SAMK
ČSAD KLADNO
 • Restaurace Sleťák
 • Farmářské trhy
 • SOU a SOŠ Kladno

Lukáš Hanes: Musíme oživit centrum města a navýšit parkovací kapacity

Středa, 27. května 2020 07:50

Centrum města částečně strádá tím, že v něm žije jen minimum obyvatel. Na radnici se obrátili investoři, kteří by v centru rádi vybudovali nové byty. Stávající regulace byla ale natolik striktní, že jim neumožňovala stavět.

Lukáš Hanes: (Foto: KL)

Aby se opět vrátil život do historické části centra Kladna, je zapotřebí, aby v něm začali lidé bydlet. Ti musí mít ovšem možnost parkování. „Aby investor v historické části mohl stavět, musí krom jiného vybudovat dostatečný počet parkovacích míst. To bohužel mnohdy není možné. Pozemky jsou na některých místech tak malé, že se na ně auta při nejlepší vůli nevejdou. Pro potencionální investory je to neřešitelný problém, proto jsme se pokusili najít řešení, které městu pomůže navýšit parkovací kapacity a investorům stavět byty,“ říká radní pro rozvoj Lukáš Hanes.

V roce 2016 byl schválen regulační plán centra, který počítal s tím, že z něj zmizí 600 nadzemních parkovacích stání. Místo nich měly být vybudovány čtyři podzemní parkoviště. Ty se měly nacházet pod hřištěm v Rabasovce, pod autobusovým nádražím, ve skále mezi stodolou a zdravotní školou a u mostu na Švermov. „Celý plán měl jeden háček. Město nemělo a v dohledné době nebude mít na to, aby na těchto místech parkovací kapacity postavilo. Pokud to někdo bude slibovat, můžete si být jistí, že neříká pravdu,“ uvádí Lukáš Hanes a zároveň dodává: „Pro ilustraci jedno místo pod autobusovým nádražím mělo podle projektu z roku 2016 stát jeden milion korun. To byl také jeden z důvodů, proč město na autobusové nádraží nezískalo dotaci a z celé investice sešlo. Cena jeden milion korun na jedno parkovací místo, připadala poskytovateli dotace nepřiměřená.“

Kladenští radní tedy vymysleli schůdný plán, jak situaci vyřešit a ještě obohatit městskou kasu. Když investor nedokáže zajistit u stavby dostatek parkování, má možnost s městem uzavřít smlouvu a pronajmout si jedno parkovací místo na dobu pěti let. Kladno díky tomu za každé místo, které investor na stavbu potřebuje, získá 150 tisíc do fondu na navýšení parkovací kapacity.

„Díky tomu můžou například vzniknout nové byty konverzí bývalé sýpky, která léta chátrá naproti zámecké zahradě. Zatím jsme takto uzavřeli smlouvu se dvěma investory, díky čemuž do městského fondu získáme kolem dvou milionů korun,“ uvedl radní Hanes.

Aby město mohlo reálně navýšit parkovací místa, bylo nutné změnit regulační plán. Vznikly tak dvě lokality. Tou první je parkování na autobusovém nádraží. Projekt je hotový a město ho chce začít realizovat již na konci letošního roku.

„My samozřejmě počítáme s tím, že se peníze do fondu budou vybírat postupně, ale lidé bydlící v centru nechtějí čekat roky, proto začínáme s autobusovým nádražím. Druhou vytipovanou lokalitou je stávající parkoviště v Rabasově ulici. To jde přestavět tak, že vznikne několikapatrové parkoviště s nájezdem z ulice Leoše Janáčka a výjezdem do Rabasovy ulice. Díky tomu, že využijeme terénu, nemusí se parkoviště zakopávat pod zem, čímž se rapidně sníží jeho cena a zvýší se šance, že nezůstane jen na papíře,“ uzavřel radní Lukáš Hanes.

Autor: (mv) 1. pozvánka

  Noc kostelů v Kladně startuje již zítra, je připraven bohatý program

 2. zprávy

  Koupaliště na Sletišti zahájilo dnes novou letní sezonu

 3. zprávy

  Zahradu Sládečkova vlastivědného muzea v sobotu ovládnou skláři

 4. zprávy

  Výstraha před nebezpečím vzniku požárů

 5. zprávy

  Jeden Chroust nestačí. A tak Tomáše v Kanonýrech doplní i jeho bratr Tadeáš

 6. foto

  Most mezi centrem Kladna a Švermovem byl dnes oboustranně zprůjezdněn

 7. zprávy

  Kladenští strážníci pomohli invalidní ženě. Vypátrali i řidiče, který ujel od nehody

 8. zprávy

  Otevření mostu ke hřbitovu změní v Kladně autobusovou dopravu

 9. zprávy

  Hendikepovaný Ládík bude letos na Kladenských dvorcích, přijďte ho podpořit

 10. zprávy

  Městská policie v Kladně zve na akci se soutěžemi pro seniory

 11. pozvánka

  Na vernisáži výstavy legendárního Kubašty ve Slaném, došlo k nečekanému překvapení

 12. pozvánka

  Blíží se Kladenské dvorky, budou ve znamení Klíče

 13. zprávy

  Od začátku června budou strážníci Městské policie Kladno opět měřit rychlost

 14. video

  Kladenské Sletiště ožilo dětským smíchem

 15. pozvánka

  Kladenské trhy pokračují opět ve středu

 16. foto

  Náměstí Svobody se dočká rekonstrukce, investice bude 50 milionů

 17. zprávy

  Muzejnice Hana doporučuje kam ve Slaném za zábavou, poučením nebo poznáním

 18. zprávy

  Kraj dlouhodobě podporuje pěstounskou péči, nově navázal spolupráci s projektem Euroklíč

 19. zprávy

  Kraj schválil další kotlíkové dotace, od června bude další výzva

 20. info z radnice

  Budova bývalého kina OKO by měla sloužit svému původnímu účelu