Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Za Kladno uctil památku lidických obětí primátor Jiránek

Čtvrtek, 11. června 2020 07:40

Ve středu se uskutečnila pietní vzpomínka k 78. výročí vypálení obce Lidice. Slavnostního aktu se zúčastnili jak přeživší tragédie, tak i nejvyšší političtí představitelé. Za Kladno uctil památku obětí primátor Dan Jiránek.

Za Kladnou uctil památku lidických obětí primátor Jiránek (Foto: Jitka Krňanská – KL)

Ve středu 10. června uplynulo již 78 let, kdy zastřelili nacisté v Lidicích bez jakéhokoliv soudu 173 mužů u zdi Horákova statku. Ženy a děti byly odvlečeny do kladenského gymnázia, aby po třech dnech došlo k násilnému oddělení ratolestí od svých matek. Obec Lidice byla srovnána se zemí tak, že po ní neměla zůstat jediná památka. To je jen stručná rekapitulace toho, co se stalo, a proč bychom si měli události neustále připomínat.

„Posláním Památníku Lidice je péče o trvalé uchování vzpomínky na vyhlazení obce Lidice a utrpení jejích občanů, kteří se stali obětí nacistického násilí, a zachování jména obce Lidice jako celosvětového symbolu obětí válečných zločinů,“ říká Eduard Stehlík, ředitel Památníku Lidice.

„Dnešní vzpomínka byla vkusnou a důstojnou příležitostí si připomenout minulost a po dlouhé době se setkat s přeživšími, zástupci obce Lidice, poslanci i senátorem. Rád bych touto cestou poděkoval za skvělou organizaci řediteli památníku Lidice, panu Eduard Stehlíkovi,“ uvedl pro Listy primátor Kladna Dan Jiránek.


Autor: (red)