Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném

FOTO: Špičkoví čeští atleti odstartovali závodní sezonu na kladenském Sletišti!

Úterý, 2. června 2020 08:00

V první červnový den se čeští atleti po přestávce způsobené koronavirovou pandemií poprvé vrátili do závodního tempa. Mítink Spolu na startu vypukl celkem na 173 místech České republiky, divácky nejzajímavější část se ale odehrála na kladenském Sletišti! Zde předvedli svoje výkony například oštěpařky Barbora Špotáková a Nikola Ogrodníková, jejich kolegové Jakub Vadlejch a Petr Frydrych, běžec Pavel Maslák nebo koulař Tomáš Staněk. Za město se sportovní události zúčastnili primátor Dan Jiránek a jednatel Sportovních areálů města Kladna Jiří Chvojka, kteří předali oštěpařkám květiny.

Foto: KL

Tribuna kladenského Sletiště musela zůstat kvůli přetrvávajícím opatřením proti nemoci COVID-19 uzavřená, několik míst na sezení zabrali pouze přítomní novináři. I tak ale atletičtí příznivci obklopili atletický ovál a alespoň odtud sledovali hlavní dění. „Rozhodně mi pomohla podpora fanoušků. Bylo tam docela dost lidí a atmosféra byla parádní,“ pochvalovala si olympijská vítězka z let 2008 a 2012 Barbora Špotáková.

Právě její disciplína, tedy oštěp, nabídla nejzajímavější podívanou a největší jména české atletiky. Osmatřicetiletá Špotáková zápolila ve své kategorii zejména se svou mladší soupeřkou Nikolou Ogrodníkovou. Tu nakonec výkonem 63,69 metru překonala o 77 centimetrů. „Určitě mě to motivovalo, že tu byla. Nikdy nikoho nesmíš podcenit a ona loni hodila 67,40, takže ona byla jednoznačná loňská jednička,“ uvedla na konto své soupeřky Špotáková.

Zajímavé věci se však děly i v mužském oštěpu. Vicemistr světa z roku 2017 hodil hned svým prvním pokusem 84,31 metru, což je třetí nejlepší výkon, jaký letos kdo hodil! „Neměl jsem žádná očekávání, jel jsem sem s tím, že si chci konečně zazávodit. Tréninků už bylo moc,“ vyprávěl po závodě Vadlejch, kterému už se žádný další pokus neměřil. „Po takovém prvním hodu jsem chtěl hodit víc. Člověk hodně riskuje a tak to i vypadalo,“ vysvětlil Vadlejch. Toho ale další přešlapy mrzet nemusely, vynikající výkon i tak jasně stačil na prvenství. Druhý Petr Frydrych zaznamenal 78,18 metru.

Vedle oštěpu se ale rozeběhly i další disciplíny. Konkrétně například ty běžecké a koule. A v obou byla výrazná kladenská stopa. V souboji na 300 metrů zvítězil poněkud překvapivě Jan Jirka z Olympu Praha, který překonal favorizovaného Pavla Masláka. Před hlavní hvězdu tohoto závodu se nakonec navíc procpal i Matěj Krsek závodící za Kladno, který halového mistra světa překonal o 5 setin sekundy! „Já ani neměl žádný cíl, šel jsem si to hlavně užít. Možná, že když vás to baví, je to hodnotnější než trénink,“ prozradil Krsek.

Kladenský závodník se prodral na pomyslné stupně vítězů ale i v již zmíněné kouli. Tuto disciplínu jasně ovládl Tomáš Staněk, který vrhl solidních 21,13 metru. Druhý Martin Novák pak zaostal o více než dva metry. Třetí místo bral s výkonem 17,94 kladenský Ladislav Prášil. Zajímavý souboj nabídl i kilometr žen, kde si to o prvenství rozdaly Diana Mezuliáníková s Kristiinou Mäki. Z vítězství se nakonec radovala o téměř vteřinu první jmenovaná.

A jak závodníci a závodnice vnímali na sportovištích přetrvávající opatření proti koronaviru? „Ani jsem to nevnímala. Bylo nás tam málo, takže jsme seděli dál od sebe. Žádné velké změny jsem nevnímala,“ popsala oštěpařka Barbora Špotáková, která se chystá na olympijské hry, jež se uskuteční příští rok v Tokiu.

Atletický mítink Spolu na startu proběhl současně na 173 místech České republiky, přičemž všechna místa se spojila alespoň prostřednictvím sociálních sítí a hashtagu #SpoluNaStartu. Mítink z Kladna byl vysílán prostřednictvím živého přenosu a posléze rovněž na ČT Sport.

Výsledky:

Hod oštěpem muži

1. Jakub Vadlejch (Dukla Praha) – 84,31 m

2. Petr Frydrych (Dukla Praha) – 78,18 m

3. Patrik Michalec (Slovensko) – 72,10 m

Hod oštěpem ženy

1. Barbora Špotáková (Dukla Praha) – 63,69 m

2. Nikola Ogrodníková (Dukla Praha) – 62,92 m

3. Nikol Tabačková (Poruba) – 54,05 m

Vrh koulí muži

1. Tomáš Staněk (Dukla Praha) – 21,13 m

2. Martin Novák (Dukla Praha) – 18,56 m

3. Ladislav Prášil (Kladno) – 17,94 m

1000m ženy

1. Diana Mezuliáníková (Olymp Praha) – 2:44,54

2. Kristiina Mäki (Olymp Praha) – 2:45,49

3. Vendula Hluchá (Opava) – 2:45,54

300m ženy

1. Lada Vondrová (USK Praha) – 37,22

2. Martina Hovmanová (USK Praha) – 38,08

3. Tereza Petržilková (Plzeň) – 38,27

300m muži

1. Jan Jirka (Olymp Praha) – 32,82

2. Matěj Krsek (Kladno) – 33,05

3. Pavel Maslák (Dukla Praha) – 33,10

Kompletní výsledky všech disciplín naleznete ZDE:


Autor: (fa)