Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném

FOTO: V Kladně se slavnostně otevřela unikátní expozice věnovaná Krtečkovi

Úterý, 2. června 2020 07:40

V nově zrekonstruovaných prostorách Kladenského zámku vznikla unikátní výstava s názvem Zdeněk Miler – Nejen krtek. Ta je, jak už název napovídá, věnována kladenskému rodákovi, věhlasnému autorovi, jehož animovaná postavička je oblíbená po celém světě. Stálá expozice byla slavnostně zahájena a otevřena v pondělí 1. června.

V Kladně se slavnostně otevřela unikátní expozice věnovaná Krtečkovi (Foto: KL)

Návrh na zřízení stálé vzpomínkové expozice Zdeňka Milera v Kladenském zámku vzešel od jeho blízké spolupracovnice Pavly Petrákové Slancové. Ta byla také kurátorkou výstavy o výtvarníkovi, kterou Statutární město Kladno připravilo v Galerii Kladenského zámku v roce 2011 a jež byla přizpůsobena především dětem.

„Rozhodli jsme se podpořit nápad paní kurátorky a navázat na tuto úspěšnou výstavu. Expozici ‚Zdeněk Miler nejen krtek‘ návštěvníci naleznou v přízemí zámku, kde je již nyní otevřen Kabinet fotografie. Vydáme rovněž katalog se stejnojmenným názvem, který bude pro zahraniční návštěvníky k dispozici i v anglické verzi,“ uvedl primátor Dan Jiránek. Expozice bude návštěvníkům k dispozici každý víkend v prostorách Kladenského zámku.

Součástí výstavy, jež poutavě přiblíží život Zdeňka Milera nejen po umělecké stránce, jsou ukázky grafik napříč celou výtvarnou tvorbou, kterých má město Kladno k dispozici více než 60. Návštěvníci mohou také zhlédnout filmový medailonek o výtvarníkovi nebo projekci jeho animované prvotiny „O milionáři, který ukradl slunce“.

Na děti čeká interaktivní prostor, fotokoutek, projekce tří různých pohádek o Krtečkovi, zajímavé workshopy a samozřejmě bude možné zakoupit si suvenýry s motivy oblíbené postavičky. „Na výtvarné stránce s kurátorkou spolupracovala rovněž výtvarnice Divadla Lampion Bára Voldrábová. Aktivně se zapojila do návrhů a výroby dětských dekorací do prostoru dětské herny a bude mít na starost již zmiňované výtvarně laděné workshopy pro děti,“ sdělila zastupitelka pro cestovní ruch Petra Melčová.

To ale rozhodně není vše, co na malé i velké návštěvníky čeká. „Se zástupci Astronomického ústavu Akademie věd ČR jsme dohodli spolupráci v oblasti popularizace kosmonautiky, vědy a techniky pro různé věkové skupiny od předškoláků až po seniory. Ústav se také podílí na tvorbě části výstavního prostoru, který podrobně přiblíží téma ‚Do kosmu s krtkem‛, uvedla Petra Melčová a dodala: „Jako poslední část expozice chceme otevřít autentickou pracovnu s původním nábytkem, oblíbenými pomůckami, dekoracemi a malířským stojanem z Milerova ateliéru. Pracovna se chystá k výročí 100 let od narození Zdeňka Milera 21. února 2021, s otevřením počítáme do konce tohoto roku.“

Zdeněk Miler

Svoji započal činnost ve zlínských filmových ateliérech. Od roku 1945 zahájil spolupráci s Jiřím Trnkou v barrandovském studiu „Bratři v triku“, pro nějž vytvořil dnes už kultovní logo. Tento režisér a výtvarník animovaných filmů pro děti se proslavil doma i v zahraničí právě seriálem o Krtkovi a jeho kamarádech. Zajímavostí je, že seriál není mluvený, postavičky pouze vydávají zvuky citoslovci, které vznikly hlasovými záznamy Milerových dvou malých dcer. Svoji bohatou výtvarnou činnost rozšířil i o ilustrace dětských knížek a také o tvorbu pro dospělé. Statutární město Kladno udělilo Zdeňku Milerovi v září 2006 Cenu města.


Autor: (red)