Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném

V Zákolanech odhalili pomník obětem vlakového neštěstí z roku 1964

Pátek, 12. června 2020 07:40

Ve středu odpoledne se v Zákolanech uskutečnilo slavnostní odhalení pomníku obětem vlakového neštěstí, které se stalo 25. ledna 1964. Tehdy tam narazil neovladatelný nákladní vlak do osobní soupravy stojící ve stanici. Slavnostního odhalení se zúčastnil také primátor města Kladna Dan Jiránek.

Foto: MMK

Při železničním neštěstí zahynulo v Zákolanech v lednu roku 1964 celkem 14 lidí. A právě pro ně umístil zákolanský rodák Vladimír Černý jako první na nádraží cedulku, která měla nešťastný osud lidí připomínat. Ta se však časem ztratila. Až v roce 2019, tedy na 55. výročí tragédie, rozhodli místní zastupitelé o vybudování pomníku.

Slavnostní odhalení pomníku se uskutečnilo ve středu 10. června a zúčastnilo se ho i několik příbuzných obětí. Za Kladno přišel jejich památku uctít primátor Dan Jiránek.

Žulový pomník, který je uprostřed rozdělen na dvě části, byl dovezen z Příbramska, jeho autorem je držitel ceny Akademie výtvarných umění Martin Frind. Na jedné části pomníku jsou napsána jména a na druhé příjmení zemřelých. Symbolicky je roztíná kovová trhlina, která má připomínat to, co se nedá už nikdy spojit, tedy nejen přímo osud obětí, ale také jejich rodin a blízkých.

Autor: (red)