pomáhá dětem a rodinám v situacích spojených s domácím násilím.

„Společnost LEGO dlouhodobě podporuje a pomáhá v komunitách, kde žijí a pracují naši zaměstnanci. Proto jsem velice ráda, že i v téhle nesnadné době zamířila podpora do kladenského regionu a dalších míst České republiky,“ říká generální ředitelka kladenské továrny LEGO Janet Kroes a doplňuje: „Díky spolupráci s neziskovými organizacemi jsme v těchto náročných dnech mohli pomoci rodinám, které se ocitly v tíživé situaci, a dokázali jsme dostat konkrétní pomoc tam, kde byla potřeba. Jsem si jistá, že princip učení se prostřednictvím hry byl v uplynulých týdnech využíván v mnoha rodinách po celém světě a pomohl dětem a rodičům najít cestu jak v domácím učení, tak i ve společném trávení volného času.“

Podpora míří ke konkrétním dětem a rodinám

Finanční podpora je rozdělena mezi konkrétní projekty jednotlivých organizací a reaguje na situaci způsobenou COVID-19.

Prostředky ve výši 3,5 milionů korun rozdělí organizace Člověk v tísni na tři stejně velké části. První z nich použije na nákup 115 notebooků, které zapůjčí dětem od šesti do 18 let, kterým doma chybí technika potřebná k distančnímu vyučování. Jde o děti, které pracovníci organizace dlouhodobě doučují nebo s nimi spolupracují v rámci kariérního poradenství. Pro dalších více než 200 dětí budou peníze využity na zajištění mimoškolních aktivit. Děti budou moci také vyrazit na dětské tábory či školy v přírodě. Těm nejohroženějším dětem pomohou zajistit pravidelné obědy. Třetím způsobem, jak budou prostředky společnosti LEGO využity, je zajištění a distribuci potravinové pomoci na Kladensku a Berounsku.

„Peníze od firmy LEGO jsou pro nás velkou pomocí. Umožní nám rozvíjet online doučování, které se v době koronavirové krize ukazuje jako účinný nástroj při zacelování mezer, které u některých dětí během distanční výuky vznikly. Zároveň je skvělé, že peníze můžeme využít i na mimo školní aktivity, které by si jinak rodiny nemohly dovolit. Potravinová pomoc pomůže nejen řešit momentální krizi mnoha lidí a rodin, ale naší ambicí je pomoci řešit problémy těchto lidí komplexně a dlouhodobě. Proto je na distribuci balíčků navázána spolupráce s našimi sociálními pracovníky, kteří s rodinami hledají způsoby, jak jejich existenční problémy řešit,“ vysvětluje Kateřina Hůlová, ředitelka středočeské pobočky organizace Člověk v tísni. „Společnost LEGO patří mezi naše dlouhodobé partnery. Spolupráce s ní si velmi vážíme, jednak pro samotnou ochotu pomáhat potřebným, ale také proto, že nám umožňuje darované prostředky používat přesně tam, kde jsou momentálně nejvíce potřeba,“ dodává Hůlová.

Nezisková organizace Centrum LOCIKA může díky podpoře nadace LEGO Foundation pokračovat v pomoci dětem, v jejichž rodinách dochází nebo docházelo k domácímu násilí.

„V polovině března jsme se v Centru LOCIKA ocitli v situaci, kterou jsme neznali, a kdy jsme museli rychle zareagovat a změnit naše fungování i způsob práce. Děti z rodin, kde dochází k násilí, zůstaly doma, vystavené sociální izolaci, bez odborné podpory a možnosti oddechnout si ve škole, s kamarády, či na kroužcích. Vzrůstalo také riziko eskalace násilí v rodinách, kde by se za normálních okolností neprojevilo. Proto jsme sestavili projekt KOMPLEXNÍ DISTANČNÍ POMOCI a začali jsme poskytovat systematickou podporu rodičům i dětem tak, aby situaci dobře zvládli a násilí v rodinách se nestupňovalo,“ popisuje Petra Wünschová, ředitelka Centra LOCIKA a dodává „Podpora probíhala formou intenzivních online či telefonických konzultací, monitoringu, ale i formou vydávání osvětových informací, co, jak a kdy dělat, a jak na děti v období zvýšené zátěže reagovat. Společnost LEGO se v této obtížné situaci ukázala být důležitým partnerem, který tento náš projekt velmi flexibilně a významně podpořil a navíc rodinám v péči dodal i stavebnice LEGO, což byla taková “krabička kreativní záchrany”. V současné době distanční pomoc spolu s našimi klienty vyhodnocujeme, prozatím máme skvělé ohlasy. A rozzářené oči dětí, které si domu odnáší nové stavebnice LEGO, jen tak nezapomeneme.“

Autor: Markéta Vaňková 1. zprávy

  Kladenští siláci bodovali i na MS ve Vídni 2023

 2. krimi

  Zatím neznámá osoba odcizila osm triček za 14 000 korun

 3. sport

  Minigolf v Kladně na Sletišti je stále v provozu

 4. zprávy

  TV měsíčník Kladno je znovu tady, nově si můžete reportáže pustit i na podcastu KlaPod

 5. zprávy

  Češi dnes slaví Den české státnosti – svatý Václav

 6. akce

  Ve Slaném zažijete výbuchy mezinárodních chutí

 7. zprávy

  Střednědobý strategický plán Města Slaný 2035 , zapojte se do jeho tvorby

 8. kultura

  Výstava v kladenské Galerii Cyrila Boudy je poctou Antonínu Raymondovi

 9. info z radnice

  Aktuální změna v uzavírkách ulic Kladna

 10. krimi

  Kladenští strážníci pomohli zadržet dalšího opilce za volantem, díky kamerovému systému

 11. krimi

  Pomozte v pátrání po zmizelých osobách, shánějí je příbuzní i policie

 12. zprávy

  S postupující opravou železniční trati budou uzavřeny ulice v Kladně

 13. info z radnice

  „Klapod“ je nový podcast Kladna, seznámí vás se zajímavými osobnostmi

 14. zprávy

  SOŠ a SOU Kladno Dubská dostane od Kraje 900 000 korun

 15. info z radnice

  Slaný získalo dotaci na novou kameru, pomáhá v sídlišti Na Dolíkách

 16. zprávy

  Uherský býk do Slaného přilákal tisíce lidí

 17. sport

  První porážka v lize. Kanonýři doma nestačili na Znojmo

 18. pozvánka

  Muzejnice Hana doporučuje kam ve Slaném zajít za zábavou a poučením

 19. pozvánka

  Vlastivědné muzeum ve Slaném zahajuje v úterý svou koncertní sezonu

 20. zprávy

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům