Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Stochov i jiné obce přijdou o miliony z rozpočtu

Úterý, 2. června 2020 07:00

Podnikatelé si kvůli finanční újmě v návaznosti na koronavirovou krizi mohli žádat o takzvaný kompenzační bonus. Jedná se o mnohamilionové částky, které měly být vypláceny ze státního rozpočtu. Teď se ale ukázalo, že téměř z jedné třetiny jdou na vrub příjmů rozpočtů obcí a krajů. Ty tak přijdou o miliony a budou muset reagovat. Většinou tak, že stopnou plánované projekty.

Kompenzační bonus mají zaplatit také obce, přijdou tak o miliony (Foto: KL)

Díky kompenzačnímu bonusu mohou živnostníci lépe zvládnout důsledky koronavirové pandemie, kdy vzhledem k vládním nařízením muselo mnoho z nich uzavřít své provozovny či je jinak omezit. Původně měl být kompenzační bonus vyplácen z rozpočtu státu. Nakonec však bylo odhlasováno, že náklady ponesou také obce a kraje. A to téměř z jedné třetiny. To bude mít za následek mnohonásobně vyšší výdaje z jejich rozpočtu, se kterými však obce nepočítaly.

Například Stochov na Kladensku přijde o více než 15 milionů korun, Tuchlovice pak o zhruba 10 milionů a další obce jsou na tom obdobně.

„U kompenzačního bonusu se jedná o vratku z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, a proto její vyplacení bude mít ve stávajícím daňovém systému za následek pokles daňových příjmů obcí a krajů,“ vysvětluje radní Stochova Petr Paták. Ten dále připustil, že tyto finance mohly obce použít na investiční akce či provoz svého území. „V médiích přitom vláda vyzývá k tomu, aby obce a kraje své investice nerušily. V našem městě předpokládáme propad příjmů o více než 15 milionů korun, což bude mít nepříjemný dopad v podobě omezení investic ve městě,“ dodal Paták.

Starosta Stochova Roman Foršt se obrátil, ostatně jako i další starostové, emailem na členy Poslanecké sněmovny, kde jim popsal důsledky tohoto rozhodnutí. „Je mi z toho smutno. Plánovali jsme v letošním roce opravit ulici 9. května, chtěli jsme dokončit rekonstrukci muzea a upravit také areál společnosti Technické služby Stochov. Méně financí budeme mít také na opravy městského mobiliáře, neopravíme křížky a pomníky na katastru města, nedokončíme výměnu informačního systému. Nebudeme provádět plánovanou II. etapu rekonstrukce návsi v Čelechovicích a opravíme jen část chodníků oproti předpokladu,“ popsal starosta Foršt rozhořčeně, čeho všeho se opatření ve Stochově dotkne.

Podobně tomu bude i v dalších obcích, a to nejen na Kladensku.

Autor: (kh)