Teplárna Kladno Teplárna Kladno Roebels Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
 • SAMK
 • Teplárna Kladno

Špotáková odstartovala sezonu a na Sletišti zazářila: Celý týden jsem cítila nervozitu

Středa, 3. června 2020 07:50

V pondělí se rozeběhla atletická sezona a Kladno v tom sehrálo významnou roli! Právě na Sletiště dorazily v rámci celorepublikového mítinku Spolu na startu významné tváře českého sportu. Zvýšenou pozornost budila zejména dvojnásobná olympijská vítězka Barbora Špotáková, která ve své disciplíně zvítězila před další vynikající závodnicí Nikolou Ogrodníkovou.

Barbora Špotáková (Foto: KL)

Pro osmatřicetiletou oštěpařku to mohl být v některých ohledech téměř ideální start sezony. Z Unhoště, kde žije, to má totiž do Kladna, co by kamenem dohodil. Právě stadion na Sletišti ale nepatří zrovna k jejím nejoblíbenějším. „Abych řekla pravdu, zas tak dobře se mi tady nehází. Vždycky radši koukám na nějakou budovu, ale tady jsou na obou stranách stromy. Je to taková jednolitá zeleň a je těžké udržet pozornost. Musíte si najít bod, kterým si hlídáte oči. Oči vedou hlavu a hlava vede tělo, jak se říká. Když ztratíte bod, který tady není, tak je fakt těžké pohled udržet. Navíc hrozně svítilo do očí sluníčko. Nebylo to úplně jednoduché,“ vysvětlovala po závodě Špotáková, která i přes tyto nepříjemnosti výkonem 63,69 metru zvítězila.

O 77 centimetrů přitom porazila svoji největší soupeřku Nikolu Ogrodníkovou, která byla pro držitelku světového rekordu velkou konkurencí. „Určitě mě to motivovalo, že tu byla. Nikdy nikoho nesmíš podcenit a ona loni hodila 67,40, takže byla jednoznačná loňská jednička. Je to ale skvělé. Když je tady, tak závody mají hned světový rozměr. Kdybych házela sama, tak myslím, že tolik nehodím,“ vysekla své sokyni poklonu zkušená závodnice, která poprvé závodila pod novým trenérem. V lednu tohoto roku ukončila spolupráci s Rudolfem Černým, jenž ji trénoval od roku 2014. Nově se osmatřicetiletá závodnice připravuje pod vedením Jana Tylčeho.

„Člověk má pořád jen řeči, že nám to spolu funguje a že to jde dobře, tak jsem ráda, že bylo vidět, že je to pravda. Je to naše první sezona a já jsem nabuzená na další rok. Když to jde, tak člověk věří, že ještě jeden rok zvládne. Pro nás je důležité, že to je na dobré cestě a začíná to docela létat. Z toho mám po loňském trápení radost. Je hrozně znát, když je člověk na dobré vlně,“ vyprávěla s úsměvem Špotáková, pro niž jsou nyní hlavním cílem olympijské hry. Ty se měly konat v Tokiu letos, kvůli koronavirové pandemii ale byly o rok odsunuty.

Kvůli nemoci COVID-19 rovněž pokračují opatření, která nepustila na tribunu kladenského Sletiště atletické příznivce. Ti tak alespoň obklopili závodní ovál a odtamtud sportovce povzbuzovali. „Bylo tam docela dost lidí a atmosféra byla parádní. Rozhodně mi fanoušci pomohli,“ pochvalovala si zkušená závodnice, která přímo na sportovišti žádná omezení nevnímala. „Bylo nás tam málo, takže jsme seděly dál od sebe a bylo to v pohodě. Žádné velké změny jsem nevnímala, za což jsem ráda,“ uvedla.

Přestože má Špotáková ve své sbírce už dvě zlaté olympijské medaile, řadu dalších cenných kovů i světový rekord ve své disciplíně, před prvním závodem sezony na sobě cítila velikou nervozitu. „Byla veliká nervozita. Je ale hrozně důležité, aby tam byla, já to potřebuju. Měl by to mít každý závodník. Já to cítila celý týden. Říkala jsme si, jestli to není až jako příprava na olympiádu,“ smála se Špotáková a poodhalila i svoje další plány. Kvůli bolesti achillovky zatím neví, jestli bude startovat už příští týden na Memoriálu Josefa Odložila. „Vzhledem k tomu, že jsou to jen domácí mítinky, není nutné to lámat přes koleno. Závod je ale zároveň nejlepší trénink,“ nestresuje se závodnice. Ráda by si ale ještě letos zaházela proti světové konkurenci.

„Řím by byl pěkný, tam jsem to vždycky měla ráda. Určitě už ale neplánujeme závodit v říjnu. Jen když mi to bude v září létat v tréninku k sedmdesátce, tak asi pojedeme. To ale nepředpokládám. Už bych

ráda měla volno, abych se mohla připravovat na olympiádu,“ zakončila zkušená oštěpařka, kterou čeká pravděpodobně poslední představení pod pěti kruhy.


Autor: (fa) 1. foto

  FOTO: Rytíři neuspěli doma ani podruhé a do Jihlavy pojedou v těžké pozici

 2. foto

  Ve Slaném boural řidič čtyřkolky, se zraněním byl převezen do Motola

 3. krimi

  V kladenském Centralu kradl recidivista, byl přistižen při činu

 4. zprávy

  Středočeští školáci patří mezi nejlepší ve finanční gramotnosti

 5. krimi

  Neustále to samé. Kladnem se opět toulali opilí a zfetovaní řidiči

 6. foto

  FOTO: Třaskavé finále odstartovalo jihlavské vítězství v prodloužení

 7. krimi

  V Kladně boural opilec, sám na sebe potom zavolal policii

 8. zprávy

  Ve Slaném půjčují zdarma kompostéry

 9. zprávy

  V Kladně zadrželi celníci dealera drog, předali ho policistům

 10. foto

  Kanonýři se vrátili ke společným tréninkům. Zapojí se až 220 členů

 11. krimi

  Bitku ve Vodárenské ulici ukončili až přivolaní policisté

 12. foto

  Kladenská nemocnice zakoupila devět nových sanitek

 13. krimi

  Pozor! V Kladně jezdí falešní taxikáři

 14. krimi

  Další řidiči usedli za volant přes zákaz řízení, nyní jim hrozí dva roky vězení

 15. video

  Kladenská ZUŠ natočila prezentační videa – hra na housle

 16. info z radnice

  Kladenský magistrát utratí necelý milion za testy pro školáky

 17. krimi

  V Kladně boural řidič, který od nehody utekl. Policie vyhlásila pátrání

 18. zprávy

  Ve Stochově mají novou střechu na školce, opravenou silnici i chodníky

 19. krimi

  Večerní nákup znepříjemnila krádež mobilního telefonu

 20. sport

  SAMK oznámily změny v podmínkách užívání venkovních sportovišť